'Ik kan op m'n kop gaan staan, maar ik kan het niet tegenhouden' 4 'Vlissingen gaat kapot aan gebouwen die allemaal gereserveerd zijn voor cultuur en handenvol geld kosten' 'In Middelburg heb je zeven, acht actieve zalen. Daar kan het dus wel. Waarom hier niet?' Het pand zelf blijft behouden, ver zekert hij. ,,In elk geval het voorste gedeelte, want dat is een monu ment." Tot 2011 huurde de gemeente het Arsenaaltheater 64 dagen per jaar. De Cultuurwerf programmeerde er dan voorstellingen en concer ten. Door de drastische bezuini gingen in Vlissingen kwam daar in één klap een einde aan, wat een forse aderlating betekende voor het theater. Het werd nog steeds verhuurd voor onder meer feesten, congressen, presentaties, bruilof ten, beurzen en incidentele voor stellingen en concerten, maar de voornaamste klant viel weg. En nu is het helemaal einde ver haal. ,,Zó zonde", vindt Jaap van Boven. ,,Want hoeveel zalen zijn er in Vlissingen inmiddels al niet gesneuveld? Het oude Britannia is weg, het Scheldekwartier in de Van Dishoeckstraat is er niet meer, het Vestzaktheater is gesloopt, de Willem III-kazerne - met een prachtig zaaltje - is afgestoten en op de plaats van jongerensoos Walk-Inn zit nu een sportschool. Er blijft, als je alles op een rij zet, niets meer over. Op een gegeven moment gaat het wel heel veel pijn doen." Cultuur is bindmiddel Zelf is hij nauw betrokken bij de pogingen om poppodium De Piek, dat de gemeente ook wil sluiten, overeind te houden. Van Boven en de zijnen hebben nog twee jaar respijt gekregen. ,,Wij zijn zo on geveer het enige podium nog in Vlissingen. Er komen steeds min der locaties waar je naar een con cert kunt en - dat vind ik nog het ergste - waar lokale artiesten zich kunnen manifesteren." ,,Cultuur is enorm belangrijk", zegt Van Boven. ,,Het is een bind middel: sociaal, cultureel en maat schappelijk. Dat moet je als lokale overheid faciliteren en ondersteu nen. In Middelburg heb je zeven, acht actieve zalen. Daar kan het dus wel. Waarom lukt het dan een paar kilometer verderop niet? Dat is een kwestie van beleid. En door dat beleid ontvalt ons het Arse naaltheater nu ook nog. Ik weet wel dat het een particulier gebouw is, maar de gemeente had kunnen zeggen: het is te koop, misschien kunnen we daar wat mee." Theatergezelschap De Zeeuwse Komedie is een van de grootste ge dupeerden van de verdwijnende podia. Eind jaren negentig moest het verkassen toen het Vestzak theater aan het Bellamypark ver dween. Het gezelschap kreeg een nieuw onderkomen in de Willem III-kazerne. Die werd in 2016 afge stoten. Sindsdien leidt de groep een zwervend bestaan. ,,Al twee keer is onze plek ons ontnomen door de gemeente", zegt secretaris Sjef van Wijnen. Drie maanden geleden kreeg De Zeeuwse Komedie van cultuur wethouder Rens Reijnierse nog de kunt veel makkelijker bij elkaar komen. Je hebt een eigen home nodig." Wethouder Reijnierse kent de verontwaardigde reacties die de aangekondigde sluiting van het Arsenaaltheater oproept. ,,Ik snap de sentimenten. Ook ik vind het jammer dat de theaterfunctie ver dwijnt." Toch is het een privé- kwestie, waarbij de gemeente geen directe rol speelt, benadrukt hij. ,,Ik kan op mijn kop gaan staan, maar ik kan het niet tegen houden." ,,De discussie gaat altijd over het afbreken van cultuur in Vlissin- gen", zegt Reijnierse. Er zijn in derdaad panden afgestoten en ver dwenen. Maar dat is een bewuste keuze, aldus de wethouder. ,,Vlis- singen - en dat geldt voor veel plaatsen - gaat kapot aan gebou wen die allemaal gereserveerd zijn voor cultuur en die handenvol geld kosten. Men denkt altijd dat het geld wordt uitgegeven aan cul tuur, maar dat is niet zo. Dat gaat allemaal in die gebouwen zitten. Daar moeten we echt van af." Naar buiten gekeken Een stad met de omvang en ambi ties van Vlissingen kan niet zon der een goed podium, beaamt Reijnierse. ,,Maar ik loop elke keer tegen hetzelfde probleem aan: ie dereen wil alleen maar zijn eigen, exclusieve plekje. Ze willen nooit iets delen. Dat is niet handig. Als een vreemde bijvoorbeeld bij De Piek binnenkomt, wordt hij nog steeds naar buiten gekeken. Dat kan niet. Iedereen moet zich daar thuis kunnen voelen. Het is een openbaar podium." ,,Het staat voor mij buiten kijf dat we moeten werken aan een po dium in Vlissingen dat multifunc tioneel bruikbaar is door alle ge zelschappen en waar ook bijvoor beeld scholen terechtkunnen, zo dat het er de hele dag bruist van activiteit. Zoiets komt er ook echt aan. Wat mij betreft wordt een deel van de Machinefabriek cultu reel ingevuld, met een zaal van 300 tot 350 stoelen, die ook kun nen worden weggehaald." Achter de schermen wordt er hard gewerkt aan de plannen. ,,De Machinefabriek is een locatie waar het heel goed past en de wijk heeft het ook hard nodig. Maar je moet wel bereid zijn daar een bepaald bedrag in te steken. De gemeente raad mag daar het antwoord op ge ven, als het aan mij ligt dit najaar." Jaap van Boven zucht. ,,Een mul tifunctioneel centrum? Pfff. Daar zijn ze al vijftien jaar mee bezig. Voorlopig zie ik het allemaal nog niet gebeuren. Dat het Arsenaal theater verdwijnt, geeft wel aan hoe de vlag erbij hangt in Vlissin- gen. Of erbij hééft gehangen. Ik hoop dat dit een wake-upcall is ten stadhuize, zodat men beseft: we moeten nu echt serieus aan de slag, anders blijft er helemaal niets meer over." tip om eens bij het Arsenaalthea ter aan te kloppen. Daar begreep Van Wijnen al dat het theater geen lang leven meer beschoren was. ,,Daar zijn we dus niet ingetrapt. Nu zitten we tijdelijk in De Piek. Zo blijft het maar onzeker. Ik vind dat heel slecht. We hebben leden die gehecht zijn aan een vast plekje. Dat is veel gezelliger en je ZATERDAG 14 AUGUSTUS 2021 GO VERVOLG VAN PAGINA 3 Maart 2020: Mark Rutte geeft uitleg over de mari nierskazerne. FOTO LEX DE MEESTER Jaap van Boven, De Piek Rens Reijnierse, wethouder September 2008: Bl0f lanceert het album Ok tober in het Arsenaal theater. De band heeft er regelmatig opgetre den. FOTO LEX DE MEESTER

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 52