Game voor lieffiebber van detectives Met een beetje zon zit je hiermee gebakken w* ZO HOUD JE WESPEN VAN TAFEL Mijn eerste smartwatch 19 HEBBEDINGEN Een lang weekend of een weekje weg? Dan hoef je niet per se iemand te vragen je planten te verzorgen. Met deze tips bereid je je terras- en kamerplanten voor op je afwezigheid. Een natte dweil voor kamerplanten Voorzie kamerplanten van een huis- gemaakt irrigatiesysteem. Plaats een emmer water op je aanrecht, de plan ten zet je, lager, in de gootsteen. Hang een strook stof of dik touw in het water, zet vast met een wasknij per en duw het andere uiteinde van de stof tegen de rand van de pot in de potgrond. De stof wordt doordron gen van water en de potgrond zuigt het water geleidelijk op. Of duw een omgekeerde fles van maximaal een halve liter gevuld met water stevig met de hals in de pot. Geef wel eerst uitgebreid water; de grond moet door en door nat zijn. Zodra de grond uitdroogt, wordt die losser en luchtiger en sijpelt het water uit de fles traag in de pot. In plaats van een fles kun je ook minder opvallende kant-en-klare waterbol- len kopen (Aqua Care, 350 ml, 9 euro per twee, elho.com,Joto). Met een schaaltje water in de schaduw Wordt er droog en heet weer voor speld, verplaats je terrasplanten dan 'Geef je planten de week voor je vertrekt uitvoeriger water, zodat de grond doordrongen is van vocht' naar een plek uit de middagzon en het liefst ook uit de wind, bijvoor beeld tegen een muur op het noor den of onder een boom of tafel. Zet onder elke pot een schaaltje. Grote bloempotten kun je in een emmer of ton kwijt. Geef je planten de week voor je vertrekt vaker en uit voeriger water dan anders, zodat de potgrond helemaal doordron- gen is van vocht. Vooral grote planten hebben tijd nodig om water op te zuigen. Begiet ze de avond voor vertrek nog een laatste keer. Let erop dat de schalen vol water staan. Meng een dop vloeibare voeding door het gietwater. Dat geeft je planten de tijd om de voedingsstoffen op te nemen en snel na thuiskomst weer volop bloemen te vormen. Knip uitgebloeide bloemen voor je vertrek weg. Zo voorkom je dat je planten energie stoppen in het vormen van zaad. Automatisch gieten met een druppelsysteem Kleine potten kunnen geen week zonder water. Zoek een lege plek in de tuin, het liefst in de (lichte) schaduw, en graaf de potten 5 tot 10 centimeter in de grond. Besproei je planten en de aarde eromheen de dag voor je vertrek 's ochtends én 's avonds uitvoerig. De planten zuigen via de gaatjes onder in de pot of via de poreuze terracotta wanden het nodige vocht uit de aarde op, en in de aarde blijven de wortels langer koel en drogen ze minder snel uit. Wil je je nergens zorgen over maken, investeer dan in een auto matisch druppelsysteem, bijvoor beeld de Gardena AquaBloom set of het Micro-Drip-System. Via buisjes die je in de potten zet, druppelt het water er gelijkmatig in. Je regelt het automatisch met een besproeiingscomputer (timer) die je op de buitenkraan of een regenton aansluit. Jan Smit, bijen- en wespendeskundige bij EIS Kenniscentrum Insecten in Leiden: ,,De paniek om wespen heeft vooral te maken met onze afnemende tolerantie." ,,De beste manier om te voorkomen dat wespen op je tafel landen, is afleiding. Zet een schaaltje met een beetje bedorven fruit - een appelklokhuis is ook prima - aan de andere kant van je tuin of balkon. De wespen zullen daarop afgaan. Dat werkt ook op klei nere balkons: ik zat een keer appelgebak te eten op een halve meter afstand van het schaaltje en had nergens last van. Als je bang bent om een wesp in te slikken, leg je een bier viltje op je glas of een bierdop op je flesje bier. Ga vooral niet wappe ren met je handen. Dan voelt de wesp zich aange vallen en kan hij juist prikken. Ik kan me voor stellen dat een wespen nest overlast veroorzaakt bij een kinderdagverblijf, maar in de meeste geval len kun je een nest het best laten zitten. Ik ken maar één bedrijf in Gro- nin- gen dat wespennesten verwijdert zonder gif: ze gebruiken een heel sterke stofzuiger. De meeste wespenbestrij ders gebruiken dus wel gif en dat is funest. Daarmee vernietig je niet alleen de wespen, maar ook andere dieren uit ons ecosysteem. De paniek om wespen heeft vooral te maken met onze afnemende toleran tie: de mens wil alles con- troleren. Uit Duits onderzoek blijkt dat driehonderd gewone wespen in 6 uur tijd liefst 2500 vliegen en 650 andere insecten van gen. Bovendien spelen wespen een rol bij de bestuiving, vooral bij kruiden met bruinachtige bloemen, en daarmee ver vullen ze een rol in het ecosysteem. Ter relativering: omdat ik onderzoek doe naar wespen, word ik per jaar tientallen keren gestoken. Verreweg de meeste men sen krijgen van een wes- pensteek geen allergische reactie.'' K WAPPER NIET, DAN VOELT DE WESP ZICH AANGEVALLEN I GO ZATERDAG 14 AUGUSTUS 2021 Houd je planten in leven als je weg bent LAURENCE MACHIELS - LAURENCE MACHIELS Games, gadgets, apps: techjournalist Anton Damen tipt elke week de leukste voor de zomer. In de twintig jaar die is verstreken sinds de eer ste Ace Attorney-game op de Game Boy zijn er zo veel vervolgen en spin-offs van dit detecti- vespel verschenen, dat we zelfs onder ede niet zouden durven zeggen hóeveel. Maar wel welke nieuwkomer in deze reeks rechtbankdrama's het ideale startpunt is. Dat is The Great Ace Attorney Chronicles, een bundeling van twee eer der in Japan verschenen spellen die zich afspelen in het victoriaanse tijd perk. De formule is ongewijzigd: eerst spo- renonderzoek op locatie, daarna het kruisverhoor in de rechtszaal. De excentrieke personages (onder wie ene Herlock Sholmes), de onver wachte wendingen en het hoge soapgehalte maken het een vermake lijk verhaal. Daar hoef je niet eens voor op een knop te drukken: dankzij de volautomatische optie kijk je de tien afleverin gen van deze interac tieve detective gewoon als ware het Netflix. The Great Ace Attorney Chronicles voor PS4, Windows en Nintendo Switch €40 Een koter van 5 zul je niet zo snel met een Apple Watch zien lopen. Maar mogelijk wel met een X5 Play kindersmartwatch, ook doordat het toch al fors uitgevallen gadget op een kinderpols nog meer opvalt. Stop er een simkaart in en je kunt junior altijd op het horloge bel len en lokali seren, ook als hij of zij even aan het zicht of de aandacht is ontsnapt. Nadeel van de came rafunctie is dat die de batterij nog sneller leegtrekt. Het horloge moet dus elke dag aan de oplader. Xplora X5 Play €170 Waarom zou je sle pen met gasfles sen of kolen als je naar een zonover goten plek ver trekt? Dan neemt een uitvouwbare zonneoven zoals het Franse Sun- good heel wat minder ruimte in beslag en kook je gratis en voor niks, op pure zonne-energie. Ingeklapt weegt het hele geval maar 950 gram, uit geklapt vormt het een cocon die door reflecterende spiegels de zonnestralen bundelt op een in het mid den geplaatste pan. Een maaltijd bereiden duurt in de praktijk wat langer dan met conventionele metho des, maar de smaak is - volgens eigen ervaring - onovertroffen. Sungood €80 te koop bij outdoorspecialisten en via solarbrother.com Herlock Sholmes is proud to presenL.his 'I ogic and Reasoning Spectac ular'l

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 67