d EUWS 11 Protestgroep stopt ermee Weer ebola in Ivoorkust 28 doden bij explosie De Nederlandse vissers vinden dat ze bij elke discussie over windturbines op zee worden genegeerd. En dat zijn ze spuugzat. „Windturbines en natuurgebieden op zee gaan ten koste van ons leven.'' ZONNE-ENERGIE Dreigend wappert het zwarte doek op de TX21, de schipper van de Texelse garnalen- kotter heeft de pira- tenvlag gehesen. Hij is niet alleen. Het doodshoofd is op nog een paar vissersboten te zien. Andere vissers hebben de Neder landse driekleur als protest onder steboven in de mast. 'Blauw, wit, rood, de vissers zijn in nood.' Een omgekeerde vlag is op zee al eeu wenlang het signaal dat er een noodsituatie is. Bij Breezanddijk, het gehucht in het midden van de Afsluitdijk, lig gen zo'n zestig kotters voor anker. Garnalenvissers, vissers die lan goustines of schol vangen, een en kele palingvisser. De meesten ko men van zee. Een paar hebben hun visgronden in het IJsselmeer. ,,We zijn op het IJsselmeer nog maar met dertig vissers'', zegt Wouter Klaassen uit Enkhuizen. Zijn zoontjes Fabina (8) en Tygo (11) hebben een petje met het logo van vissersactiegroep EMK, Eendracht Maakt Kracht. Ze zeuren dat ze ook een trui met het logo willen. ,,Tygo gaat weleens mee vissen. Zoals ik ook meeging als kind met mijn va der. Of ze visser kunnen worden? Ik weet het niet.'' Klaassen is 43 jaar, in de dertig jaar dat hij pa ling vist is de wereld veranderd. Achter de kotters staan de 89 windturbines van Windpark FryslSn. Ze malen genoeg stroom voor een half miljoen huishouden, 1,5 terawattuur groene stroom. Als de wiek het hoogste punt bereikt, torenen ze een duizelingwek kende 170 meter boven het IJssel- meer uit. ,,Kijk dan. Er is gewoon een industrieterrein aangelegd in een Natura 2000-natuurgebied, mét steun van Greenpeace'', zegt visser Dirk Kraak. Hij is oprichter van EMK. ,,En elk windturbine park krijgt natuurcompensatie, wéér een stuk minder zee en IJs- selmeer voor de vissers. Zo krijgen w^' de rekening van de energie transitie.'' 'Geweldige opkomst' Op de zestig kotters zitten in totaal ongeveer zeshonderd man en op de dijk nog eens een paar honderd. ,,Bijna duizend vissers, een gewel dige opkomst'', zegt Kraak. Het geeft aan hoe diep de boosheid zit. Zonder overleg met de zeebonken die hun brood op het water verdie nen, verschijnen er steeds meer turbines in de viswateren. ,,Wij begrijpen ook dat er iets moet ge beuren vanwege de energietransi tie, maar waarom moeten alleen wij betalen? Er is 1 miljard euro no dig om de sector te saneren, maar de regering heeft er niet meer voor over dan 120 miljoen. Er is een wachtlijst van vissers die zo niet verder willen.'' Waar windturbines verschijnen mag niet meer worden gevist. De netten zouden de stroomkabels kapot kunnen trekken. Vorige week werd er nog een palingvis ser beboet, omdat hij toch met een paar lijnen op paling viste tussen de molens. De Noordzee wordt een lappendeken van windturbineparken, natuurge bieden en vaargeulen en de vis ser mag alleen nog 'op een paar postzegeltjes' vissen. Vanuit een open vrachtwagen wordt er gespeecht. Oud zeer, heel oud zeer, komt boven. De Zuiderzee wordt erbij gehaald Er is gewoon een industrieterrein aangelegd in een natuurgebied die door het sluiten van de Af sluitdijk in 1932 veranderde in IJsselmeer. ,,Wij zijn de nazaten van die vissers. Toen waren er meer dan duizend vissersboten. Nu nog dertig. Wat gebeurde met de vissers van de Zuiderzee gaat ook gebeuren met de vissers van de Noordzee als we er niets tegen doen.'' Een volgende spreker pleit zelfs voor strafrechtelijke vervolging van ambtenaren van het ministerie van Landbouw, Natuurbeheer en Visserij voor 'f 1"! het bedreigen van de vissers. Aanwezige politici van de Boer BurgerBeweging, JA21 en Forum voor Democratie wil Kraak niet op het podium hebben. ,,Dit is geen dag voor politici, maar voor vissers die heel het land laten zien wat er gebeurt.'' Een kleine delegatie boeren van Farmers Defence Force is eveneens van de partij. ,,Uit solidariteit. De vissers zijn er ook als wij demonstre ren'', zegt een van hen. Hij begint een betoog dat 'de overheid' en 'de ambtenaren' de schuldigen zijn en eindigt grommend met 'rotland!' Een camera-auto van de politie rijdt tot ergernis van de organisatie een paar keer voorbij. Het handjevol politieauto's trekt zich al snel terug. Inspraak Na de zomer moet demissionair minister Carola Schouten van Landbouw om de tafel met de visserij, eist Eendracht Maakt Kracht. Dan moeten er afspraken worden gemaakt over de ruimte lijke inrichting van de Noordzee en over de rol die de visserij daarin gaat spelen. Kraak: ,,We willen meer inspraak op wind- parken op zee en er moeten be tere antwoorden komen op de onderzoeksvragen die we heb ben gesteld over de gevolgen voor het mariene milieu door wind- parken. Daar zijn we nu het meest bezorgd om.'' De trillingen van de turbines jagen de vissen kilometers ver weg, dat weten de vissers zeker. ,,Het is nog niet te laat, met vis sen is nog steeds goed brood te verdienen'', zegt garnalenvisser Robin Bouma uit Zoutkamp. Vo rig jaar kocht hij nog een tweede, grotere kotter, omdat hij denkt dat er toekomst is. ,,24 meter lang, 6 meter breed. Daarmee kan ik ook op schol vissen als de prij zen van de garnalen niet goed zijn. Wat dat schip kost? Als je hem nu koopt acht ton.'' maandag 16 augustus 2021 HONGKONG De invloed rijke protestgroep het Men- senrechtenfront (CHRF) in Hongkong heeft zichzelf opgeheven vanwege de sterker wordende greep die China heeft. Het CHRF was in 2019 een drijvende kracht achter de grote de monstraties voor meer de mocratie en tegen de in vloed van Peking in Hong kong. Een omstreden vei ligheidswet werd uiteinde lijk niet ingevoerd. De afge lopen twee jaar is de in vloed van China wel flink toegenomen door andere wetten. Steeds meer bur gerbewegingen stoppen uit angst voor vervolging. Een zonnepanelenpark in Saoedi-Arabië moet 1,5 miljoen huishoudens van elektriciteit voorzien. Vol gend najaar is het klaar. ABIDJAN In Ivoorkust is voor het eerst in 25 jaar het ebolavirus weer opge doken, bevestigen de We- reldgezondheidsorganisa- tie WHO en minister Pierre Dimba van Volksgezond heid van het West-Afri kaanse land. Volgens Dimba gaat het om een 18-jarig meisje uit buurland Guinee en betreft het een geïsoleerd geval. BEIROET Door een explo sie in een vrachtwagen met brandstof in de noordelijke regio Akkar in Libanon zijn zeker 28 mensen om het leven gekomen, meldde het Libanese Rode Kruis giste ren. Zeker 79 mensen raak ten gewond. De oorzaak van de ontploffing is nog onduidelijk. Libanon kampt al maanden met brandstof tekorten. Ton Voermans Breezanddijk De vissers zeggen dat de re gering veel te weinig geld geeft om de sector te saneren. foto anp - Dirk Kraak, visser De vissers protesteerden za terdag tegen de opmars van windturbines op zee. foto anp

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 11