yjfeigaainc Ga naarmagazine.nl/lees MEDIA CULTUUR 17 er is voor iedereen Ontdek jouw eigen favoriet Ouder worden kan best plezierig zijn als je het als een voldongen feit accepteert te gaan, kunnen filmsterren en -ma kers, die in zeker opzicht kleine zelf standigen zijn, tot op zeer hoge leef tijd hun gang gaan. De meesten heb ben het geld niet nodig. Wie vijf de cennia of langer meeloopt in Holly wood, heeft - als hij of zij een zekere status heeft opgebouwd - zijn kudde schapen al lang en breed op het droge. Toch gaan zij door, tot de laat ste snik. Hun passie voor het vak is te groot, hun geldingsdrang ongetwij feld ook. Wat bezielt hen om niet rustig en relaxed van hun oude dag te genieten? Nieuwsgierigheid Paul Verhoeven formuleerde het twee jaar geleden na zijn operatie zo in Volkskrant Magazine: ,,Ik geloof dat nieuwsgierigheid het grootste talent is dat je kunt hebben. Dat je steeds blijft denken: hoe zit dat nou? Dat begrijp ik niet. Waarom doen ze dat? Of het nu over het heelal gaat, of reli gie of politiek.'' Woody Allen verklaart zijn werkij ver als een overlevingstechniek. ,,Als ik niet werk, ga ik dood", zei hij vorig jaar tegen deze krant. ,,Film geeft mijn leven houvast en structuur. Zo lang ik nog verhalen kan verzinnen die verfilmd kunnen worden en die publiek naar de bioscopen lokken, blijf ik doorgaan. Film ik voor de eeu wigheid? Daar denk ik niet over na. Als al mijn films in rook opgaan en ik daardoor als compensatie twee we ken langer kan leven, zou ik daar geen moeite mee hebben.'' De levensfilosofie van Clint East wood klinkt meer relaxt. Als 90-jarige zei hij in een Engelse krant: ,,Ouder worden kan best plezierig zijn als je het als een voldongen feit accepteert. Op oudere leeftijd ben je veel minder roekeloos dan op jongere leeftijd. Je bent ook niet meer bang voor twijfel. Als je dat kan uitschakelen, sta je ster ker in je schoenen. Alleen de hoofd zaak telt. Op mijn leeftijd wil ik niet stilstaan of achteruit kijken. Ik wil nog steeds vorderingen maken in mijn leven. En het belangrijkste is: ik heb nog steeds plezier in mijn vak.'' (85) is nog volop actief. Voor de coro nacrisis had Allen alweer een film project op papier dat in Parijs ge draaid zou moeten worden. Dat feest ging niet door, tot afgrijzen van Allen die vervolgens thuis in New York zat te kniezen en zich groen en geel er gerde aan de beperkingen. Generatiegenoot Paul Verhoeven (83) is een ander voorbeeld. Zijn laat ste film Benedetta ging op het recente filmfestival van Cannes in wereld première en de regisseur zit nog steeds vol filmplannen, waaronder de Franse miniserie Bel Ami. Onder tussen moest Verhoe ven enkele jaren gele den wel een zware operatie aan zijn dikke darm onder gaan. Abso- lute re cordhouder onder de filmmakers is de Portugese regis seur Manoel de Olive- ira (1908-2015), die op 106-jarige leeftijd nog actief was. Hij was uniek, omdat hij zowel de beginjaren van het stomme filmtijdperk en het tijdperk van de nieuwste digitale technieken had meegemaakt. Ook met zijn viriliteit zat het wel snor, zoals een Spaanse filmjournaliste aan den lijve ondervond, toen zij met De Olveira, toen dik in de 90, een taxi moest delen. Hij kon zijn handen niet thuishouden. Privilege Zo lang mogelijk doorfilmen is trou wens geen exclusief mannelijk privi lege. Ook de Frans-Belgische cineaste Agnès Varda - in 2019 op 90-ja- rige leeftijd overleden - was tot op hoge leeftijd volop actief. In het jaar van haar overlijden voltooide zij nog de tweedelige autobi ografische docu mentaire Varda par Agnès. Terwijl normale werk nemers verplicht worden op een bepaalde leeftijd met pensioen maandag 16 augustus 2021 GO de laatste snik —Clint Eastwood Woody Allen (rechts) op de set van het door hem geregisseerde Rif kin s Festival in 2020. FOTO THE MEDIA PRO STUDIOS Paul Verhoeven aan het regisseren op de set van Benedetta. een Op deze aanbieding zijn actievoorwaarden van toepassing. Kijk op magazine.nl/lees voor informatie. Let op: actie loopt tot 1 oktober 2021. Maandbladen: 3 i.p.v. 6 nummers

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 17