Boekentip &Z zomerhit Voetballers met paard en wagen e zorgen veraeten <D 6 Hans Raaijmakers (51) verkoopt al 33 jaar ijsjes in de IJsvogel, Irene Kuzee (20) werkt bij hem en doet het pas voor de tweede zomer. Maar beiden zijn het erover eens: van dit werk wordt iedereen blij. KAMPIOENEN 14-18 Kampioenen 'i4-'i8 van Anton Slotboom, Roger Rossmeisl, Herman Starink en Menno Pot is een voetbalboek én een geschiedenisboek. Het vertelt het verhaal van de vier Nederlandse kampioenen in de Eerste Wereldoorlog. De sportieve weg van de clubs naar de titel wordt beschreven, maar het boek krijgt kleur door de problemen die ze in oor- logs- en mobilisatietijd moesten overwinnen. De vier kampioenen symboliseren de ontwik keling van het voet- bal in Nederland. Voor het statige Sparta (1915) was de titel de katalysator van de bouw van sta dion Het Kasteel, het Tilburgse Willem II (1916) doorbrak de hegemonie van de westerse club, Go Ahead (1917) was de eerste arbeidersclub die kampioen wordt en Ajax (1918) dat vanuit de tweede klasse zijn eerste van héél veel titels veroverde. Vooral de petites histoires beklijven. Zoals de oproep van Willem II voor postduiven om de thuisblijvers bij een finalewedstrijd in Deven ter op de hoogte te kunnen houden. De dui venmelkers reageerden massaal. Of de logis tieke hordes van Go Ahead in Tilburg: na een verlenging die niet gespeeld had moeten wor den, werd de selectie midden in de nacht met paard en wagen thuisgebracht omdat trein in Zutphen stopte. De invoering, juist die nacht, van de zomertijd zorgde voor extra vertraging. kJ In Winslow, Arizona is een straathoek met een standbeeld van een man die met zijn gitaar tegen een lantaarnpaal staat geleund. Hij lijkt een beetje op singer-songwriter Jack son Browne. Vanaf de vensterbank van een raam op de eerste verdieping kijkt een adelaar op hem neer en in een grote winkelruit is de weerspiegeling te zien van een flat bed Ford. Het beeld en de muur schildering zijn een ode aan het liedje Take it easy, geschreven door Browne en zanger gitarist Glenn Frey van The Eagles. De Eagles-versie is voor mij de ultieme zomerhit. Het liedje gaat over autorijden en je zorgen vergeten. Het kristalheldere gitaarintro is on overtroffen, de jubelende stemmen spoelen als frisse golven over je heen en het getokkel van de banjo bezorgt je de kriebels. En wat een meezinger: 'Well I'm a-standing on a corner in Winslow, Arizona..' et voor openingstijd is heel Domburg zo te zien nog in slaap, maar als het dan eenmaal tien uur is geweest, ontwaakt de populaire Walcherse badplaats rap en uitbundig. Ontbijten doe je op vakantie in Domburg buiten de deur. De terrasjes raken snel gevuld. Volgens Hans Raaijmakers, eige naar van ijssalon de IJsvogel, is het op zondagochtend helemaal vechten om een plekje. Ook vandaag loopt het direct na openingstijd snel vol. ,,Er begint altijd iemand om half acht 's ochtends, zelf ben ik er rond negen uur. Dan kijken we wat er aangevuld moet worden en wat we kunnen klaarzetten. Vervolgens doen we koffie en gaan we om half tien open. Vanaf tien uur gaat het flink rollen en dat gaat de hele dag door tot 's avonds laat", somt Hans op. ,,In het hoogseizoen dan hè, in het laagseizoen zijn we niet zo lang open als nu." Op dit moment betekent het dat de salon zeven dagen in de week open is. Hans: ,,Het grootste deel moet nu eenmaal verdiend worden in een relatief korte periode. Maar ik ben zelf ook twee dagen per week vrij en in de middagen een paar uur. Je merkt toch dat het fysiek wat zwaarder wordt als je ouder wordt." Piepjong begonnen Al sinds 1989 verkoopt Hans ijs. Hij begon ermee naast zijn studie com merciële economie. ,,Ik ben dat als vakantiebaantje gaan doen. Hier naast stond een stukje van het pand te huur en daar begon ik met het ver kopen van ijsjes. Dat ging zo goed dat het me wel wat leek om het seri euzer aan te pakken." Wat nu de zaak is, was voorheen een woonhuis. Toen dat te koop kwam, besloot Hans er een plan voor te schrijven en zijn koffie- en ijssalon daar te vesti gen. ,,Ik was piepjong, 22. Dus het was een uitdaging om dat te financie ren. En het was in een periode dat we net aan het herstellen waren van een dip, het toerisme begon weer iets aan te trekken. Al met al een sprong in het diepe." En met succes; de zaken gaan goed. ,,Tot spijt van mijn ouders heb ik mijn studie nooit afgemaakt. Maar tegenwoordig vinden ze dat niet meer zo erg", zegt Hans grinni kend. Vegan ijs Je zou misschien verwachten dat de Ijsvogel beschikt over een keuken waar het ijs zelf gemaakt wordt, toch is dat niet het geval. ,,We zijn wat dat betreft een beetje een vreemde eend in de bijt. Maar ik heb die capaciteit om dat te doen niet en ik vind het zelf veel te leuk om in de zaak de gas ten te bedienen. Natuurlijk zoek ik dan naar een partner die wel een kwalitatief hoogstaand product le vert. Want het moet wel goed zijn. Momenteel werken we daarvoor sa men met een leverancier uit de Franse Haute-Savoie. Onze ijsberei- der Stephane Vindret is een onder scheiden 'meester ijsbereider' in Frankrijk. Wij importeren zijn ijs ex clusief." Voor de inkoop van ijs bezoekt Hans beurzen en houdt hij de trends ook in de gaten. ,,Er zijn wel 180 soor ten ijs te krijgen. Die zijn niet alle maal even goed te verkopen. Garna- lenijs klinkt leuk voor hier in Zee land, maar je verkoopt het gewoon niet." Wat dan wel populair is? ,,De warme smaken, zoals brownie, pure chocolade, gezouten karamel. En yoghurtijs, dat loopt ook altijd hard. Daarnaast is vegan heel erg in op komst. Ook daar proberen we op in te springen. We horen wel tig keer op een dag de vraag of ergens noten, gluten of lactose in zit. Het is een se rieuze ontwikkeling, waarin we ons goed verdiepen." Geoliede machine Inmiddels is het lekker druk gewor den in de zaak en Hans springt snel f m mm maandag 16 augustus 2021 Vakantie: tijd voor boeken en zomerse muziek! Onze redactieleden geven elke dag tips voor boeken en muziek. Deze hele week geeft Rudy Boogert, chef van de sportredactie, elke dag een inkijkje in zijn boekenkast. Algemeen verslaggever Ernst Jan Rozendaal kiest de hele week zomer hits uit. nisi simian, i it ei ii as sun si. ieiuii suum ei meimi) Mi EDffiB VOETBAL IN NEUTRAAL NEDERLAND 'Werken in de ij ssalon geeft j e altij d een zomergevoel' Mariska den Hartog Dombuirg N <U <u o Hans Raaijmakers begon als vakantie baantje ijs te verko pen, maar opende al op zijn 22ste zijn eigen eigen salon. FOTO'S DIRK-JAN GJELTEMA

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 26