Koele wijn Water zonder gieter Overweeg je een zwerfdier mee te nemen van vakan tie? Bereid je dan goed voor, zegt jour nalist Jana Wuyts, die een zwerffiond meenam uit Spanje. 15 EERSTE HULP BIJ ALLEDAAGSE KWESTIES Moet je een wandelblaar nou doorprikken of niet? En hoe behandel je een kwallenbeet? Elf vakantie ongemakken en wat je ertegen kunt doen. c pagina 16 Rode wijn laat zich het best drinken bij 16 tot 18 graden. Deze flessen zijn koud nog lekkerder. c pagina 18 Regel je altijd een oppas voor je planten als je met vakantie gaat? Hoeft niet. Met de tips van tuinkenner Laurence Machiels zorg je ervoor dat je planten prima een week zonder jouw groene vingers kunnen. c pagina 19 TIPS VAN DE EXPERT ,,Het was een ramp. Hij kwam in een wereld terecht die hij niet kende. Hij was nog nooit in een huis geweest. Hij was bang van alle geluiden die voor ons normaal zijn. Een vliegtuig dat overvliegt, een grasmaaier, het geluid van de oven. Een auto kon hij niet in, want hij werd misselijk. Van alles maakte hem totaal nerveus. Van 's ochtends tot 's avonds was hij aan het rondrennen en blaffen. Het was ondraaglijk. We zagen ineens een totaal andere hond, dus dat was echt wel schrikken.'' ,,In het Spaanse dorp waar mijn man en ik twee maanden verbleven, liep hij al een tijdje rond. We noemden hem Boef, vanwege zijn stoute karak ter. Hij kwam uit de bergen en zocht in het dorp een roedel. Hij sliep al gauw voor de deur van ons huur huisje. Met de dag groeide onze liefde voor hem. Het plan was dat een goede vrien din van ons hem zou adopteren. Zij regelde alles om Boef via een officiële dierenreddingsorganisatie naar België te krijgen. Eenmaal hier bleek dat zij Boef heel moeilijk kon combi neren met haar gezin en werk, dus namen wij Boef tijdelijk in huis in afwachting van een nieuwe adoptie familie. Maar toen kwam corona, waardoor hij langer bij ons bleef en uiteindelijk wilden we hem niet meer kwijt.'' ,,Absoluut, we waren radeloos. En tijdens corona was er ook geen hon- ZOMAAR EEN DIER MEENEMEN MAG NIET 'Zo'n zwerfhond uit het buitenland moet je extra tijd geven. We hebben er nu een trouwe vriend bij' denschool open. Dus je kon geen training volgen. Boef bleek een ras hond te zijn, een Podenco Orito, enorm moeilijk om af te richten. We hebben van een hondenkenner een paar tips gekregen en ik ben als een bezetene gaan lezen over honden. Je kunt de hond uit het wild halen, maar het wild nooit helemaal uit de hond. Boef is een jachthond en hij ging achter fietsers en joggers aan, omdat hij dacht dat dat loslopend wild was. Dat hebben we hem moeten afleren. Het lijkt misschien agressief gedrag, maar het is uit een jachtreflex, dat zit in de genen. We zien nu een heel gelukkige hond en zijn ontzettend blij met hem. Dus spijt? Zeker niet! Zo'n hond uit het buitenland moet je extra tijd geven. Hij kan inmiddels zonder medicatie mee in de auto. We hebben er nu een ongelofelijke goede en trouwe vriend bij.'' ,,Vaak brengen ze in Spanje zo'n zwerfhond waar ze last van hebben naar een perrera, dat is een dodings station. Als hij dan niet binnen tien dagen wordt geclaimd door een baas, wordt hij afgemaakt. Dat gebeurt met tienduizenden honden in Spanje, dus dat zou zijn lot ook zijn geweest.'' c Certificaat c Mishandeling c Adoptie GO ZATERDAG 14 AUGUSTUS 2021 'Het wilde gaat er niet uit' ONNO LAKEMAN Ging dat goed, een hond vanuit het wild opeens in zo'n andere wereld? Hoe kwam je op het idee Boef mee haar huis te nemen? Daarvoor nooit overwogen hem weer af te staan? - JANA WUYTS Wat was er met Boef gebeurd als je hem in Spanje had gelaten? Boef, hoe ik een wilde Spaanse berghond in huis nam van Jana Wuyts is verschenen bij Pottwal Publishers 24,50, inclusief verzenden via pottwalpublishers.be) Het is verboden een hond of kat uit het bui tenland zomaar mee naar huis te nemen. Een (zwerf)hond moet bijvoorbeeld eerst een inenting tegen honds dolheid krijgen en het duurt daarna 21 dagen voordat het dier mag reizen. Ook is er een gezond heidscertificaat nodig, dus laat een dier bij de plaatselijke dierenarts onderzoeken. Pet Travel Clinic is gespeci aliseerd op het gebied van reizende dieren en op de hoogte van de toelatingseisen voor huisdieren. Zij kunnen onder meer het trans port voor dieren rege len. Zie dierenkliniek- europaplein.nl Het feit dat een dier in een vakantieland op straat leeft is geen drama. Katten redden zich prima, honden le ven vaak in een roedel en scharrelen, zeker in toeristische gebieden, hun kostje wel bij elkaar. In veel landen lopen bovendien veel honden los die gewoon een baasje hebben. Het wordt pas erg als zwerfdieren worden mishandeld, zegt een woordvoerder van Stray Animal Founda tion Platform, dat wereldwijd opkomt voor de belangen van zwerfhonden en -kat ten. Zie stray-afp.org Een alternatief is adop tie op afstand. Daarbij verblijft een dier in het buitenland in het asiel waar hij verzorging en ondersteuning krijgt en waarbij jij het dier financieel ondersteunt.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 63