PARELTJES n 10 NIEUWS IMSJfe Ver weg van de drukte liggen ze in het Twentse land. „Mariakapellen zijn het mooiste geheim van Twente'', zegt beheerder Henk ten Berge. Het zijn er inmiddels 67. Veel toeristen houden er even halt. „Maria gedag zeggen, even tot haar bidden.'' lke ochtend, vlak voor ne gen uur, stapt hij op de fiets. Vandaag, op een mooie donderdag, is hij iets vroeger dan normaal. Een paar honderd meter buiten het dorp een klein weggetje in en Henk ten Berge staat voor de kapel die hij achttien jaar geleden hielp oprichten. Dan pakt hij zijn sleutels, opent de deur en steekt alvast een paar kaarsen aan. Soms ook drukt hij stiekem even op de knop rechts naast de ingang. In de stilte van de ochtend klinkt dan opeens een Marialied. Maar liever nog staat hij er gewoon zwijgend. „Maria goedendag zeggen, even tot haar bidden: dat vind ik mooi. Of het helpt weet ik niet. Maar hinderen doet het in geen geval." Strooigoed Hij is 88, Henk ten Berge. Beheerder van een van de 67 Mariakapellen in Twente. In 2003 was het dat bij het 25-jarig jubileum van de Muziekver eniging van het kerkdorp Tilligte een nieuwe kapel gebouwd werd. Ten Berge, zelf ook betrokken bij de mu ziek, was een van de initiatiefnemers. „We wilden iets doen. Uit dankbaar heid. Sommigen wilden een boom, anderen een bank. We zijn hier hele maal niet zo vroom, als je dat soms mocht denken. Ik heb toen gezegd: waarom bouwen we geen kapel?" De bouw van het kapelletje in Til- ligte had gevolgen die ook Ten Berge zelf verrasten. Geheel tegen de tijd geest in verrezen opeens overal in Twente Mariakapellen. „Toen we hier bouwden, waren er hooguit twintig kapelletjes in Twente. De kerken lie pen leeg, maar Maria kreeg opeens de wind mee. In amper twintig jaar tijd zijn er zo'n veertig bijgekomen, ook in delen van Twente waar je het hele maal niet zou verwachten." De 67 Mariakapellen van Twente liggen als religieus strooigoed ver spreid over de regio. Zo maar opeens, bij een fietstocht of wandeling, dui ken ze op langs de kant van de weg. Kleine bakstenen gebouwtjes, meestal voorzien van een neo-Sak- sisch puntdak en een gevelteken. Sommige zijn aan de voorkant open, anderen - zoals Tilligte - juist geslo ten. Minikerkjes met een beeld of icoon, brandende kaarsen en een gas tenboek. „Voor Peter de Vries", no teert een bezoeker van de kapel in Tilligte. „Voor onze familie en onze 99-jarige moeder, nog in ons mid den", schrijven Jan en Lenie. „Mensen komen hier omdat ze be hoefte hebben aan steun", zegt Henk ten Berge. „De kapel kan dat bieden, of je nou gelovig bent of niet. Aan zien des persoons bestaat hier niet. Maria laat mensen in hun waarde. Ie dereen mag doen en denken wat hij wil. Ik sta echt niet achter de deur om te controleren wat hier gebeurt. In deze kapel kom je tot rust. Dat straalt hij aan de buitenkant ook uit." Bentheimer Steen Net als de andere kapellen lijkt ook die in Tillige vergroeid met het land schap. Hij is opgetrokken uit Bent heimer steen en heeft een klein to rentje met een klok. Henk ten Berge luidt hem op feestdagen hoogst per soonlijk met een touw dat binnen uit het plafond komt. Gisteren was Ma ria Hemelvaart: toen was er een korte dienst om negen uur in de ochtend. „We zijn geen concurrenten van de kerk, maar werken er nauw mee sa men." Waarom de kerken leeglopen en de kapellen vol, weet hij ook niet. „Dat is juist het wonder. Maria hef't drok in TwenteWe zagen het weer met corona. Ik kon de kaarsen niet aanslepen. Het allerbelangrijkste is natuurlijk dat de kapellen altijd open zijn. Je kunt er altijd terecht en het verplicht tot niets." De kapel in Tilligte trekt gemiddeld BOEK/ zo'n 20.000 mensen per jaar. Regel matige bezoekers, maar ook en in toenemende mate: toeristen. Geza menlijk zijn die goed voor zo'n 60- tot 70.000 euro per jaar aan kaarsen geld en giften. Geld dat jaarlijks wordt gebruikt voor goede doelen, in het bijzonder dorpsgenoot en pater Hennie Haamberg, missionaris in Zuid-Amerika. Henk ten Berge zelf leeft met de kapel. „Het is mijn tweede huis", zegt hij, wijzend op het beeld van Onze Lieve Vrouw van Lourdes in het schemerdonker. Samen met twee anderen van de muziekvereniging zocht hij het beeld uit bij een winkel in Mariabeelden. „Er stonden er wel vijfhonderd. Onafhankelijk van el kaar hebben voor deze gekozen. Ik ben zelf één keer in Lourdes geweest. Dat zal ik nooit meer vergeten." Genezing Of er ook in Tilligte wonderen zijn gebeurd, durft hij niet te zeggen. Wel kent hij de verhalen van het echtpaar uit Deventer met een zwaar zieke moeder. „Die kwamen hier een no veen houden. Negen dagen kwamen ze hier achter elkaar bidden, in de late avond. Ze kwamen mij steeds om de sleutel vragen. Op eerste kerstdag kreeg ik ze opeens aan de telefoon. Ze stonden bij de kapel. Mét hun moe der. Ze was weer helemaal opge knapt." Soms voelt hij zich een halve pas toor. „Als je zo'n kapel beheert, moet je kunnen luisteren. Mensen willen je toch dingen vertellen. Dat vraag ik niet om, dat gebeurt gewoon." Aan het einde van de dag bij de schemering, keert hij nog één keer terug om de deur te sluiten. Dan dooft hij de kaarsen en bidt hij nog even drie weesgegroetjes. ,,En dan zeg ik: 'Bedankt, Maria, het was 'n mooi'n dag.'' maandag 16 augustus 2021 GO Prachtig die zomer, maar wat te doen met onze vrije tijd als het buitenland door corona verder weg lijkt dan ooit? Laten we de blik richten op al die pareltjes in eigen land. In een serie verhalen steeds een nieuwe tip van mensen die het weten kunnen. Vandaag: Mariakapellen in Twente Tassen Dinkel en Regge floreren de kapellen: „Maria hef 't drok..." Herman Haverkate Henk ten Berge is beheerder van de Mariakapel in Tilligte. FOTO'S FRANS NIKKELS Wie de 67 Mariaka pellen van Twente of een deel daarvan wil zien, kan terecht op de website van de werkgroep die rond dit groeiende fenomeen is ont staan. Ook is er een boek beschikbaar, waarin de kapellen en tevens de land- kruisen van Twente worden beschreven. Het boek is voor 17,50 euro te koop bij de VVV-kantoren in Twente en bevat een routekaart. Rond de Mariaka pellen zijn ook wan del- en fietsroutes uitgezet: www.ma- riakapellenenland- kruisenintwente.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 10