ZEELAND 3 BREXIT EN VAN NATUURGEBIEDEN TOT GEBREK AAN STEUN een derde van de vis wordt daar door hen gevangen. Het Verenigd Koninkrijk heeft het voor het zeggen in het grootste deel van de Noordzee. Door de brexit was dit van de ene op de andere dag geen EU-gebied meer en moest met de Britten onderhandeld worden over de hoeveelheden te vangen vis. In december werd een akkoord bereikt over visquota. EU- vissers mogen in Britse wateren hun netten uitgooien, maar wel een stuk minder vis vangen. Gemiddeld een kwart minder, maar het verschilt per vissoort en per locatie. Het akkoord loopt over vijfjaar af. Het is de vraag wat er daarna gebeurt met de rechten van de EU-vissers in het Britse deel van de Noordzee. Weinig politieke steun 4Vjd., I Europees beleid. In Brussel moeten de belangen veiliggesteld worden. In de Slag om de j Pulsvisserij moesten de Nederlandse vissers het afleggen tegen - met name Franse - milieuorganisaties. Het op zijn minst eigenzinnige beleid van de Nederlandse overheid in dit dossier heeft te veel kwaad bloed gezet bij politici uit andere landen. Wetenschappelijke rapporten konden Europarlementariërs niet overtuigen van de gunstige effecten van het elektrisch vissen: minder brandstofverbruik, minder bijvangsten, minder verstoring van de zeebodem. Een opmerking van een Spaanse Europarlementariër eind vorig jaar sprak boekdelen: „Elektriciteit in zee, dat kan niet goed zijn." Hij geloofde simpelweg de wetenschap niet. Gevolg van het pulsdrama is dat de vissers nu weer zware kettingen over de zeebodem trekken om tong en schol in de netten te drijven. Inmiddels klinken in Brussel geluiden alle 'bodemberoerende' vismethodes helemaal te verbieden. Het Europarlement is hiervan een voorstander, bleek half juni. 5 Onbekendheid De visverwerkende industrie is een miljardenbedrijf in Nederland. Maar een groot deel van die vis wordt geïmporteerd, voor het grootste deel uit landen buiten de EU. Denk aan zalm, kabeljauw en Aziatische kweekvis. De Nederlandse visserij is in economisch opzicht een stuk bescheidener. Het gaat, afhankelijk van de vangst en de prijs, om enkele honderden miljoenen aan gevangen vis. In 2019 liep de totale winst in de kottersector terug tot maximaal 20 miljoen euro. In het laatste volledige pulsjaar was de winst nog 48 miljoen, aldus Wageningen University Research. Wie niet in Urk, Arnemuiden, Yerseke of een ander vissersdorp woont komt zelden tot nooit een visserman tegen. Het debat rond de pulsvisserij bracht de de visserij weer even in de belangstelling en flakkerde de sympathie voor de visserman even op. Het zou goed zijn als de Nederlandse visserij met één mond spreekt 6 Geen opvolging Dan is er het probleem van de opvolging en het aantrekken van bemanning. Die combinatie brengt steeds meer vissers er toe te stoppen omdat ze geen toekomstperspectief meer zien. De laatste kottervisser in Breskens verkocht zijn schip twee jaar geleden toen het einde van de pulsvisserij in zicht kwam. Ook in Vlissingen hebben enkele vissers het de afgelopen twee jaar voor gezien gehouden. De schepen worden verkocht of stilgelegd in afwachting van een saneringsronde. De laatste in de rij is de ARM 15 'De Vrouw Jannetje', waarvan de eigenaren zijn gestopt. Voor nog maar een stuk of tien actieve grotere en kleinere kotters is Vlissingen de thuishaven. 7 Verdeeldheid De visserijsector vormt niet één front. Het uiteenvallen van VisNed, de club van Nederlandse kottervissers, onderstreept dat. De Productenten Organisatie Urk heeft met de vier andere PO's verschil van mening over de uitwerking van het Akkoord voor de Noordzee. In dit akkoord staan afspraken over het toekomstig gebruik van de zee. De vier, waaronder Delta Zuid, zien het akkoord als een politiek gegeven. Urk blijft faliekant tegen. Een bonte verzameling van gro tere en kleinere organisaties behar tigt (deel)belangen van de visserij. Naast de vijf genoemde producen tenorganisaties zijn dat bijvoor beeld de Nederlandse Vissersbond (voor beroepsvissers, eigenaren en opvarenden, in de zee-, kust- en binnenvisserij), de Redersvereni ging voor de Zeevisserij, vissersac tiegroep EMK, NetVisWerk (kleinschalige kustvissers en bin- nenvissers in Nederland en België) en C-Life (kleinschalige visserij). ,,Het zou goed zijn als de Neder landse visserij met één mond spreekt. Vooral onder j onge vissers, die niet de ballast van het verleden met zich meedragen, is er behoefte aan het vormen van één organisa tie die de belangen van de hele vis serijsector behartigt", verzuchtte Kees van Beveren, voorzitter van Delta Zuid een maand geleden in de PZC. rnasaÊÊÊÊÊÊ^mm zaterdag 14 augustus 2021 plagen M Peter van Dalen (CU- SGP) vraagt vergeefs om aan dacht voor de pulsvis sers in het Europees Parlement. FOTO EUROPEES PARLEMENT Premier Boris Johnson in de vismijn in Grimsby. foto ap M De bouw van windpar- ken op de Noordzee voor de kust van Walche ren. FOTO - Kees van Beveren, voorzitter Delta Zuid Kijk op de site bij /video Duizend vissers in actie tegen windmolens op zee

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 31