VISSEN MET JAN 8 Ze is de nummer twee van het CDA: Anne Kuik (34). Ze windt zich op over de ontwrichtende werking van oortjes en iPhones op de samenleving. ,,We zien elkaar niet meer. De empathie verdwijnt.'' Als iedereen op dat schermpje zit, krijg je een eenzame samenleving Mijn ouders verwachtten dat ik alles uit mijn talenten haal. Dat verg ik ook van mezelf Droom Anne Kuik windt er geen doekjes om: ze heeft niets met vissen. Maar aan het einde van een waanzinnig jaar komt ze graag langs op het noordelijk haven hoofd van Scheveningen „Vis sen is een bezigheid waar je rust bij krijgt. Maar in dit werk zit ik al zoveel, ben ik al zo stil. Als ik dan de vrijheid heb...'' Ze blikt vast vooruit op haar vakantie. ,,De zee geeft een gevoel van vrijheid en frisheid. Als ik in Italië ben, hoef ik die zee niet te hebben. Een zwembad is genoeg!'' Kuik zit in de fractietop van een partij met een rijke geschiedenis en een ongewisse toekomst. Ze staat als jong CDA-Kamerlid op de tweede plaats van een partij waarbij jongere kiezers zeldzaam zijn. Kuik is een nuchtere Groningse, maar altijd goedgeluimd. ,,Van elke dag moet je wat maken. Stel dat het je laatste dag is en het was bagger?'' Voor de zomer deed ze het fractievoorzitters debat over de kindertoeslagenaffaire. Ze aarzelde even in haar betoog, had het over 'mensen die eh... in de shit zitten'. ,,Ik dacht, ik moet op mijn woorden letten, maar het is ook zo! Het is ook in de shit zitten! Je moet wel kijken dat je niet zo freestylet in het parlementaire huis. zoals je op straat zou doen in gesprek met jongeren. Mooier kon ik het ook niet maken.'' Ze steekt regelmatig haar nek uit als het gaat om onrecht; het aanpakken van mensenhandel, de prostitutie. ,,Dat raakt me, omdat ik zie dat be paalde stemmen niet klinken, niet vertegen woordigd worden. Die zitten in de klem, die staan onder druk.'' Kuik woont nog steeds in Groningen, waar ze ook is opgegroeid. Ze beseft des te beter dat ze ge luk heeft uit een warm nest te komen. ,,Lang niet iedereen heeft daarmee te maken, dat ben ik me pas later gaan beseffen. Mijn ouders legden de lat hoog, ze verwachtten dat ik alles uit mijn talenten haal. Dat verg ik ook van mezelf. Ik kan me er niet gemakkelijk van afmaken. En wat ze me meegaven: niemand is meer of minder dan een ander. Het zijn van die lekkere CDA-teksten. Je leeft niet alleen voor jezelf. Ik heb mensen nodig om mijn leven leu ker te maken. En ik wil ook hun leven leuker ma ken.'' ,,Die zit ergens op een wolk... nee hoor! Bij mijn stu dentenvereniging kreeg ik 's nachts de vraag: 'Nou Kuik, hoe werkt dat dan, in zeven dagen de wereld scheppen?' Maar daar gaat het toch niet om? De kern is hoe je met elkaar omgaat. En geloof je dat er hierna nog iets is? Dat hoop en geloof ik ook wel, dat er iets meer is dan dit.'' ,,Het is de manier waarop je in het leven staat, hoe je naar dingen kijkt, niet dat je in een debat de bijbel er even op naslaat. Hoe handel je ernaar? Mensen kun nen christelijk zijn en zich daar niet naar gedragen; of zich christelijk gedragen en het niet zijn. En in de politiek: hoe ga je met elkaar om? Ik ben trots als ie mand van een andere partij een goede inbreng le vert. Dat moet gezegd worden, daar zijn we niet zo goed in, complimenten geven. Als Rob Jetten een mooie bijdrage heeft, kan ik zeggen 'goed gedaan jongen'.'' ,,Wij maakten wel tripjes en dan was het Binnenhof een van de plekken waar we heengingen. Het was in 2002 dat mijn oma aan de chauffeur van een dienst auto vroeg: ,,Wie mag u rijden?'' Dat was LPF-mi- nister Herman Heinsbroek van Economische Zaken. Die plek heeft altijd een magische aantrekkings kracht op mij gehad, want die geschiedenis voel je. Dus ook dat afscheidsmoment van de verhuizing van het Binnenhof vorige maand, ik vind het heel bijzonder dat ik daar heb mogen werken.'' ,,We leerden elkaar kennen toen we allebei nog kan didaat-raadslid waren. We zagen elkaar tijdens stu dentendebatten. Ik dacht toen al 'interessante kerel, maar wel irritant'. Hij was heel goed in debatteren op een bepaalde manier, van tak-tak-tak-tak-tak! Dat is niet per se mijn stijl, iedereen doet het op zijn manier. Wij hebben elkaar beter leren kennen toen we raadsleden waren. Hij zei: 'Zullen samen wat gaan eten?' Ik had al gegeten, maar zei 'prima, gaan we doen', omdat ik hem zo leuk vond.'' ,,Hij is ook mijn tegenkracht, hij kan me even de an dere kant laten zien. Ik zou het eng vinden als ik al leen maar met CDA'ers omging. Je wilt ook je blik scherp houden. Met Kaag is dat nu niet zo, maar bij D66 is er altijd wel lacherigheid geweest over men sen die geloven; een beetje van 'die zijn niet hele maal 100 procent', zeg maar. Dat heeft Paul nooit gehad, hij heeft er respect voor en vindt het interes sant.'' ,,Precies! Wat wil ik nu weer gaan verbieden! Maar ik ben er niet om de populariteitsprijs te winnen. Het is wel een rol van de overheid om die grenzen te stellen. Ik spreek jongeren die zeggen 'de over heid heeft het toch niet verboden, dan zal het toch meevallen'. Het is belangrijk om die jongeren te helpen. Het is geen vingerwijzen, het is helpen om nee te kunnen zeggen; als iemand onder groeps druk staat en het allemaal maar normaal is. Dat is toch ook de voorbeeldfunctie van een overheid, dat die nee moet kunnen zeggen. Politici gaan daar te gemakkelijk aan voorbij en willen populair zijn.'' zaterdag 14 augustus 2021 GO Dit is de vierde aflevering van de wekelijkse zomerserie 'Vissen met Jan'. In een ongedwongen sfeer bij het strand wordt een ander soort gesprek gevoerd dan op het Binnenhof. De serie duurt tot eind augustus. 'Stel dat het je laatste dag is en het was bagger?' Jan Hoedeman Wat betekent geloven in God voor u? Hebt u iets aan een godsbesef in uw dagelijks le ven? Wanneer namen uw opa en oma u mee naar het Binnenhof? Twee geloven op één kussen, daar slaapt de dui vel tussen. U bent getrouwd met een voormalig D66-politicus, Paul de Rook uit Groningen. ■fi!#? „Sommige dingen klop pen niet, en iemand moet dat eens even gaan vertellen! Dat had ik op de basis school al. Ik neigde naar rechten en politiek. Ik heb een stem gekre gen om me uit te spre ken en ik ben ook niet bang impo pulair te zijn. Sommige dingen moe ten gezegd worden. En dan is maar niet iedereen blij met je.'' Hoe werkt dat in de praktijk? U bent tegen lachgas, tegen koopzondagen, te gen prostitutie. Bent u nog ergens voor?

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 8