Niet iedereen blij met loslaten coronaregels in onderwijs 5 Vissers: genoeg van windmolens Veel voorstanders voor handhaven 1,5 meterregel over de lippen. Het had ontbroken aan 'zelfreflectie', erkende het duo in juli. In kabinetskringen was vanaf toen al duide lijk hoorbaar: 'Dit gaan we dus nooit weer zo doen'. En dus grijpt het kabinet nu terug op het vertrouwde recept. De besmettingen en ziekenhuisopnames laten een verbetering zien en dus kunnen de teugels weer wat worden gevierd, maar lang niet alles kan en zeker niet alles tegelijk. Het (hoger) onderwijs trekt na een in tense lobby aan het langste eind. Voor het mbo, hbo en de universiteiten geldt wel dat 'terug naar normaal' nog niet helemaal aan de orde is. De 1,5 meter mag dan in collegezalen worden geschrapt, er gelden wel beperkingen zoals een maximale groepsgrootte van 75 studenten per zaal. Ook zijn mondkapjes verplicht, buiten de lessen om. Intussen wordt het geduld van mensen die graag naar een festival of een disco- theek willen verder op de proef gesteld. Tot dusver kon het kabinet steeds op draagvlak rekenen voor de corona-aanpak. Zolang nog niet alle Nederlanders die ge vaccineerd willen worden een prik hadden gehaald, bleken veruit de meeste mensen bereid om zich zo goed mogelijk aan de regels te houden en te accepteren dat er voor lopig niet gedanst of gefeest kan worden. Maar Rutte en De Jonge weten ook dat er andere fase aanbreekt als over een paar weken ook de jongste gene raties hun tweede prik heb ben gehad. In geschat wordt dat dan circa 85 procent van de bevolking volledig is ge vaccineerd. Nederland is steeds in het vooruitzicht ge steld dat vanaf dat moment onze vrijhe den terugkeren. Het kabinet maakt die be lofte nu concreet door voor het eerst een datum te noemen dat de 1,5 me ter losgelaten kan worden. Als de situatie het toelaat - en opnieuw toont het kabinet zich hierin be hoedzaam - zou het op 20 septem ber zover kunnen zijn. De hoop is verder dat op 1 novem ber zelfs alle maatrege len overboord kun nen. In de tussenlig gende tijd geldt dat voor bijna elk uitje waar meer dan 75 mensen zijn - van sport wedstrijden tot een festival of een theater voorstelling - een coronatoegangsbewijs vereist is. Ofwel: wie wat leuks wil gaan doen, moet volledig zijn ingeënt, hersteld zijn van corona, of recent negatief getest zijn. Hoewel Nederland hiermee verder in de pas gaat lopen met andere Europese lan den, laat deze benadering ook een kantel- punt zien: wie zich niet wil laten vaccine ren of testen krijgt tijdelijk steeds minder bewegingsvrijheid ten opzichte van ande ren. Daarmee maakt het kabinet een princi piële keuze, die ongetwijfeld felle reacties zal ontlokken van tegenstanders. Want hoe lang die periode precies zal gaan du ren, is sterk de vraag. De datum van 1 no vember is er volgens Rutte eentje 'in pot lood' en 'echt onzeker'. Maar: ,,Er komt een moment dat je ook de laatste maatregel weglaat.'' Zo'n duizend vissers gaan van daag protesteren tegen windmo lenparken die beslag leggen op viswateren. In totaal varen rond zestig IJsselmeerkotters, garna- lenkotters en Noordzeekotters over het IJsselmeer langs de Af sluitdijk naar Breezanddijk, waar Windpark FryslSn staat. Ook protesteren veel Noordzeevissers op de Afsluitdijk. Het grote windpark in het IJssel- meer, dat verboden gebied is ge worden voor vissers, is als pro testgebied gekozen. Dit park, dat nog niet geheel af is, is uitgeko- zen 'om te laten zien hoe groot windparken zijn en hoeveel ruimte die innemen'. Want vol gens de organisatoren komen hier duizenden molens te staan. Vooral jonge vissers met een ei gen bedrijf doen mee. Zij vrezen voor hun toekomst. Minister: 'Geen misstanden' Bosbranden onder controle Aruba houdt scholen dicht Vergoeding voor wateroverlast zaterdag 14 augustus 2021 A Premier Rutte en minister De Jonge tijdens de perscon ferentie gisteren. foto anp Wm# Rijksoverheid Studenten zijn ver deeld over het losla ten van de corona maatregelen in het onderwijs. De helft wil stoppen met de 1,5 meter afstand, vier op de tien zijn tegen. Dat blijkt uit onderzoek van Een- Vandaag. Studenten op het mbo, hbo en de universiteit zijn blij dat ze weer fysiek onder wijs kunnen krijgen, tegelijk willen ze voor komen dat de scholen weer moeten sluiten. ,,De afstand loslaten vergroot de kans dat scholen weer dicht moeten, vrezen ze'', stelt Joyce Boverhuis van het EenVandaag Opiniepanel. Tegelijk is een meerderheid tegen een vaccinatie plicht, blijkt uit het on derzoek: bijna zeven op de tien studenten zijn tegen. Studenten zien meer in een coro napas, waarbij studen- Ruim de helft van de studenten is voor een corona pas, waaruit duide lijk wordt of iemand is gevaccineerd of negatief is getest. ten alleen met een vaccinatiebewijs of negatief testresultaat op school mogen komen. 55 procent is hier voor. In het mid delbaar onderwijs wil een meerderheid van zowel ouders als do centen vasthouden aan de 1,5 meter af stand tot leraren. Slechts een derde van de docenten en 37 procent van de ou ders willen van die regel af. Het verplichte mondkapje in de gan gen zorgt ook voor verdeeldheid. 54 pro cent van de ouders wil daar vanaf. Bij leraren is de helft voor af schaffen en 46 pro cent is tegen. blijft voorlopig het devies A Premier Rutte: ,,Geen enkele stap is zonder risico.'' BREEZANDDIJK AMSTERDAM Minister Ferd Grap- perhaus van Veiligheid en Justitie denkt dat de waarnemers in Amsterdam die mee kijken met het preven tief fouilleren geen misstanden zullen vaststellen. ,,Ik heb er alle vertrouwen in dat u zult zien dat ze dat goed doen.'' Amster dam wil bij wijze van proef burgerwaarne mers meesturen om te zien of de politie niet discrimineert bij wapencontroles. ATHENE De Griekse brand weer heeft de natuur- branden in het land onder controle. Er zijn alleen nog kleine brandjes, maar geen grote vuurzeeën meer. Wind en hitte zorgen echter voor gevaar. ORANJESTAD Aruba stelt de ope ning van het school jaar twee weken uit tot 1 september. Re den is de forse stij ging van het aantal coronabesmettingen op het eiland. Minis ter-president Evelyn Wever-Croes maakte dit donderdagavond (lokale tijd) bekend. Het eiland telt meer dan duizend besmet tingen telt. Op woens dag en donderdag overleden vier men sen aan corona. DEN HAAG Het kabinet heeft gis teren de vergoeding van schade van de overstromingen in Limburg vastgesteld. Het gaat om een re geling voor schade die niet verzekerd kon worden. Burgers met schade die ze niet konden verzekeren krijgen deze voor 90 procent vergoed. Be drijven hebben recht op een volledige ver goeding boven een bedrag van ruim 17.000 euro.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 5