Pionieren kost geld Zeeuwse première stuk Daan Manneke Telefoon 2 CODE ROOD VAN WINDMOLENS TOT Commentaar Een kleine armada van Nederlandse vissersschepen vaart vandaag langs de Afsluitdijk als protest tegen de aanleg van grote windparken op de Noordzee. Het is code rood voor de vissers, zegt actiegroep EMK. Eindelijk positief nieuws voor TTC Grevelingendam. De af korting staat voor Tidal Technology Center, het testcen trum voor getijdenenergie dat twee jaar geleden al had moeten draaien. Het idee is dat elektriciteit uit water een per fecte aanvulling is op de duurzame energieopwekking met windmolens en zonnepanelen. Het is af en toe windstil, de zon verschuilt zich soms achter de wolken, maar twee keer per dag is het altijd eb en altijd vloed. Als je daar gebruik van weet te maken, ben je verzekerd van elektriciteit. De technologie staat nog in de kinderschoenen. Het TCC Grevelingendam had fabrikanten over de hele wereld de gele genheid moeten bieden hun turbines in Zeeland te testen. Maar ook de initiatiefnemers waren pioniers, gegrepen door een idee dat er op papier geweldig uitzag, maar in de praktijk niet een-twee-drie was te realiseren. Het testcentrum mis lukte, omdat er niet genoeg geld op tafel kwam. Rijk en provincie eisten hun miljoenensubsidies terug. Niet onlogisch, als je vaststelt dat het doel niet is bereikt. Maar het waren voorschotten die door TTC Grevelingendam zijn uitge geven zoals beloofd. Is het dan redelijk dat hele bedrag terug te eisen als een project halverwege eindigt? Het College van Beroep voor het bedrijfsleven vindt dat niet vanzelfsprekend en vernietigde de vordering van het Rijk. Niet alleen tot vreugde van TTC. Als een innovatiesubsidie altijd tot resultaat moet lei den, durft straks niemand meer te pionieren. Het testcentrum mislukte, omdat er niet genoeg geld op tafel kwam De Zeeuwse musicus Rien Balke nende (orgel en piano) verzorgt vandaag om 20.00 uur in Middel burg de Zeeuwse première van Pro menade, statues et la fille, van de uit Zeeland afkomstige componist Daan Manneke. Met de Zeeuwse fluitiste Maaike van der Heijdt geeft hij een gratis concert in de Koor kerk. Windorgel Manneke schreef eerder het orgel werk Pneeo. Hij liet zich hiervoor inspireren door het windorgel dat in Vlissingen staat. Rien Balke nende speelt deze compositie en presenteert bovendien het door Manneke in het voorjaar van 2021 gecomponeerde pianowerk Prome- ALMANAK De Terneuzense is niet zo han dig met elektronica. Ze schrok zich dan ook wild toen er over het scherm van haar telefoon ineens een rode streep liep. Ze durfde het ding niet meer aan te raken of op te nemen: was ze gehackt of stond de telefoon misschien op ontploffen? Ze nade, statues et la fille. Manneke's zoon Thomas maakte een fotore portage voor een modeblad, op ver schillende locaties in Parijs, waarbij Laurie (9), de kleindochter van Daan Manneke fungeerde als mo del. Rien Balkenende en Maaike van der Heijdt brengen Promenade, statues et la fille Samen spelen Balkenende en Van der Heijdt een van de laatste werken van Rudolf Escher, de so nate uit 1978, en een laatromanti- sche sonate uit 1924 voor piano en fluit van Joseph Jongen. wilde hem al weggooien, tot haar dochter ineens op de stoep stond: ze was bezorgd omdat de telefoon niet werd opgenomen. De dochter keek even, voelde even, hield haar lach in en trok daarna iets van het telefoon- scherm af: de sluitsticker van een pak rijst. Nieuw platform voor jongeren Het nieuwe platform gaat op woensdag 18 augus tus online. Herdenking weer met publiek Voor het eerst in lange tijd is publiek weer wel kom bij de herdenking van de bevrijding van Axel door de Eerste Poolse Pantserdivisie. Dinsdag wordt op twee locaties stilgestaan bij de bevrijding van Axel en omgeving en de rol die de Poolse troepen daarin speelden. Waar de afge lopen herdenkingen sober waren, is nu pu bliek weer welkom. Om 13.00 uur is er een sa menkomst bij het Poolse Kruis (foto) aan de Hul- sterseweg. Om 16.30 uur worden de gevallenen herdacht op het Pools ereveld op de begraaf plaats aan de Burchtlaan. AARDENBURG Plein wordt openluchtkerk Ook enkele Zeeuwse vissers zijn vandaag bij het protest tegen wind- parken op zee. „Vissen op een post zegel begint steeds dichterbij te ko men. Bovendien vrezen vissers flinke schade aan het Noordzeemi lieu", vreest actiegroep EMK (Een dracht Maakt Kracht). De windpar ken zijn één van de zeven plagen die vissers teisteren. 1 Windparken Wind is één van de energiebronnen die ons moet verlossen van de afhankelijkheid van fossiele brandstoffen als olie, gas en kolen. Om voldoende wind te oogsten zijn gigantische oppervlaktes nodig. Op land zijn die niet te vinden, daarom worden grote windparken op de Noordzee gebouwd en nog meer gepland. Waar windparken staan kan niet gevist worden. Vissers raken zo kostbare visgronden kwijt. Dat is al vervelend genoeg, maar ze vrezen voor de gevolgen van 'industrialisatie van de zee' voor de natuur. De vissers vinden het onbegrijpelijk dat windparken worden aangelegd zonder deugdelijk onderzoek naar de milieueffecten vooraf. Garnalenvissers kijken met zorg naar plannen voor grote pontons met zonnepanelen. Die beperken zich niet alleen de ruimte om te vissen, maar ze vrezen dat het afdekken van het wateroppervlak schadelijk is voor de groei van plankton, de voedselbron van al het leven in zee. Beschermde I gebieden 2! Wie denkt dat de vissers in hun strijd tegen het plaatsen van vele duizenden windturbines, drijvende pontons vol zonnepanelen en leggen van stroomkabels in de zeebodem natuurbeschermers aan hun zijde vinden, komt bedrogen uit. Voor milieuorganisaties weegt het algemeen belang van groene energie zwaar omdat doorgaan met het stoken van fossiele brandstoffen nog meer schade veroorzaakt aan het milieu. Tegenover de plaatsing van de windturbines staat het aanwijzen van natuurgebieden in de Noordzee waar visserij verboden is. Het gaat om 15 procent van het Nederlandse deel van de Noordzee. Niet alleen bij de vangst van vis op volle zee vreest de visserij de gevolgen van de uitbreiding van gesloten natuurgebieden. Ook garnalenvissers, die dicht onder de kust actief zijn, klagen over beperkingen door aanscherping van de regels in beschermde gebieden. Brexit Het Britse deel van de Noordzee is voor Nederlandse vissers belangrijk. Ongeveer zaterdag 14 augustus 2021 II Jeanette Vergouwen Middelburg Tip? redactie@pzc.nl KAPELLE Kapelleleeft.nl. Zo heet het nieuwe platform waar jongeren uit Kapelle alles kunnen vinden op het ge bied van sport, cultuur, activiteiten, dagarrange menten en jongerenwerk. Ook de kinderburge meester heeft hier een eigen hoekje. Jongeren kunnen via deze site inloggen bij de eigen sportclub en zo alle activiteiten zien. 'Ka pelle leeft' is een samen werking tussen de ge meente en verschillende verenigingen en vervangt 'Kapelle Jong'. AXEL Maria-Tenhemelopne- ming wordt in Aarden burg dit weekend ge vierd in de open lucht. Het Pastoor Willy Mar- tensplein wordt van daag ingericht als kerk en er wordt om 19.00 uur een eucharistievie ring gehouden. Morgen staat de tiende editie van de fietstocht langs kapelletjes op het pro gramma. De tocht van 37 kilometer kan op eigen gelegenheid wor den gefietst met een routebeschrijving. Die kan tussen 12.30 en 13.00 uur worden afge haald op het kerkplein. Meedoen kost 5 euro. De zeven Theo Giele Vlissingen 3 M ARM 22 met wekker kettingen in de haven van Vlissingen, een van over gebleven actieve Zeeuwse kotters. FOTO THEO GIELE

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 30