Tijl Damen, kindertheatermaker 6 Als je Tijl Damen één keer hebt zien optreden, vergeet je hem niet meer. De kindertheatermaker smelt muziek, theater en interactie samen en rust niet voordat iedereen meedoet. ,,De energie die ik leg in voorstellingen, benadert de dynamiek van rockconcerten." 'Als ik ergens last van heb, dan verdwijnt dat als ik speel. Het is een soort van - dit is een vies woord - mindset' ange blonde krullen, wit (over)hemd, spijkerbroek met zwarte bretels en gympies. Je kunt er Tijl Damen (36) in uitte kenen. Zo tekent hij zichzelf ook en die afbeelding staat groot op I de zijkant van zijn bus, waarvan hij altijd zelf achter het stuur zit. Meer dan tweehonderd voorstellingen heeft de theater maker er al op zitten dit jaar. Af en toe met kunst- en vliegwerk vanwege corona: zijn bus kan ook fungeren als mobiel theater. De afgelo pen weken volgde hij een moordend schema. Van twintig optredens in vijf dagen of twaalf speeldagen achter elkaar, tweeduizend kilome ter per week op de teller en wekkers die dag na dag om 4 uur 's nachts af liepen. Nu heeft hij even rust. Thuis in Breskens, met zijn gezin. Zijn gitaren hangen aan de muur, maar af en toe pakt hij er eentje om iets te laten horen. Tijl oogt fit, niet als iemand die er net een theater marathon op heeft zitten. ,,Daar ging ik wel vanuit, maar dat viel eigenlijk best mee. Vanaf maart ben ik weer rustig opge start en vanaf half mei volle bak. Toen heb ik al leen nog maar gespeeld, gemiddeld vijf dagen per week. Daar zat een tournee bij vanuit het cultuurmenu voor basisscholen, met tachtig voorstellingen. Er waren regelmatig vijf voor stellingen op vijf locaties per dag. Dat was een goede warming-up om er weer even in te komen en je bouwt daarin ook een conditie op. Je kunt een voorstelling niet 'een beetje' spelen. Je speelt hem wel of niet. De hoeveelheid energie die ik nodig heb, die heb ik. Als ik één voorstelling speel, maar ook als ik er negen op een dag speel." ,,Nee. Ik doe er gewoon zo veel als ik kan. Het is een erezaak voor mij, dat als ik negen voorstel lingen achter elkaar doe, de negende niet onder doet voor de eerste qua energie. Ik vind het een kick om zo veel mogelijk in een dag te proppen. Ik heb eigenlijk pas een volwaardig gevoel van voldoening, als ik écht helemaal alles heb gege ven. Dan pas voelt het als: oké, nu heb ik erin ge legd wat ik kon. Hoe dieper ik moet, hoe beter het voelt." ,,Ik ben maar één keer de mist in gegaan tijdens de schoolpleintoer, in Terneuzen. Om het schoolplein op te draaien, moest ik over een stukje braakliggende grond. Mijn bus zakte er in weg, tot aan de bumper. En dat was de eerste van vijf voorstellingen die dag. Maar paniek voel ik nooit. De situatie is zoals die is. Als je er vertrou wen in hebt dat het goed komt, dan kómt het al tijd wel goed. Uiteindelijk was er een ouder die via via iemand met een Atlas-kraan heeft gebeld. Bij de tweede voorstelling was ik te laat, bij de derde iets verlaat en bij de vierde stond ik weer gelijk. Tijdens Koningsdag had ik negen voor stellingen in Zeeuws-Vlaanderen. Het derde op- treden was in IJzendijke en toen verstapte ik me. Ik klapte met mijn scheen op de aluminium rand van mijn podium. Ik dacht eerst: net doen of er niks aan de hand is en die pijn zakt wel weer. Na tien minuten zat mijn hele broek onder het bloed en ging ik maar eens kijken. Het was een gapende wond. Er waren een paar mensen van de scouting in het publiek. Die hadden een EHBO-koffer tevoorschijn getoverd, met geïm proviseerde zwaluwstaartjes de wond een beetje dichtgetrokken en een verbandje erom gedaan. Toen ben ik verder gegaan. Ik wilde niet alles af bellen en daarbij, mijn been lag er niet af." ,,Mijn vrouw kwam wel even een schone broek en sokken brengen, want die waren helemaal volgezogen met bloed. 's Avonds kwam ik rond een uur of zeven thuis. Ik heb een biertje ge dronken, even gedaan alsof er niks aan de hand was, moed verzameld en toen toch maar eens gekeken. Uiteindelijk moest het gehecht wor den. De wond ging nog ontsteken, mijn been liep vol met vocht; ik heb me de rest van die schoolpleintour moeten verbijten." Lachend: ,,Maar dat heeft ook wel weer iets. Ik heb ook een act, de pensioenshow met een rollator die op hol slaat. Op een bepaald moment hang ik daar on dersteboven in en een week of zes geleden kneusde ik daarbij een rib. Als ik ergens last van heb, dan verdwijnt dat als ik speel. Het is een soort van - dit is een vies woord- mindset. Als je er mentaal geen last van hebt, kun je fysiek veel meer verdragen. Ik kom vanuit de punk en dat gevoel hoort daar wel een beetje bij." ,,Elke volgende stap dient zich vanzelf aan of vloeit voort uit de omstandigheden. Toen ik 16 was ben ik begonnen met gitaar spelen. Op school zijn daar bands uit ontstaan, daar schreef ik alle teksten en muziek voor. Met Immer Tyde- ZATERDAG 14 AUGUSTUS 2021 GO 'Kinderliedjes en punk liggen heel dicht bij elkaar' SOPHIE STOCKMAN Stort je niet volledig in na weken van weinig slaap en tig voorstellingen per dag? Dat is toch niet vol te houden? Zeg je bijvoor beeld niet: ik doe op een dag maximaal drie voorstellingen, uit zelfbescherming? Je hebt strakke schema's en weet tot op de seconde hoe lang je doet over het opbouwen van je theater. Gaat dat nooit eens mis? Dus als je gewond bent maar je been er niet afvalt, ga je gewoon door? Je bent begonnen in punk- en metalbands. De omslag naar kindertheatermaker is dan toch juist een enorm contrast? Tijl Damen: ,,Dat spel van een ver wachting wekken en niet inlossen, is een mooi spannings veld." FOTO ANNE HANA

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 54