Geweld mag niet normaal worden Brutale dief steelt GGD gaat verder met prikken zonder afspraak Moestuin 2 Het gaat slecht met het Zeeuws Meisje van de onderwaterwereld. De sepia heeft zich amper laten zien in de Oosterschelde. NATUUR HET ZEEUWS MEISJE VAN DE Commentaar Wat vooral zorgen baart is de jonge leeftijd van de verdachten Wie nog niet is gevaccineerd, kan van 16.00 tot 18.00 uur zonder af spraak terecht in Kruiningen (Ons Dorpshuis, 16 augustus), Sint Maar tensdijk (Haestinge, 17 augustus) Krabbendijke (De Meiboom, 18 au gustus), Sint Philipsland (De Wim pel, 19 augustus), Tholen (Meulvliet, 24 augustus) Yerseke (mfc Moer- plein, 25 augustus) en Sint Annaland (Wellevaete, 26 augustus). Inmiddels zijn ook de data voor een tweede vaccinatie bekend. Tijd en locatie zijn hetzelfde. Rilland 7 ALMANAK Schoffelen, snijbonen oogsten, bessen plukken, spitten. Buur man Wim, een krasse zeventi ger, is een geweldige hulp in de moestuin. Werkelijk niets is hem te veel. Elke dag helpt hij vrolijk mee. Alleen de namen van sommige 'moderne' groentes onthouden, september, Kruiningen 20 septem ber, Sint Maartensdijk 21 september, Krabbendijke 22 september, Sint Philipsland 24 september, Tholen 28 september, Yerseke 29 september en Sint Annaland 30 september. Veel priklocaties in Tholen en Reimerswaal Een éérste prik halen zonder af spraak kan ook: van maandag tot en met zaterdag tussen 08.00 en 16.00 uur op de GGD-vaccinatielocaties in Goes, Middelburg en Terneuzen. In Zierikzee kan dit op dezelfde tijden van dinsdag 17 tot en met zaterdag 21 augustus en van maandag 23 tot en met zaterdag 28 augustus dat blijft lastig. Al menig keer is hem uitgelegd dat die 'dingen' in de hoek van de moestuin courgettes heten. Laatst had hij enkele exempla ren geoogst en toonde ze vol trots. 'Zo, hier heb je twee mooie gourmetten', was de boodschap. Gewonde bij bedrijfsongeval Twee fietsers gewond bij botsing Twee fietsers zijn gister middag gewond geraakt, toen ze op een fietspad aan de Westerstraat in Goes op elkaar botsten. Het ongeluk gebeurde rond 14.45 uur bij het fiet serstunneltje. Na het on geval snelden de politie en ambulancedienst toe om hulp te verlenen. Eén van de fietsers kon, met haar arm in een mitella, door de politie naar huis worden gebracht. De an dere fietser werd met on bekende verwondingen per ambulance naar het ziekenhuis gebracht. Ook werden de fietsen van de betrokkenen door de po litie teruggebracht. GOES Forse aanrijding op kruising Deltaweg Zierikzee De tendens die zich vier jaar gele den al duidelijk manifesteerde, heeft zich voortgezet tot een nieuw dieptepunt. De sepia laat verstek gaan. ,,Mijn 'score' dit seizoen is nul!" Freek Titselaar uit Zierikzee is fanatiek sportduiker met een bij zondere fascinatie voor alles wat kruipt, zwemt en groeit in de Oos- terschelde. Hij duikt het hele jaar door vrijwel wekelijks en dan bij voorkeur in de omgeving van de Zeelandbrug. Daar was het - zeker in het laatste decennium van de vorige eeuw - rond april, mei en juni Als de sepia vleugels zou hebben, had er al lang een hek rondom het broedgebied gestaan om ze te beschermen - Freek Titselaar, vaak filelopen met je flippers in de hand naar de waterkant. Wanneer de watertemperatuur aangenaam begon te worden, zochten de inkt vissen vanuit de Noordzee massaal de kraamkamer op. Dan vergaapte de internationale duikwereld zich op zo'n twaalf meter diepte aan het sprookjesachtige paringsritueel pal voor hun neus. ,,Soms zag je er wel honderd in één duik", zegt sepiabeschermer Joop Stalenburg. Samen met zijn vrouw Felice kreeg hij in 2007 de Paul Fentener van Vlissingen Na- tuurprijs (25.000 euro, ere-penning en een reis naar Afrika) voor hun project bij de Zeelandbrug. Het duo plaatst in de aanloop naar het voor jaar takkenbossen van ongeveer een meter hoog in de vorm van een wigwam op de Scheldebodem. Die takken worden door de sepia, alias de zeekat, gebruikt om hun zwarte eitjes op af te zetten. De Stalen- burgs doen dat nog steeds trouw, maar de gestreepte inktvis laat zich niet meer verleiden tot het gespreide bedje in Zeeuws water. Tweede lichting Stalenburg: „Zelf heb ik er zelf dit jaar nog geen één gezien. Er zitten er nü wel, hoor ik van andere dui kers. Maar dat zijn er ook zo maar een paar. Op zich weer niet onge bruikelijk voor deze tijd van het jaar. Dat is de tweede lichting. Die was anders nooit echt interessant voor duikers. Als je nu vier sepia's ziet, mag je blij zijn. Terwijl je voor heen op een duik in mei bij dat re sultaat stik chagrijnig het water uit kwam. Had je daar al die moeite voor gedaan!" Slechtste jaar Een rondje langs meerdere fana tieke Oosterscheldeduikers beves tigt het sombere beeld: het Zeeuws Meisje van de onderwaterwereld, hét icoon waarmee de landelijke duikbond NOB Zeeland nog eens stevig op de kaart zette, laat massaal Tanny is niet de enige: in de eerste week van augustus stalen dieven ook één wiel van een auto in Aar denburg en een auto in IJzendijke. Alle auto's stonden gewoon op de maandag 16 augustus 2021 II Opnieuw is Zeeland opgeschrikt door een ernstig ge weldsincident. Een 23-jarige man raakte gisterochtend ernstig gewond bij een steekpartij in het duingebied bij Groede. Wat vooral zorgen baart - en zeker niet voor het eerst deze zomer - is de jonge leeftijd van de verdachten: 16 en 17. Het aantal ernstige gebeurtenissen waarbij jeugdigen zijn betrokken, heeft zorgwekkende vormen aangenomen. De in to taal negen verdachten die inmiddels zijn opgepakt voor de re cente gewelddadigheden op Schouwen-Duiveland, waren ook allemaal tussen de 14 en 18 jaar oud. Vorig jaar steeg het aantal minderjarigen dat verdacht werd van een ernstig geweldsdelict landelijk met 17 procent, blijkt uit cijfers van het Openbaar Ministerie. Steeds vaker gebruiken zij messen als wapen. Het aantal messen dat bij jeugdigen in be slag wordt genomen, is ook sterk gestegen. Ondernemers aan de Zeeuws-Vlaamse kust maken zich ongerust over de grote groepen die 's nachts rondhangen en elkaar opzoeken. Zij wijzen op de - vanwege de coronabeper kingen - vroege sluitingstijden van de horeca. Die zouden de problemen in de hand werken. Hun zorgen zijn begrijpelijk, al is nog niet duidelijk of er een verband is met de steekpartij van afgelopen weekeinde. Wel is duidelijk dat alles in het werk moet worden gesteld om de ge weldsspiraal te keren. Dat vraagt inzet van alle betrokkenen: politie, lokale overheid, ouders, maar vooral ook de jongeren zelf. Gewelddadig gedrag mag nooit normaal worden. De GGD Zeeland gaat komende week verder met het geven van coronavaccinaties op locaties in de gemeenten Tholen en Rei- merswaal. Theo Giele Goes Tip? redactie@pzc.nl GOES Een persoon is zaterdag middag gewond naar het ziekenhuis gebracht na een ongeval bij een transportbedrijf aan de Hudsonweg in Goes. Door het bedrijfsongeval rond 16.00 uur kwam het slachtoffer bekneld te zit ten. De politie, brandweer en ambulancedienst snel den toe om hulp te verle nen. Nadat het slachtof fer uit de benarde positie was bevrijd, werd hij of zij per ambulance naar het ziekenhuis gebracht. De Inspectie van het ministe rie van Sociale Zaken en Werkgelegenheid zal on derzoeken hoe het onge val is gebeurd. GOES Bij een aanrijding in Goes zijn vrijdagavond twee auto's zo zwaar beschadigd geraakt dat ze moesten worden weggetakeld. Of er ge wonden zijn gevallen, is niet bekend. De auto's botsten kort voor 22.00 uur tegen elkaar op het kruispunt met de ver keerslichten van de Del taweg en de Nieuwe Rijksweg. De politie en Rijkswaterstaat sloten de kruising na het onge val deels af. Nadat de auto's waren wegge haald, moest het asfalt worden gereinigd, omdat een auto veel vloeistof had verloren. Sepia laat Marcel Modde Stichting de Oosterschelde Het voorwiel van Tanny de Pooter werd hondsbrutaal op klaarlichte dag van haar auto gestolen. foto's tanny de pooter Tanny de Pooter loopt normali ter naar haar werk, maar vorige week donderdag had ze na werktijd een afspraak. Dus nam ze voor een keer de auto en par keerde hem voor de Aldi in Oost burg. Vier uur later bleek een van haar voorwielen verdwenen. Gestolen, op klaarlichte dag op een parkeerterrein voor een drukke supermarkt. ,,Wie doet nu zoiets?" Arjen Nijmeijer Oostburg

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 22