7 lyck deden we vooral protestliederen: anti-kapi- talisme, anti-Amerika. Quat Gespuijs was een black metalband, het occulte middeleeuwse als thematiek, vrij bloeddorstig. Ik deed toen de op leiding SPW, liep stage bij een kinderdagverblijf en in het basisonderwijs. Daar ben ik ook mu ziek gaan toepassen. Punkrock en kinderliedjes liggen heel dicht bij elkaar, wat mij betreft. Punkrock is gebaseerd op eenvoudige akkoor denschema's en bijna alle kinderliedjes zijn te herleiden tot diezelfde schema's. Met toeganke lijke melodielijnen en een vrij standaard ritmiek. De energie die ik leg in voorstellingen benadert ook de dynamiek van die van rockconcerten. Het publiek meekrijgen, het opzwepende. Al is ook stilte en subtiliteit een wezenlijk element in mijn voorstellingen. Ik hecht er geen belang aan om zelf in de schijnwerpers te staan. Dat hoort erbij en dat vind ik niet erg, maar het is geen doel op zich. Ik ben geen muzikaal virtuoos of gewel dig acteur maar de kern van wat ik doe, is de in teractie met het publiek. De wisselwerking met de mensen voor het podium is bepalend voor de voorstelling, het doel is om ze los van zichzelf te laten komen." ,,Ik wilde niet meer voor de klas staan. Het is zo dichtgetimmerd geworden, daar kon ik me niet meer mee verenigen. Ik kan nu even een stukje lucht komen brengen. Ik speel regelmatig voor stellingen voor een hele school tegelijk. Ik zet hoog in qua taalniveau maar ondersteun wat ik zeg met handelingen of geef voorbeelden waar door de onderbouw het ook begrijpt. Zo kun je ook een groep acht meekrijgen, omdat ze zich gezien en volwaardig aangesproken voelen. Ik speel ook voor ouderen, mensen met een ver standelijke beperking en laatst voor hele gezin nen op festival Onderstroom in Vlissingen. Ik doe niet iets compleet anders als het een andere doelgroep is. Ik heb een act met bellenblazen, wat ik op een heel gewichtige Hans Klok-achtige manier doe en uiteindelijk blaas ik gewoon een bel. Dan komt er gejuich, dan maan ik ze tot stilte en blaas ik nog een bel maar dan door mijn neus. Dat zijn heel stupide dingen waar ik zelf PASPOORTA veel lol aan beleef. Dat spel van een verwachting wekken en niet inlossen, is een mooi spannings veld." ,,Ik maak ook mijn eigen theatergordijnen, de cors, website, enzovoort. Zo kan ik het altijd met volle overtuiging brengen. Ik wil ook graag naar een volwaardige theaterproductie met een tour nee door het land. Dat ik alles zelf doe, is ook meteen een handicap. Dat betekent dat je voor alles altijd te weinig tijd hebt. Als ik een agent zou hebben, zou het iemand moeten zijn die he lemaal snapt wat ik doe. DSn pas zou ik dat uit handen kunnen geven. Ik kan in een telefoonge sprek nu goed aftasten wat de verwachtingen zijn, maar het zou wel lekker zijn als ik de orga nisatorische kant los kan laten. Van lieverlee heb ik me nu meer toegelegd op kindertheater maar er zijn zo veel dingen die ik wil doen: kinderboe ken schrijven en illustreren, hoorspelen maken en optreden als singer-songwriter." GO ZATERDAG 14 AUGUSTUS 2021 Je hebt ook de pabo afgerond, stond voor de klas en was steeds meer bezig met muziek schrijven en optreden. Sinds negen jaar ben je voltijds kindertheatermaker en je reist heel Nederland en Vlaanderen door. Tijl Damen (36) is kindertheater maker, muzikant, illustrator en sin ger-songwriter. Hij groeide op in Schoondijke en woont in Bres- kens. Hij woont samen met Mi randa, hun doch ter van 10 en tweelingzoontjes van 5 jaar. Na de opleiding sociaal pedagogisch werk deed hij de pabo en is sinds negen jaar full time zelfstandig kindertheaterma ker. Je bedenkt en schrijft niet alleen je eigen mu ziek en voorstellingen, je speelt ook meer dere instrumenten en hebt een grote drang om letterlijk alles zelf te doen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 55