Nazistisch vandalisme in Frankrijk Schietpartij bij mogelijke poging tot roof schilderij 12 NIEUWS ZINLOOS GEWELD JOES KLOPPENBURG Morgen is het 25 jaar geleden dat Joes Kloppenburg werd doodgeslagen in Amsterdam, een van de bekendste gevallen van zinloos uitgaansgeweld. De huidige hausse aan geweldplegingen doet vader Jan Kloppenburg pijn. Vlak voordat Jan Kloppen burg, bijna 84, arriveert in de Voetboogstraat, stoppen twee mannen van een jaar of vijftig bij de gedenksteen voor Joes. Een van hen salueert naar de tegel, daarna loopt hij verder. Kloppenburg, even later: „Iedereen boven de 35 weet wie Joes is, iedereen daaronder nauwe lijks. Daar zit ik niet mee. Je moet realistisch zijn. Joes is maar één keer in zijn leven in het nieuws geweest.'' Hij vindt het erger dat deze plek vorige week vol stond met tafeltjes en stoelen, gewoon over de gedenk steen heen. Het was het terras van een eettentje aan de overkant. ,,Ik heb gezegd dat dit niet de bedoeling was. De eigenaar wist van de tegel, maar het is coronatijd, hè, zo'n terras is belangrijk nu. Ach ja, ik til er niet te zwaar aan. Alleen, ik vind het op de 17de niet passen.'' Dat is morgen als het precies 25 jaar geleden is dat Joes, destijds 26 jaar, met een reeks karateklappen werd doodgeslagen door een opgefokte, dronken man. Joes had gezien hoe die man een student in elkaar sloeg, en riep de later beroemd geworden woorden: ,,Kappen nou!'', die Joes uiteindelijk fataal werden. Het drama lijkt op de recente fatale mishandeling op Mallorca. Ook een groepje jongens, ook doelbewust op pad om te vechten. Kloppenburg: ,,De latere dader was in een nacht club in Hoofddorp op zijn nummer gezet. Dat was voor hem gezichtsver lies. Joes was de achtste die hij die nacht sloeg.'' De gewelddadige inci denten van de laatste tijd komen hard aan bij Kloppenburg. De jon gens op vakantie op Schouwen-Dui- veland en bij het Gardameer, en ook de Amsterdammer die in april aan één oog blind werd geslagen na een opmerking over een foutgeparkeerde bestelbus. ,,Het is de ene vechtpartij na de andere, dat ervaar ik ook zo. En dat doet zeer, want ik weet hoeveel ellende nabestaanden nog te wach ten staat.'' Als oorzaak noemt hij onder meer de individualisering van de maat schappij, en ook de toename van het aantal scheidingen. ,,Veel kinderen hebben geen rolmodel. Ze zijn thuis vaak de baas. De vader van de dader van Joes was kort na zijn geboorte uit beeld. Het was een bazig ventje. Zijn moeder was labiel, op zijn tiende was hij al de baas in huis. En hij zat ook nog op een vechtsport. Ik ben eigen lijk bozer op zijn ouders. Die hebben hun plicht verzaakt.'' Joes Kloppenburg was in 1996 de eerste die landelijk bekend werd na te zijn gestorven door zinloos ge weld. Een stille tocht bestond nog niet. De eerste kwam een jaar later, voor Meindert Tjoelker in Leeuwar den. Jan Kloppenburg was erbij. De laatste stille tocht waarin hij meeliep was vorig jaar voor Bas van Wijk. Hij bood destijds nog zijn hulp aan de vader van Van Wijk aan, 'als erva ringsdeskundige', maar de vader belde de avond voor de afspraak af. ,,Ik had best met een aantal tips kun nen helpen. Bijvoorbeeld: bereid je erop voor dat er een verzoek van de dader kan komen voor een gesprek met de nabestaanden. Wees dan niet teleurgesteld als dat niet uitpakt zoals jij denkt.'' Met de dader van Joes, die voor de rechter geen enkel berouw toonde en na vijf jaar weer op vrije voeten was, heeft Kloppenburg nooit contact ge had. ,,Nooit meer gezien of gehoord. Hij is later weer met de politie in aan raking gekomen, hoorde ik van een agent. Hij mocht verder niks zeggen. Het verbaast me niet. Zo gaat dat.'' Verdwenen Kloppenburg wijst naar een blinde muur boven de gedenktegel. Daar hing een kunstwerk voor Joes, een installatie van neonlicht met de let- Joes is maar één keer in zijn leven in het nieuws geweest ters HELP. Afgelopen maand was die opeens verdwenen. Er bleek een ver gunning nodig. De gemeente heeft beloofd de installatie op te sporen. Morgen hangt er een tijdelijke con structie als hier de 25ste sterfdag van Joes wordt herdacht door Kloppen burg, zijn vrouw en drie dochters, en enkele goede kennissen. Ze komen enkele keren per jaar naar deze plek, in elk geval op de geboortedag en sterfdag van Joes. ,,Dan maken we hier een kring en dan worden gevoe lens geuit: dat we hier zo staan, is toch godgeklaagd. Daar hoef je niet heel veel aan toe te voegen.'' Na de dood van Joes zette Klop penburg de stichting Kappen Nou! op en gaf hij honderden lezingen aan jongeren. Hij wilde zijn trauma om zetten in iets positiefs. ,,Het was echt mijn missie.'' Tot zijn vrouw en dochters riepen 'wij zijn er ook nog'. ,,Ik heb toen een punt gezet achter al die lezingen.'' Hij vertelt dat 60 pro cent van de relaties stukgaan na zo'n trauma. ,,Mannen en vrouwen zijn heel anders in hun verwerking. Wij hebben ook een gevecht moeten le veren om onze relatie heel te houden. En de drie zussen van Joes hebben dubbel verdriet. Ze verliezen hun enige broer en ze zien het verdriet van hun ouders. Dat realiseer je je nooit voordat je het meemaakt.'' Simone Veil overleefde als tiener de concentratiekampen Auschwitz en Bergen-Belsen. Ze werd later ad vocaat en minister, legaliseerde in de jaren 70 abortus in Frankrijk en was begin jaren 80 de eerste vrou welijke voorzitter van het Europees parlement. Ze overleed in 2017. De Franse overheid liet haar lichaam bijzetten in het Panthéon in Parijs, wat is voorbehouden aan de meest invloedrijke Fransen. In het stadje Perros-Guirec in Bretagne werd na haar dood een ge denksteen voor de politica onthuld. ,,Wat daarmee is gebeurd, is onbe- grijpelijk en onaanvaardbaar'', zei burgemeester Erven Léon van Per- ros-Guirec afgelopen weekend. Sinds 1 augustus is het monument twee keer besmeurd met onder meer uitwerpselen en twee keer beklad met hakenkruizen. Ook werd op de steen met verf geschre ven 'verantwoordelijk voor geno cide'. Dat zou een verwijzing naar Veils pro-abortusbeleid zijn. De daders zijn nog spoorloos. Ook hun motieven is verder niets bekend. De afgelopen weken waren in Frankrijk meer incidenten waar bij antisemitisme een rol speelde. Bij demonstraties tegen het vacci natiebeleid in het land droegen ex treemrechtse betogers affiches mee met in codewoorden gestelde anti semitische leuzen. De politie is op zoek naar twee verdachten die zijn weg gereden op een motor. Kunstonderzoeker Arthur Brand heeft van meerdere kanten te horen gekregen dat de schietpartij mogelijk ver band houdt met een poging tot kunstroof bij het Zaans Museum. ,,Het schijnt dat de daders met een Monet naar buiten zijn gerend'', vertelt de kunstkenner, die zelf ook kunstdiefstallen oploste. Het lukte de daders volgens de bronnen van Brand niet om hun buit mee te nemen. De politie kon gisteren hier over nog niets bevestigen en het museum zelf was niet be reikbaar voor een reactie. Op de vraag of daadwerkelijk is geschoten, antwoordt een po litiewoordvoerder dat het daar wel 'alle schijn van heeft'. Ver dere details kon hij niet geven. Het Zaans Museum kocht in 2015 De Voorzaan en de Wester- hem van Monet voor 1,16 mil joen euro. maandag 16 augustus 2021 GO 'Het is de ene vechtpartij na de andere, dat doet zeer' Hans van der Beek Amsterdam -Jan Kloppenburg Joes Kloppenburg riep 'Kappen nou'. Dat werd hem fataal. PARIJS Voor de vierde keer in twee weken tijd hebben onbe kenden vernielingen aangericht aan een gedenksteen voor Si- mone Veil, een van Frankrijks bekendste politici. Volgens pre sident Macron is sprake van 'an tisemitische' agressie. De afgelopen weken werden in heel Frankrijk ook vaccinatie- en test centra beklad met leuzen en woor den als 'nazi's' en 'collaborateurs'. De besmeurde gedenksteen. FOTO TWITTER OLIVIER BIANCHI ZAANDAM Op de Zaanse Schans in Zaandam is gister morgen geschoten. Niemand raakte gewond.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 12