'Snelle sterfte van de fijnspar hadden we niet zo in de gaten' t m 'Dit rapport laat zien welke keuzes ons kabinet kan maken' -Tg 12 iets mee is gedaan.'' Het is wat hem betreft de kracht van het IPCC-onderzoek: omdat er zo veel mensen bij betrokken zijn, ook bij de reviews, is wat er uiteindelijk op tafel ligt iets waar brede con sensus over bestaat. m Wanneer is een rapport een goed rapport? Daar hoeft Freek Bersch niet lang over na te denken. Hij is campag neleider bij Milieudefensie en ziet veel papierwerk voorbij komen. ,,Een goed onderzoek biedt nieuwe inzichten, laat zien hoe de vork in de steel zit, biedt oplossin gen of geeft aan welke invalshoe ken er nog ontbreken. Bijvoor beeld? Nou, een recent onderzoek van Oxfam/Novib dat laat zien hoe de rijkste één procent van wereld twee keer zo veel CO2 uitstoot als de armste helft van de wereld. Zo'n inzicht werpt een heel ander licht op de discussie.'' Oxfam/Novib zelf vindt het be langrijk dat een onderzoek men sen wakker schudt of bewust maakt. ,,Dat mensen zeggen: hé, dit is een issue, daar moeten we wat mee'', zegt campagnemanager Marita Hutjes. ,,Een goed rapport kan een onderwerp agenderen, zo dat het een onderdeel wordt van het denken. Op die manier kun je dingen veranderen.'' Dubbel werk Wat volgens haar ook belangrijk is: dat organisaties kijken naar elkaars werk. Zodat ze geen dubbel werk doen, van elkaar kunnen leren en op conclusies kunnen voortbordu ren. ,,Wij zijn een ontwikkelings organisatie, dus wij kijken met onze eigen blik naar de klimaat verandering. Wij willen weten welke impact die heeft op de aller armsten. Inmiddels weten we echt wel dat klimaatverandering hon ger veroorzaakt en dat beloften op dit gebied niet voldoende worden waargemaakt. Als wij met een rap port daar verandering in kunnen brengen, dan is het voor ons een goed rapport.'' Freek Bersch heeft nog wel wat meer voorbeelden van belangrijke onderzoeken, zoals Sky's The Li mit, van de organisatie Oil Change International. ,,Dat is een rapport uit 2016 waaruit blijkt dat de aarde al 2 graden opwarmt als we alleen maar de huidige olie-, gas- en ko- lenreserves verbruiken. Dus als we verder niks naar boven halen. Wat niet gebeurt.'' Of neem het onder zoek van Ipbes (uit 2019), een aan de Verenigde Naties gelieerde or ganisatie die onderzoek doet naar de biodiversiteit op aarde: ,,Daarin is in kaart gebracht dat ongeveer één miljoen soorten met uitster ven worden bedreigd door kli maatverandering, ontbossing en overbevissing. Dat zijn schok kende onderzoeken.'' Gert-Jan Nabuurs stelt onder meer de volgende eisen aan een onderzoek: het moet transparant zijn en reproduceerbaar. Met dat laatste bedoelt hij dat er dezelfde uitkomst uit moet rollen als an dere wetenschappers het onder zoek uitvoeren. ,,En let op: het hoeft ook niet per se over iets heel groots te gaan. Een rapport over hoe een boom precies functio neert of hoe ze omgaat met stress is natuurlijk maar heel klein. Maar wel heel mooi en waardevol. Of een onderzoek naar de sterfte van de fijnspar: ook beperkt, maar erg belangrijk. Daar gaat het heel slecht mee. We hadden dat al voorspeld in een onderzoek in 2010, maar dachten dat het pas in 2040 zou optreden. Die snelle toe name van de sterfte hadden we niet zo in de gaten. Terwijl deze houtsoort heel waardevol is voor de Europese economie.'' Ook Greenpeace benadrukt het belang van de IPCC-rapporten. ,,Ze gelden als referentie voor be leidsmakers, wetenschappers, stu denten en andere specialisten'', zegt een woordvoerster. ,,En ze hebben grote invloed op het mi lieubeleid van vele regeringen.'' De milieuorganisatie kijkt ech ter ook naar andere rapporten, zo als de Klimaatscenario's van het Koninklijk Nederlands Meteorolo gisch Instituut (KNMI) uit De Bilt. ,,Die vertalen de resultaten van het IPCC-rapport naar Nederland. Ze beschrijven samen de hoekpunten waarbinnen de klimaatverande ring in Nederland zich, volgens de nieuwste inzichten, waarschijnlijk zal voltrekken. Uit de meest re cente blijkt dat we rekening moe ten houden met hogere tempera turen, een sneller stijgende zee spiegel, nattere winters, heftigere buien en kans op drogere zomers." Je moet er wat mee kunnen, dus. In dat kader prijst Greenpeace ook het rapport van een commissie on der leiding van Laura van Geest, oud-directeur van het Centraal Planbureau en nu bestuursvoor zitter van de Autoriteit Financiële Markten. Nu de EU-landen heb ben besloten om een scherper Eu ropees milieubeleid te voeren, is het handig dat er wat handvatten zijn. ,,Dit rapport laat zien welke keuzes ons kabinet in dat verband kan maken en wat er op de poli tieke agenda zou moeten komen: het invoeren van rekeningrijden bijvoorbeeld, het inkrimpen van de veestapel of het hoger belasten van aardgas.'' Wat gebeurt er met al die rapporten? Dat is natuurlijk de hamvraag. Je kunt onderzoeken wat je wilt, m ZATERDAG 14 AUGUSTUS 2021 GO VERVOLG VAN PAGINA 11 De klimaatopwarming wordt veroorzaakt door de mens. Punt. Wetenschappers waren daar nog nooit zo stellig over. De oorzaken en de gevolgen zijn overal ter wereld zicht baar. 1. IJsbeer verlaat zijn territo rium en sjokt door de Russi sche stad Norilsk. 2. Een vertwijfelde inwoner van het Griekse Pefki gebaart dat zijn brandslang geen water krijgt. 3. Overstromingen treffen Valkenburg. 4. Een aap op Borneo ziet zijn biotoop verdwijnen en wacht met een verdovingspijl in zijn lijf op de verhuizing. 5. In Den Haag verschaft de brandkraan verkoeling. 6. In Malawi is geen druppel water meer te bekennen. FOTO'S AFP HOLLANDSE HOOGTE, ANP, VALERIE KUYPERS

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 60