II Iguana houdt voorlopig haar kleur ZEELAND 11 Het voormalige stadhuis van Veere voor iedereen toegankelijk maken, is een utopie. Aan- of inbouw van liften en verwijderen van opstapjes en drempels zou de historie geweld aandoen en het gebouw 'verminken'. Maar andere stappen kunnen wel gezet worden. Zoals de introductie van een doventolk via de smartphone. Stichting Oren en Ogen Tekort werkt sinds kort samen met Guide-ID aan speciale hulpmidde len voor rondgangen door musea: audiotours voor blinden en slecht zienden en gebarenfilmpjes voor doven en slechthorenden. De tour voor doven en slechthorenden staat nog in de kinderschoenen. ,,Bij een museum in Leiden is er net één in gebruik. En als het Rotterdamse museum Boijmans Van Beuningen opent, willen we ook tours voor doven en slechthorenden be schikbaar hebben", meldde een woord voerder van de opna- meploeg. In Zeeland loopt Museum Veere voorop, zegt Joy Droogsma met lichte, maar gepaste trots. ,,Er wordt hard aan het filmpje gewerkt. We ho pen dat de eerste doven en slecht horenden de app volgende maand kunnen gebruiken." Het gebaren- filmpje is nu alleen nog gericht op het stadhuis. Er zijn plannen om ook een app en QR-code voor de Schotse Huizen, de tweede locatie van Museum Veere, te maken. Droogsma: ,,Maar we willen eerst ervaring opdoen in het stadhuis. Als dat goed bevalt, komt er een vervolg." De gemeente Veere blijft zoeken naar het blootleggen van de Veerse historie voor zoveel mogelijk men sen. Zo wordt binnenkort meer van de geschiedenis van de haven en handelsstad 'beleefbaar' voor doven en slechthorenden. Zij kun nen over een maandje in het Veerse stadhuis, als eerste Zeeuwse museum, een app downloaden via een QR-code op hun telefoon of tablet. Op hun schermpje 'horen' ze vervolgens van een doven- of gebarentolk we tenswaardige en ludieke verhalen over de functie van het gebouw, meubels, schilderijen en wat dies meer zij. Sinds een paar weken kunnen bezoekers van Museum Veere met een koptelefoon op door de toon zalen dwalen om via een audio- tour meer van de geschiedenis van die zalen en van de tentoonge stelde werken te weten te komen. Doven en slechthorenden hebben daar niets of heel weinig aan. Maar als een gebaren- of doventolk in een filmpje uitleg verstrekt, gaat de museumcollectie ook voor hen leven. Oud klokkenspel Het eeuwenoude gebouw waarin ze rondlopen - het voormalige stadhuis van Veere - krijgt nog meer grandeur door de verhalen die er over te vertellen zijn. Van het geklingel van het carillon zul len doven niet en slechthorenden nauwelijks kunnen genieten. Maar de wetenschap dat het klokken spel al meer dan vier eeuwen oud is en tot de mooiste van het land Datdoven en slechthorenden nu makkelijk, snel en ter plekke uitleg krijgen, is natuurlijk fantastisch wordt gerekend, geeft wel bele- vingskleur aan een rondgang door het stadhuis, weet woordvoerster Joy Droogsma van Museum Veere. Dat Droogsma meer dan een reclamepraatje voor haar broodheer houdt, bevestigt gebarentolk Kirsten de Ven Smit van de Stichting Oren en Ogen Tekort. De Ven is zelf slechthorend, maar komt graag in musea. Haar favoriete kamer in het Veerse stadhuis is de voor malige vierschaar, de zaal waar schout en schepenen vroeger recht spraken. ,,Ik vind het heel mooi om belangstellenden verhalen over de vroegere leefwijze en ge bruiken te vertellen. Dat doven en slechthorenden die verhalen nu niet alleen uit dikke boeken kun nen halen, maar makkelijk, snel en M IGUANA Bom snapt nog steeds niet waarom de gemeentelijke monumenten commissie haar veto uitsprak over de kleuren die hij drie jaar geleden op de gevels wilde zetten. De pan den van Iguana waren destijds nog iets kleuriger en een lichtgroene teint op de benedenverdiepingen gaf aan dat het kwartet huizen één reptielenzoo herbergde. Volgens de monumentencommissie deden de bonte, felle kleuren de geschie denis van zowel de panden als het Bellamypark geweld aan. Na diverse mislukte pogingen om standpunten nader tot elkaar te brengen, laat Bom de zaak rus ten. Wethouder Rens Reijnierse liet weten dat 'Iguana er weer prachtig uitziet'. Die goedkeu- Het heeft geen zin om te blijven kijven en terug te kijken rende mededeling had Bom nog niet bereikt, maar doet hem goed. ,,Het heeft geen zin om te blijven kijven en terug te kijken. Ik ben blij dat de gevels en kozijnen weer strak in de verf zitten, zodat we een tijdje vooruit kunnen. We moeten ook vooruit, want we heb ben al te lang stil gelegen." Als er geen nieuwe, gedwongen sluitingen worden afgekondigd, overleeft de reptielenzoo de coro nacrisis, verwacht Bom. ,,Voor ons is het een prima zomer, omdat veel mensen graag een bezoek aan Iguana brengen als het niet echt strandweer is. We hebben geen klagen over het aantal bezoekers de afgelopen maanden." Het Arsenaal De sluiting van attractiepark Het Arsenaal is niet per se gunstig voor Iguana, oordeelt de beheerder. ,,De attracties versterkten elkaar. Men sen konden kiezen: de één wil rog gen aaien en piraat spelen, de an der kijkt liever amfibieën en rep tielen." zaterdag 14 augustus 2021 Doventolk leidt rond in museum ter plekke uitleg krijgen, is natuur lijk fantastisch." René Hoonhorst Veere Doven- of gebarentolk Kirsten de Ven 'vertelt' doven en slechtho renden hoe vroeger recht werd gesproken in de Veerse vierschaar, de voormalige rechtszaal in het stadhuis van Veere. FOTO'S DIRK-JAN GJELTEMA - Kirsten de Ven, gebarentolk Van beheerder Ad Bom had het vierde pand van Iguana nog wel wat meer kleur mogen hebben. Maar hij is tevreden dat de gevels van de hele reptielenzoo weer voor jaren strak in de verf zitten. FOTO DIRK-JAN GJELTEMA De gevels van Iguana verscho ten de laatste jaren bijna vaker van kleur dan de kameleon ach ter de fa$ade van de reptielen zoo aan het Vlissingse Bellamy- park. Maar de kleuren die nu het front sieren, blijven er voor lopig op zitten, lacht beheerder Ad Bom. René Hoonhorst Vlissingen - Ad Bom, Iguana

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 39