Van mening veranderen is niet vies O O ECONOMIE 13 Personeelstekort leidt tot lange wachttijden AAN HET WERK Lennard Toma Deze reeks columns om de vakantie van Thijs op te vullen is met deze afleve ring weer klaar. Tweemaal heb ik het gehad over zaken die op veel werkplekken nog als 'eng' worden ervaren: onbeperkt vakantie dagen en collega's die elkaars salaris bepalen. Het zou goed kunnen dat ook jouw eerste reactie op deze ideeën afwijzend was. Mis schien dacht je wel 'belachelijk', of 'bij ons zou dat nooit werken'. De eerste meningen schie ten door je hoofd en daar blijf je bij. Onze ge vormde mening zien we als onderdeel van onszelf. Van mening veranderen vinden we daarom eigenlijk maar iets vies; we vinden het hypocriet en verraderlijk om eerst heilig te ge loven in het een, maar vervolgens over te stap pen naar het tegenovergestelde. Hoe kun je bijvoorbeeld nou eerst voor Ajax zijn, en dan voor Feyenoord? Maar in werkelijkheid veranderen we best vaak van gedachten. Ik herinner me nog dat wij in de jaren 90 op vakantie gingen met de auto en dat ik achterin zat zonder gordel om. Nu word je als ouder zowat het gesticht in ge keken als je geen gordels omdoet bij je kinde ren op de achterbank. Ook op het werk kan er een hoop veranderen. Nog niet zo heel lang geleden was thuiswer- Oké, je ken bij veel bedrijven uit den boze. Nu willen hoeft niet velen onder ons niet an ders meer. Eigenlijk zouden we het knap moeten vinden dat iemand op basis van nieuw bewijs, argumen ten of goede overwegin gen van mening verandert. Deze persoon moet over zijn of haar ego stappen om dat te doen. Dat is wat mij betreft een applaus waard. Hoe mooi is het als een barbecuemeester een strikte vegetariër wordt omwille van het klimaat? Of als je baas vertelt dat jouw idee na overweging eigenlijk toch wel een goed idee is? Ik heb altijd wel respect voor mensen die hun mening aanpassen na goede bewijsvoering. Oké, je hoeft niet met elk zuchtje wind mee te varen, maar als je weloverwogen van stand punt wisselt, ben je wat mij betreft een held. Als we eens onze me ning veranderen over mensen die hun me ning veranderen, dan kunnen we goed en flexibel de toekomst in gaan. Dat is handig voor organisaties in een snel veranderende wereld. En met minder starre col lega's werken is een stuk leuker. Misschien verander ook jij nog van gedachten over mijn 'gekke organisatie ideeën' en ga je ze toch opeens aanhangen. Dat zou ik leuk vin den. met elk zuchtje wind mee te varen Weer voor 2 biljoen aan cryptogeld India wil af van import energie Vooral grote projecten als wind- en zonneparken en nieuwbouwpro jecten lopen momenteel vertraging op, doordat het niet lukt tijdig nieuwe elektriciteitskabels in de grond te krijgen en zwaardere ver deelstations in gebruik te nemen. Maar ook particulieren krijgen er mee te maken. ,,Er zijn nog honderdduizend wachtenden voor u'', meldt de klantenservice van Stedin op de vraag hoe lang het duurt voordat er een zwaardere aansluiting kan ko men voor zonnepanelen. ,,Dat kan wel november worden.'' En als veel mensen in een wijk laadpalen en zonnepanelen willen, moet vaak ook de capaciteit van de transfor matorhuisjes verzwaard worden. Slimme meters Personeelstekort geeft Stedin als verklaring voor de lange wachttij den. De netbeheerder heeft bij de uitrol van slimme meters vanaf 2015 honderden monteurs opgeleid die Stedin nu inzet voor de energie transitie, maar dat is niet genoeg. Een op de tien klanten van Stedin moet langer dan achttien weken wachten op een nieuwe of zwaar dere aansluiting. ,,We verwachten dat het percentage klanten dat lan ger moet wachten, gaat oplopen'', meldt Koen de Lange van Stedin. ,,Er is in de hele sector een tekort aan goed opgeleid personeel. Dat zie je in de bouw en in de technolo gie- en infrasector. Van stimule ringsprogramma's op scholen tot zij-instroommogelijkheden, we doen er van alles aan om personeel te werven. Maar daarmee ben je er nog niet, want het opleiden van personeel kost tijd. Werken aan gas- en elektriciteitsnetten is speci alistisch werk. Alleen goed opge leide vakmensen mogen dat, zodat de veiligheid gewaarborgd blijft. Een monteur heeft verschillende veiligheidscertificaten nodig, en moet daarvoor moet een intensief intern opleidingstraject volgen. Wanneer iemand dus 'binnen' is, is die niet meteen volledig inzetbaar. Dat kan wel anderhalfjaar duren.'' Bij de andere netbeheerders zijn de personeelstekorten even ernstig. Enexis werft liefst morgen twee- honderd extra monteurs, maar het kost veel moeite die te vinden. ,,We doen er alles aan om nieuwe colle ga's te vinden, op te leiden, en te behouden. Omdat specialisten zo schaars zijn, leiden we sinds vorig jaar - naast monteurs en engineers - ook uitvoerders zelf op in onze ei gen Uitvoerders Academy. We heb ben nu grote simulatiehallen, waar we veel leerling-monteurs tegelijk kunnen opleiden. Daarnaast wer ven we statushouders om die tot monteurs op te leiden'', zegt Tim van Ham van Enexis. Niet alleen het aansluiten van zonnepanelen en laadpalen levert veel werk op voor de netbeheer ders, ook de geplande grootschalige nieuwbouw wordt een enorme klus. ,,In ons verzorgingsgebied - grofweg Zuid-Holland, Utrecht en Zeeland - moeten tot 2030 zo'n 390.000 nieuwe huizen worden ge bouwd'', zegt Koen de Lange van Stedin. Niet alleen krijgen die een elektriciteitsaansluiting, ook de achterliggende infrastructuur moet worden aangesloten op het elektriciteitsnet. Keuzes We kunnen het werk niet allemaal tegelijk uitvoeren, stellen de netbe heerders. Keuzes zijn noodzakelijk, waarschuwen ze. In de huidige elektriciteitswet staat dat de wette lijke termijn waarbinnen een aan sluiting gerealiseerd moet worden, achttien weken is. In de nieuwe Energiewet, die in de maak is, wordt die termijn losgelaten en wordt gesproken van een 'redelijke termijn'. De Lange: ,,Wat voor wie, waar en wanneer redelijk is, is een politieke afweging, die nog moet worden gemaakt.'' De volgorde van de afhandeling van de aanvragen zal daarbij dan niet meer gebaseerd zijn op 'wie het eerst komt, wie het eerst maalt'. Enexis pleit voor nieuwe richtlij nen om prioriteiten te kunnen stel len. Van Ham: ,,Het belang van het aansluiten van een nieuwbouw wijk kan dan worden afgewogen te gen het belang van het aansluiten van een groot zonnepark. We kun nen niet alles tegelijk, dus we moe ten de komende jaren harde keuzes maken over wat we eerst, wat we la ter, en wat we niet gaan aanleggen.'' maandag 16 augustus 2021 GO Columnist Thijs Launspach is met vakantie. Organisatiepsycholoog Lennard Toma vervangt hem. Hij is coach en spreker en schreef het boek 99 problems but the boss ain't one'. NEW YORK Volgens Coin- Gecko, dat de waarde van cryptomunten bijhoudt, gaat in de wereldwijde cryptomarkt op nieuw meer dan 2000 miljard dollar om. Eer der dit jaar kwam de waarde van cryptomunten ook al eens boven de 2 bil joen dollar, maar later gin gen de koersen hard omlaag. NEW DELHI India wil minder afhankelijk wor den van de im port van ener gie. Volgens premier Modi (foto) moet het land over 25 jaar volledig zelfredzaam zijn op het gebied van energie. Om deze ambitie te verwezenlijken wil Modi van India een we reldwijd knoop punt voor groene water stof maken. E o Een monteur van Stedin plaatst een slimme energiemeter in een woning. foto jan de groen Netbeheerders kunnen tempo transitie niet aan Netbeheerders kampen moet forse personeelstekorten, waar door het tempo van de energie transitie in gevaar komt. De wet telijke termijn van achttien weken bij aanvragen voor nieuwe aansluitingen, zal vaker niet worden gehaald. Ton Voermans Rotterdam In het verzorgingsgebied van Stedin moeten tot 2030 zo'n 390.000 nieuwe huizen komen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 13