Expositie Zee-in-Zicht voorwiel van Tanny's geparkeerde auto ZEELAND 3 ONDERWATERWERELD HEEFT HET ZWAAR verstek gaan. ,,Mijn 'score' dit sei zoen is nul! En dat heb ik nog nooit meegemaakt", zegt Titselaar. Hij waakt als secretaris van Stichting de Oosterschelde over het wel en wee van het water in zijn achter tuin. „We hebben het aantal sepia's hier met de jaren zien afnemen. Dat is zeker een tendens. Maar dit sei zoen is beslist een nieuw diepte punt. Het is ronduit het slechtste jaar ooit uit mijn inmiddels toch ook al lange duikcarrière." De grootste kans om deze zomer nog sepia's te spotten, maak je ach ter in de Oosterschelde, bij de Berg- sediepsluis. Daar komen voorals nog de meeste meldingen vandaan. Acht koppeltjes, laat een duiker Tit- selaar weten. ,,Dat is normaal voor deze tijd van het jaar, maar tegelij kertijd ook wel weer de uitzonde ring. De meesten komen bij het tel len niet verder dan de vingers van één hand." Over de oorzaak van de sterke te- rugloop kan alleen maar worden gespeculeerd, benadrukt Titselaar. „Visserij, de klimaatverandering; je ziet allerlei wilde theorieën de re vue passeren. Juist daarom zou het heel prettig zijn als er nou eens se rieus onderbouwd onderzoek werd gedaan naar dit Zeeuws icoon. Als de sepia vleugels zou hebben, had er al lang een hek rondom het broedgebied gestaan om ze te be schermen. Net zo goed als ik het be langrijk vind dat de bontbekplevier wordt beschermd, wordt het hoog tijd dat er voor de sepia ook wat ex tra's wordt gedaan." openbare weg, zegt de politie. Die onderzoekt de zaak, maar is wel verbaasd: ,,Ik heb nog nooit ge hoord dat je voor een gebruikt wiel veel geld kunt krijgen", zegt politie woordvoerder Willen-Jan Uijtde- hage. Krik Toen Tanny die avond na haar werk instapte, voelde ze dat de auto in zakte. „Daarna zag ik dat er een wiel was verdwenen. Wel was er een krik achtergelaten; ik heb gehoord dat dat ook bij die andere twee auto's zo was", zegt de Oostburgse. ,,Ze stelen je wiel, maar laten wel netjes een krik achter." Toen ze naar huis liep, kwam ze iemand te gen wiens broer toevallig nog en kele Mazda-bouten had liggen. ,,Want die hadden ze ook meege nomen. Nu konden we dus in elk geval het reservewiel er op zetten, nadat ik de politie had gebeld." De Pooter is vooral verbaasd over de brutaliteit van de dief of dieven: ,,Er lopen daar tussen drie uur 's middags en zeven uur 's avonds continu mensen op het parkeerter rein. Die kunnen natuurlijk heel goed denken dat iemand gewoon zijn eigen wiel aan het verwisselen is. Maar hoe weten ze dat het niet de auto van een klant is? Voor het zelfde geld kom ik na vijf minuten weer naar buiten." Parkeerplaats De politie werd via posts op sociale media op de diefstallen gewezen, zegt woordvoerder Willem-Jan Uijtdehage. Bij elk van de auto's werd één wiel gestolen: de ene keer een voorwiel, de andere keer een Er lopen daar continu mensen op het parkeerterrrein achterwiel. ,,Sommige diefstallen werden overdag gepleegd, andere in de avonduren. En de auto's ston den gewoon op een parkeerplaats, niet op een achteraf gelegen weg." Ook Uijtdehage is verbaasd: ,,We zien wel eens dat er binnen korte tijd een stel airbags of katalysators worden gestolen uit auto's. Die brengen op de zwarte markt wel wat op." Een airbag kan zo 50 of 60 euro opleveren. ,,Maar een gebruikt wiel op de zwarte markt? Daar heb ik nog niet eerder van gehoord. Het waren ook gewone middenklassers, geen dure auto's met heel bijzon dere velgen of zo." Recherche De zaak is gemeld bij de recherche in Terneuzen, die het gaat onder zoeken. Uijtdehage sluit niet uit dat er nog meer diefstallen zijn ge pleegd en roept eventuele slachtof fers op, zich te melden. Tanny hoopt in elk geval dat de daders worden gevonden. ,,Het zijn nu drie slachtoffers, maar het kunnen er natuurlijk nog meer worden." maandag 16 augustus 2021 massaal verstek gaan Een sepia zet eieren af. FOTO ARCHIEF IVO MADDER M Joop en Felice Stalenburg plaatsen al sinds 1996 tentjes van takkenbossen voor sepia's in de Oosterschelde, hier bij hun favo riete duikstek Halverwege. ARCHIEFFOTO DIRK-JAN GJELTEMA BURGH Hoe mooi en tegelij kertijd vergankelijk de onder waterwereld is, valt deze maand te zien op de expositie Zee-in-Zicht in de kerk van Burgh. Charlotte Beunders (links, schilderijen), Peter Ver hoog (rechts, foto's) en Dani- ëlle Orelio (midden, bronzen beelden) geven ieder op hun eigen manier een inkijk in hoe de zee kan zijn en hoe men sen daar mee omgaan. Het onderlinge contrast is groot. Waar de collage van miniatu ren van Beunders bovenal sprankelen en vrolijkheid uit stralen drukken de half ver gane vissen van Orelio je met de neus op de feiten van de - y'-1 schade door overbevissing en milieurampen. Die tweestrijd is ook terug te vinden in de fotoreeks van Verhoog, met enerzijds de pracht en praal van de mosselcultuur en een gladde haai in de Ooster- schelde en dan weer een dode scholekster in een net op dijk bij Goes. Ook Verhoog moet het dit seizoen nog zon der een ontmoeting met se pia's doen, bevestigt hij de er varing van andere duikers. De zomerexpositie aan de Burghsering is tot 28 augus tus te zien. De kerk is iedere dinsdag tot en met zaterdag van 14.00 tot 17.00 uur ge opend. FOTO KATJA VAN NOORT - Tanny de Pooter Het wiel werd met moeren en al gestolen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 23