0 Ondernemers zien al langer overlast door jeugd in duinen Breskens w Frank de Reu, uitbater van pavil joen Puur op het strand van Groede, zegt inmiddels 'vrij wan hopig' te zijn. ,,Maar wat kun je er tegen doen?" Hij heeft contact ge legd met burgemeester Marga Ver- mue om te bespreken hoe verdere problemen kunnen worden voor komen: ,,'s Nachts twee man politie zet geen zoden aan de dijk." Over de aanleiding van de steek partij is nog veel onduidelijk. Er zijn twee verdachten (16 en 17) uit Maastricht aangehouden op een camping uit de buurt. Toch denkt De Reu dat de overlast van de laat ste tijd niet alleen wordt veroor zaakt door jeugd op de campings: ,,Het zijn ook jongeren uit de regio, van Breskens tot en met Terneuzen, die voor de problemen zorgen." Maaike Sinnecker (19), werkzaam in een brasserie aan de Zeeuws- Vlaamse kust, weet hoe het er op de feesten van de jongeren aan toegaat. Vorige week dinsdagavond ging ze na haar werk om middernacht naar de vaste feestplek voor jongeren op de dijk tussen de strandpaviljoens Puur en Beachhouse. Er was een groep van zo'n vijftig jongeren. ,,In het begin was het gezellig. Iedereen nam eigen drank en bekers mee. Er was een grote box voor de muziek. Niemand had er daar last van. De politie vond dat soort bijeenkom sten goed op voorwaarde dat we onze troep opruimden." ,,Bij het weggaan zag ik een jon gen in de bosjes liggen. Hij was he lemaal van de wereld. Ik ben terug gegaan naar de groep om hulp te vragen. Er was een jongen die hem nog meer dronken wilde voeren. Anderen vonden dat onzin. Er ont stond ruzie. Er werd ontzettend ge- 's Nachts twee man politie zet geen zoden aan de dijk vochten. Toen heb ik de politie ge beld." Strandcamping Groede ligt in de buurt van de plaats van de steek partij. Eigenaar Eric van Damme zegt dat de politie wel op zijn cam ping is geweest, maar dat de ver dachten daar niet zijn opgepakt. Volgens hem is er is al langer sprake van dat jongeren na twaalf uur 's nachts samenkomen in de duinen. Dat gaat vaak gepaard met geluids overlast. Aanvankelijk kwamen de jongeren 's nachts samen op het uitkijkpunt tussen de paviljoens Puur en Groede aan Zee bij de strandslaaphuisjes van Strandcam- ping Groede. Van Damme plaatste op dat punt een week of drie geleden een mo biele camera met een bouwlamp. Sindsdien komt de jeugd samen op de dijk bij de parkeerplaats aan de Walendijk waar afgelopen week einde de steekpartij plaatsvond. Van Damme ziet de overlast als een rechtstreeks uitvloeisel van de coronamaatregel om de horeca om middernacht dicht te gooien: ,,De jeugd is dan nog niet moe en gaat op zoek naar vertier. Je kunt beter de horecagelegenheden openhou den. Dan is er tenminste iemand die er een oog op heeft en aan de bel kan trekken als het nodig is." Pillen en lachgas Eigenaren Ruben Goethals en Ma- rijn van den Hemel van duincafé Groese Duintjes onderschrijven de noodzaak van langere openingstij den. Marijn: ,,Wij hebben hier elke avond 185 meest jongeren. Zittend op stoelen, door corona mag er niet worden gedanst. Wij hebben totaal geen problemen. Om twaalf uur 's nachts gaan ze naar buiten. Dat is geen stoere tijd om thuis te komen. Dus gaan ze het strand op, de dui nen in. Tot afgelopen week ging dat goed, was het gemoedelijk. Sinds een dag of vijf zien we na midder nacht nog auto's met jongeren van elders arriveren. Die komen met pillen en lachgas. Zo ontstaan de problemen op de dijk." Ruben: ,,Met de cafés langer open heb je een meer gecontroleerd uit gaansleven en voorkom je proble men. Wij controleren aan de deur, dat geeft een veiliger gevoel." Grimmiger Angelo Focke werkt 's nachts als toezichthouder op Strandcamping Groede. Hij heeft de sfeer op de dui nen de afgelopen dagen grimmiger zien worden: ,,Toen de jongeren nog op het uitzichtpunt op het duin zaten, ging ik er wel naar toe om vuilniszakken uit te delen zodat ze hun troep op konden ruimen. Dat deden ze. Tot een paar dagen terug. Nadat ze naar de plek bij de Wa- lendijk verhuisden groeide de groep uit tot soms meer dan 150 jongeren. Daar ging ik niet meer naar toe. Ook de politie kan zo'n grote groep niet aan, ik geloof dat er 's nachts één auto is voor heel West-Zeeuws-Vlaanderen." ,,Dit is een zeer ernstige kwestie", zegt burgemeester Marga Vermue van Sluis over het steekincident. Ondanks haar vakantie werd ze meteen op de hoogte gebracht. ,,Ik ben er echt ontdaan van, zeker als je de leeftijden ziet van de betrokke nen. Dat maakt het des te ernsti ger." Ze heeft gisteren ook contact ge had met de bezorgde horecaonder nemers. «ZEELAND2 I maandag 16 augustus 2021 pzc.nl e-mail: walcheren@pzc.nl Het uitzichtpunt op de duinen bij Groede. foto pzc Gistermiddag waren er nog bloedspo ren (voorgrond) te zien op het duin aan de Walendijk bij Groede: hier werd gister ochtend vroeg een man uit Breskens neergestoken foto pzc Ruben Goethals en Marijn van den Hemel, eigenaren van duincafé Groese Duintjes. Uitzichtpunt op de duinen bij Groede waar jongeren tot voor kort 's nachts feestvierden Nu staat er een mobiele camera die moet voorkomen dat er wordt gefeest. foto pzc Recreatieondernemers tussen Breskens en Groede hebben de laatste weken te maken met veel overlast en incidenten door jongeren. Gisterochtend vroeg raakte een 23-jarige man uit Breskens zwaargewond bij een steekpartij in de duinen. In de loop van gisteren werden er twee verdachten aangehouden. ,,Je kunt beter de horecagele genheden openhouden. Dan is er tenminste iemand die er een oog op heeft." Jan van Damme Groede M Maaike Sin- necker weet hoe het er op de feesten van de jonge ren aan toe gaat. ,,In het begin was het gezellig." FOTO JAN VAN DAMME - Frank de Reu, uitbater paviljoen Puur

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 21