Schrijver en dichter met oog voor gekkigheden ÖZCAN AKYOL om je heen kijkt zie je ëat alles hnlrlBrmsn nl Volop aanbod: Voordelige Last-Minutes! balclerman.nl 6 K. Schippers 1936-2021 K. Schippers, pseudoniem van Gerard Stigter, is donderdag 12 augustus in zijn woonplaats Amsterdam overleden. Taal was zijn zuurstof, zei hij zelf. Column y @OzcanAkyol In Amerikaanse dagbladen, veelal van conservatieve signa tuur, las ik een intrigerende term; ze schreven over senior mo ments om het gedrag van president Joe Biden te verklaren. Het schijnt dat hij, tijdens achteloze momen ten, letterlijk de weg kwijtraakt op het terrein van het Witte Huis, bijvoorbeeld door verkeerde paad jes in te slaan. En hij noemde in een dankwoord een gouverneur die 'Gretchen' heet per ongeluk 'Jennifer', niet toevallig de naam van de minister van Energie in Amerika. Ik moest onwillekeurig aan mijn moeder denken. Vroeger, als wij ons misdroegen, kon ze met haar slipper in haar hand fel van leer trekken. 'Muharem, jij ondankbare hond, je krijgt vandaag geen eten.' 'Zo heet ik helemaal niet. Dat is mijn broer.' 'Je weet best wat ik bedoel, ellendeling.' En dan moest ik rennen voor mijn leven, net zolang tot haar conditie het aflegde tegen die van mij. Ik vond het nooit leuk als ze me riep en dan de naam van een van mijn twee broers gebruikte, want om die reden dacht ik dat ik er minder toedeed. Ondanks al mijn correcties heb ik die onhebbelijkheid nooit uit haar gekregen. Deze week ontving ik op Whats- App een voiceclip van mijn moe der. Ik drukte op 'afspelen'. 'Özen- der, je broertje neemt de telefoon wéér niet op. Probeer jij het even. En zeg tegen die klootzak dat hij me wat zakgeld moet geven. Ik ga zondag naar Turkije.' Ik liet het aan Anna horen en vertaalde syn chroon wat er werd verteld. Zij la chen, lang en zelfs een beetje ver tederd. 'Wat?' vroeg ik. 'Dat is toch niet leuk? Ze scheldt me gewoon uit.' 'Het is allemaal onmacht en onzekerheid,' antwoordde Anna. 'Neem het niet serieus.' Maar daar was al het volgende se nior moment, opnieuw in de vorm van een voiceclip. 'Weet die zak- kenwasser überhaupt wel dat ik dit weekend vlieg, Özender? Zeg maar tegen hem dat ik mijn klein kinderen wil zien voor we vertrek ken.' 'Mama, met mij.' 'Lieve schat, hoe is het met je? Kan ik even langskomen, voor wat reisgeld en om de kinderen te knuffelen. Ik ga jullie zóóó erg missen.' 'Ik hoorde wel hoe je me net uit schold.' 'Verdomme. Nou. Dan moest je maar meteen opnemen. Je bent altijd zo druk, Muharem.' Tien minuten later stond ze voor de deur. Dolgelukkig met haar kleinkinderen. Hun namen kon ze wel makkelijk onderscheiden. Bij hen was ze nooit een senior. Ik vond het nooit leuk als ze me riep met de naam van mijn broer Vorig jaar kroop hij al door het oog van de naald, vertelde de 84- jarige Gerard Stigter (K. Schip pers) afgelopen mei nog in Het Parool. ,,Het was maart, net voor het hele coronagedoe. Ik kwam terecht op de ic van het OLVG (ziekenhuis in Amsterdam, red.). Longontsteking, A-griep, de fa milie werd bijeengeroepen, ze dachten dat ik eraan ging. Maar dat is dus goed afgelopen." En dat gebeurde terwijl Stigter naar eigen zeggen nooit ziek was. In oktober 2020 bleek dat zieken huisbezoek in het voorjaar een voorbode te zijn geweest voor meer onheil. Dit keer bleek het te gaan om een ongeneeslijke ziekte. Toch wist Stigter nog lang te doen alsof het leven gewoon doorging. ,,Ik heb wel wat anders aan mijn hoofd dan dit", zei hij er zelf over. De dichter K. Schippers was een waar taalkunstenaar ,,De taal is m'n zuurstof", zei hij zelf daar over. Hij genoot ervan om op ver schillende manieren met taal te spelen. Zijn poëzie is soms ont wapenend en simpel. Zoals het befaamde gedicht De Koe: 'Een koe is een merkwaardig beest, wat er ook in haar geest moge zijn, haar laatste woord is altijd boe'. Daarentegen is Liefdesgedicht wonderschoon en spitsvondig geschreven: 'Jij hebt de dingen niet nodig om te kunnen zien, A (Gerard Stigter) de dingen hebben jou nodig om ge zien te kunnen worden.' Voor de schrijver K. Schippers waren de gekkigheden, gebeurte nissen en dwarsverbanden in het leven het materiaal voor zijn boe ken. Daarbij maakte zijn aparte kijk op de wereld hem tot een uniek auteur. De schrijver zette taal als een passief ding naar zijn hand, wanneer dat gewenst of noodzakelijk was. K. Schippers was een van de op richters van het literaire tijd schrift Barbarber. Hij richtte dat op samen met onder meer de schrijver Bernlef (van onder meer Hersenschimmen). K. Schippers' eerste bundel De waarheid als De Koe verscheen in 1963. Jaren later, in 1971, schreef hij zijn eerste roman Een avond in Amsterdam. Die is gebaseerd op tien gesprekken met de Amster dammer Ben ten Holter, die mo del stond voor de 'held'. In dit boek belicht hij een korte wande ling van zoveel kanten, dat het een expeditie van jaren lijkt. Nu je het zegt Verder schreef K. Schippers ook essays, verhalen, beschouwingen, kunstkritieken en enkele kinder boeken. Zijn werk leverde hem een reeks prijzen op, vooral in de jaren 80 en 90. In 1996 ontving hij de P.C. Hooft-prijs voor zijn ge hele oeuvre. Ook na de millenni umwisseling leverde hij nog een hele reeks poëzie, verhalen, ro mans en beschouwingen af. Zijn laatste boek verscheen dit jaar, de roman Nu je het zegt. Stigter was een groot fan van de tragikomedie zoals het populaire duo Laurel Hardy die op het scherm bracht. In zijn laatste in terview met HP/De Tijd zegt hij daarover: ,,Bij Laurel Hardy voel je dat alles klopt." Zelf prelu deerde hij dichterlijk op zijn dood, waarbij hij naar eigen zeg gen gelijk erover nadacht hoe hij iets erover zou kunnen maken. Dat deed hij door in zijn laatste roman als K. Schippers te schrij ven dat hij 'op het punt staat te verdwijnen'. f f fCff f.f ff Celd-terug-garantie «f Repatriëringsgarantie Zekerheid via SCR 5/8 dagen Beierse Woud, Bayerisch Eisenstel n, Passau 5-daags All-inclusive muziekspektakel Noord-Nederland 399,- 8/12 dagen Lutago in Zuid-Tirol 10 dagen Toscane: Florence, Pisa en Elba 12 dagen Rondreis Kroatië 599 12 dagen Toscane, Bloemenrivièra en de Cöte d'Azur 11 Bij Bolderman j aanbetalen niet verplicht! zaterdag 14 augustus 2021 Senioren Ik belde mijn moeder op. Edwin van der Aa Amsterdam als je goed gekleurd is TEKST K. SCHIPPERS/ILLUSTRATIE NOURDIN KOUCH Vertrekdata: 13,18 sept/2 okt etc. Vertrekdatum: 15 november Vertrekdata: 23 aug 11.20,25 sept/4, 9 okt. Vertrekdata: 30 aug 6,13,20,27 sept/4,11,18 okt etc. Vertrekdata: 27 sept 11 oktetc. Vertrekdata: 30 aug 13,27 sept 11 oktetc. Drukfouten en prijswijzigingen voorbehouden. Bekijk de voorwaarden op onze website. ANVR Brochure en (0318) 58 09 58 boekingen: www.bolderman.nl Prijs p.p. o.b.v. 2 pers. kamer excL Calamiteitenfondsreserveringskosten SCR-bijdage

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 6