II Verdwenen plaat na 80 jaar terug in de kerk 5 ARNEMUIDEN INWONERS ZIJN VERKEERSPROBLEMEN BEU/ Het is een komen en gaan van verkeer dwars door Arnemuiden. Alles perst zich door het dorp en loopt regelmatig vast op of voor het kruispunt bij de Jumbo. „Niet normaal zo druk, tjonge, jonge, jonge", moppert een overstekende voetgangster. vaarlijk hoor, zo op je fiets. Ik steek vaak maar achterom door om dit hier te ontwijken. Ik woon aan de Nieuwlandseweg en er staat zo vaak een file voor mijn deur. Echt een file hoor!'' De gemeente Middelburg erkent de huidige verkeersproblemen en wil die op korte termijn aanpak ken door het plein bij de Jumbo, de spoorwegovergang en de Van Cittersweg veiliger te maken, en door vrijliggende fietspaden langs de Oranjepolderseweg en de Mui- denweg aan te leggen. Kosten plaatje: tussen de 4 en 5 miljoen euro. De gemeenteraad buigt zich daar dit najaar over. Rondweg ,,Eerst zien dan geloven'', zegt Rien Grootjans wat sceptisch. De vrijwilliger bij Museum Arnemui- den vindt de huidige verkeerssitu atie 'absurd'. ,,Alles door elkaar op dezelfde weg en dan ook nog ge- ervoorlangs snellen ging dus dui delijk niet. Het is sowieso lastig voor fietsers om hun weg te vin den over het kruispunt. Sommi gen douwen stoïcijns door, auto's of niet. Toeristen Carolien en Erik Boersma uit Houten zijn wel wat drukte gewend, maar het kruis punt oversteken valt niet mee, Gevaarlijk hoor, zo op je fiets. Ik steek vaak maar achterom door om dit te ontwijken vinden ze. Carolien: ,,Erg onover zichtelijk hier. Je moet echt heel goed kijken wat waar vandaan komt.'' Dat beamen de Erremuuse dames Willie Schroevers en Tan- nie van de Ketterij. Willie: ,,Ge- parkeerde auto's? Als de spoor wegovergang bij de Nieuwlandse- weg dichtgaat, staan de auto's soms tot aan het viaduct. Leg ge woon een rondweg aan, via het Zwarte Padje, zoals wij dat in de volksmond noemen.'' Voor de lange termijn lijkt de beste oplossing het plan de hui dige afslag vanaf de A58 naar Ar- nemuiden op te schuiven richting Lewedorp. Niet alleen voor het toeristische verkeer - zeker als de plannen voor het nieuwe Water park Veerse Meer doorgaan - maar ook voor inwoners die ten noor den van de spoorlijn wonen. Zij kunnen dan rechtstreeks naar hun wijk rijden en hoeven niet meer dwars door het dorp. ,,Ik sta vooraan in de rij om een handtekening te zetten voor de aanleg van die nieuwe afslag'', zegt Willie Schroevers kordaat. Zomaar een zaterdag in Arnemuiden. Over de Nieuwlandseweg trekt een bonte stoet aan voertuigen voorbij. Landbouwtrekkers, campers, auto's met aanhangers met boten of karren stampvol tuinafval, ka mikaze-wielrenners en vrachtwa gens. De bijna-ongelukken zijn niet meer op de vingers van één hand te tellen. Zo steekt in een korte chaos van wachtende auto's een fietser rake lings voor een camper over. ,,Oei, dat ging net goed", zucht een pas sant en vervolgt hoofdschuddend zijn weg. Het wordt steeds gekker Kees de Looff wil zijn oude fri tuurvet inleveren bij de super markt en nieuwe halen. ,,Het wordt steeds gekker hier'', wijst hij naar het kruispunt en de Nieuw- landseweg richting spoorweg overgang. ,,De laatste jaren is het echt té druk. Alles komt hier voor bij. Ook heel veel landbouwver- keer'', zegt de oud-landbouwer. ,,Maar vroeger kon dat, toen was het echt niet zo druk als nu.'' Een enorme vrachtwagen steekt met moeite vanuit de Clasina- straat de Nieuwlandseweg op. Een voorbijtrekkend peloton racefiet sers moet vol in de remmen. Even Het mysterie rond verdwijning en verblijfplaats blijft een raadsel, maar de vreugde over de terugkeer is er niet minder om. Waarnemend dominee en vicaris van Bisdom Breda Paul Verbeek onthulde de plaat gistermiddag in de kapel van de kerk: ,,Ik hoop dat het daar tot in de eeuwigheid der dagen blijft." De plaquette hangt nabij het 'miracu leus' Mariaportret Onze Lieve Vrouw van den Polder, dat eeuwen geleden pelgrims naar bedevaart soord Vrouwenpolder trok. Dat is een kopie uit 1500 overigens; het origineel is waarschijnlijk rond 1330-1340 gemaakt. Volgens de le gende door een engel. De plaat be schrijft de geschiedenis van het portret. Kerkbrand mei 1940 Tijdens een verwoestende kerk brand in mei 1940 verdween de pla quette uit beeld. Onlangs kreeg de parochie die, geheel onverwacht, terug van een anonieme schenker. Reden voor een feestelijke onthul ling na de eucharistieviering ter ere van Maria Tenhemelopneming. ,,Ontroerend en mooi'', vindt Astrid van Putten uit Vrouwenpol der, lid van de voormalige werk groep toeristenkerk Vrouwenpol der. Koperpoets ,,Zou koperpoets hier werken?" vraagt Nicolette Meulenbroek- Kleinegris zich af. De samenstelster van een parochieboekwerkje over het Mariaportret, kijkt wat ondeu gend naar de plaquette. ,,Maar er is wel goed voor gezorgd al die jaren.'' ,,Er werd nog even gevreesd dat het koper was gebruikt voor het maken van een nieuwe lijst rond het portret", vertelt vice-voorzitter parochiebestuur Rob Louwes. ,,Dat blijkt gelukkig niet zo te zijn." maandag 16 augustus 2021 'De laatste jaren is het écht te druk' Annemarie Zevenbergen Het kruis punt overste ken vanuit de Casinastraat in Arnemuiden is voor fietsers niet eenvoudig. FOTO DIRK-JAN GJELTEMA - Willie Schroevers, bewoner M Willie Schroevers (rechts) en Tannie van de Ketterij zien graag een op lossing voor de verkeers drukte in hun dorp FOTO ANNE MARIE ZEVENBERGEN Arnemuiden 'Superblij' is de H. Mariaparochie Walcheren met de terugkeer van de koperen Mariaplaquette in Middelburgse Petrus en Paulus- kerk. Ruim tachtig jaar geleden op mysterieuze wijze verdwe nen. ,,We weten niet waar het was, maar er is wel goed voor gezorgd." Annemarie Zevenbergen Middelburg Waarnemend pastoor en vicaris van het Bisdom Breda zegende de plaquette gistermiddag. foto boaz timmermans/fos fotografie

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 25