Jjgk T m J 13 S? a»- iw 'Er zal iets moeten veranderen, maar niemand wil terug naar de jaren 50' „omiitikoiqw 2 Griekenland V\ 'J - -*£*~ -- <fie,£p maar als er niks mee wordt ge daan, schiet het niet op. Een rap port zoals dat van het IPCC is met name gericht op beleidsmakers. Het is niet policy prescriptive zoals dat dan heet: het zijn geen drin gende adviezen. Maar het laat wel zien welke gevolgen bepaalde maatregelen zullen hebben. Politici als Tom van der Lee, Tweede Kamerlid voor Groen Links, proberen met dergelijke onderzoeken in de hand nieuw beleid te maken. Hij hecht veel waarde aan het IPCC-rapport. ,,Het raakt aan alles, juist omdat het zo breed is opgezet. En het is ook nog eens kritisch gecontro leerd. Het laat zien dat de geleide lijke opwarming van de aarde structureel is.'' Maar het is lang niet het enige onderzoek dat hij leest. Wat ook voorbij komt: de Nasa, het KNMI, het Planbureau voor Leefomge ving, Kalavasta (een Nederlands klimaat-adviesbureau), het Tin bergen Instituut, Yale Climate, het gezaghebbende blad Nature, en ga zo maar door. ,,Wat opvalt is dat de kwaliteit van de model len en de metingen groeit'', signa leert Van der Lee. ,,Er is steeds meer inzicht in hoe de klimaat verandering werkt. Hoe betrouw baar dat allemaal is? Nou, er is ge keken naar onderzoeken van twintig of dertig jaar geleden en daarbij is gebleken dat de voor spellende kracht vrij groot was. De afwijkingen zijn vrij gering.'' En wat ook interessant is, zegt hij: „Onderzoek naar wetenschappe lijke rapporten die het tegendeel beweren van waar de meeste het juist over eens zijn, wijst uit dat die fundamenteel niet kloppen. Dat die rapporten niet gelijkwaar dig zijn.'' Standpunt Ook bij Milieudefensie lezen ze veel. En vooral om bij te leren, zegt Freek Bersch. ,,En misschien wel om van standpunt te verande ren. Want dat kan natuurlijk ook. Of je kunt ze gebruiken om iets op de politieke agenda te zetten, of in te brengen in het maatschap pelijk debat. Wat ook belangrijk is, is dat regeringen en bedrijven die rapporten net zo goed lezen, of in elk geval de samenvatting er van. En ngo's (non-gouverne mentele organisaties, red.) base ren hun strategie er op. Dus de waarde ervan is groot. En nee, er zijn niet te veel onderzoeken. Iets onderzoeken is namelijk óók iets doen. We hebben kennis nodig.'' Weten we eigenlijk niet allang dat het de verkeerde kant opgaat? Ja, zegt iedereen. Maar dat is nu een maal hoe het werkt in de wereld. We weten al sinds 1824, dankzij de Franse natuurkundige Joseph Fourier, dat er zoiets is als een broeikaseffect. We weten al sinds 1896 dat het verbranden van kolen dit natuurlijke broeikaseffect ver sterkt. We hebben de wereldbe volking zien groeien van 2 miljard mensen (in 1930), naar 3 miljard (1960), naar 4 miljard (1975), naar 5 miljard (1987), naar 6 miljard (1999), naar 7 miljard (2011). De woorden 'opwarming van de aarde' horen we voor het eerst in 1975. Het IPCC meldt voor het eerst in 1995 dat de mens verant woordelijk is voor de opwarming van de aarde, inmiddels zelfs met een mate van zekerheid van 95 procent. Dat weten we allemaal. Het blijkt alleen ingewikkeld om er iets aan te doen. m En nu? Wat gaan we er aan doen? Daar is volgens Tom van der Lee van GroenLinks geen simpel ant woord op. ,,Want hoe ga je nu be palen wat je moet doen? Je moet klimaatverandering niet alleen als een wetenschappelijk verschijnsel benaderen. Het heeft ook een so ciale kant. Hoe ga je gedrag veran deren? Moet je zaken als autorij den of vliegen duurder maken? Moet je de industrie strengere re gels opleggen? Of moet je juist goed gedrag stimuleren? Het is erg moeilijk om de effecten daar van te bepalen.'' Wat zeker niet helpt, is het schetsen van doemscenario's, meent Gert-Jan Nabuurs van de Wageningse universiteit. Het is enorm dramatisch als de BBC het heeft over 'Code Rood voor de mensheid', maar de vraag is of dat het gewenste effect heeft. ,,Het werkt niet om er een flashy me- diading van te maken. Hoe het dan wel moet? Het is ingewikkeld, hoor. We weten dat maatregelen nodig zijn in elke sector. Maar hoe krijg je landen en mensen zo ver om daadwerkelijk actie te onder nemen? Er zal iets moeten veran deren, maar niemand wil terug naar de jaren 50.'' Toch ziet Nabuurs wel degelijk dat er de laatste jaren meer druk op de ketel komt. Hij noemt het VN-Klimaatakkoord van Parijs (2016) als belangrijke waterschei ding. Daarin legden de landen van de Europese Unie vast dat ze in 2030 de uitstoot van schadelijke stoffen met 40 procent vermin derd moeten hebben. Dat is in middels bijgesteld naar 55 pro cent. ,,En de vorige rapportage van het IPPC heeft geleid tot de Green Deal van Frans Timmermans (die moet de EU in 2050 klimaatneu traal maken, red.). Ook de be woordingen van wetenschappers zijn een stuk stelliger geworden: de mens is verantwoordelijk voor de verandering van het klimaat. Punt. Dat helpt echt.'' G) ZATERDAG 14 AUGUSTUS 2021 T.-tv- 1? - - T»f-r-

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 61