1 Spraakmakende voorselectie kent geen verrassingen Dutch GP gaat door EDIVISIE nek-aan-nek, publiek terug én amper nepgras 19 Vorig seizoen na de winterstop sta biliseerden de resultaten na een trainerswissel, uitmondend in een play-off-finale tegen Feyenoord. Deze zomer is Utrecht intact geble ven - al kan Gyrano Kerk nog weg gaan - en riep eigenaar Frans van Seumeren eens niet dat de aanval op de top-3 een must is. J uist vanuit de relatieve luwte, en met het thuispubliek erachter, kunnen trai ner René Hake en zijn team mis schien a la Vitesse verrassen. En laten we hopen op goals. Veel goals. Van Leeuwarden tot Sittard. Trouwens: van de top 5 doelpun tenmakers van vorig seizoen speelt er nu nog maar één in de eredivisie bij dezelfde club. Dat is Rai Vloet bij Heracles. Georgios Giakoumakis, Donyell Malen, Steven Berghuis en Danilo dragen nu óf een ander shirt, óf zijn naar het buitenland vertrokken, óf zoals Giakoumakis met VVV gedegradeerd. Wie wordt straks topscorer? Se- bastien Haller en Dusan Tadic zijn altijd kandidaat, want Ajax gaat weer richting honderd goals met al zijn aanvallende kwaliteiten. Maar Eran Zahavi komt nu ook in een si tuatie dat hij kan gaan waarmaken EREDIVISIE Programma wat Peter Bosz zei toen de Israëliër bij PSV tekende: ,,Als ze de juiste rol vinden voor Zahavi, maakt-ie op eredivisieniveau zo 25 goals.'' Zeldzaam laag PSV kwam vorig seizoen als team slechts tot 74 treffers, zeldzaam laag. Een speelwijze met twee diepe spitsen bleek geen doorslaand suc ces. Nu hoeft Zahavi geen goals en kansen meer te delen met Donyell Malen en staat er een keur aan spe lers klaar om te zorgen voor aan voer. Wel even uitvechten met Marco van Ginkel wie de penalty's neemt. Met de aanvoerder heeft PSV nóg een specialist voor die klusjes. Kunstgrasclubs En mooi: het competitiegeweld barst vanaf nu weer voornamelijk los op écht gras. Er was een jaren lange strijd voor nodig, maar anno 2021 zijn er met Heracles, Sparta en Cambuur nog slechts drie 'kunstgrasclubs' over op het hoog ste niveau. Soms zijn er van die laagterecords die gevierd kunnen worden als een hoogtepunt. Er is negen jaar verstreken sinds de vorige keer dat Louis van Gaal een eerste spelerslijst voor Oranje samenstelde als nieuwe bonds coach. Toen, in augustus 2012, schudde hij de boel meteen flink op na een mislukt EK. Ook nu zijn er spraakmakende keuzes. Wat dat betreft verrast hij niet met zijn eerste voorlopige groep van 25 man. Ten opzichte van de EK-selectie van voorganger Frank de Boer zijn in elke linie namen geschrapt of toegevoegd. Deels is dat om spor tieve redenen, deels omdat nog niet iedereen bij zijn club even ver is in de voorbereiding op het sei zoen. Bij de keepers zijn er met Justin Bijlow (Feyenoord), Joël Drom mel (PSV) en Remko Pasveer (Ajax) zelfs drie nieuwkomers in één keer. Alleen Tim Krul is uit de EK-groep overgebleven. Jasper Cillessen, die vlak voor het EK af viel na een coronabesmetting, kampte in de voorbereiding nu met lichte klachten. Maarten Ste kelenburg beëindigde zelf zijn in terlandcarrière. Hij gaat alleen nog door bij Ajax. Een keuze die Van Gaal anders mogelijk voor de inmiddels bijna 39-jarige doelman had gemaakt. In de defensie is Denzel Dum fries de meest prominente naam die ontbreekt. Op het EK viel de rechtsback op met zijn goals in zijn rol als wingback in een speel wijze 3-5-2. Maar Dumfries speelde sinds de laatste EK-wed- strijd op 27 juni geen enkele mi nuut meer in de voorbereiding. Hij trainde slechts individueel bij PSV in afwachting van een trans fer. Pas gisteren kwam een lang verwachte overstap naar de Itali aanse kampioen Inter rond. Ritme en fitheid vormen ander- zij ds de basis voor het wél selecte ren van spelers als Tyrell Malacia, Justin Bijlow, Guus Til en Joël Drommel. De eerste drie komen van Feyenoord, dat in juli en au gustus al voorronden om Euro pees voetbal speelt. Daarnaast lie ten Malacia en Bijlow afgelopen juni ook een goede indruk achter op het EK met Jong Oranje. PSV, dat momenteel voorron den Champions League speelt, le vert naast Drommel aanvaller Cody Gakpo voor Van Gaals eerste voorselectie. Ook Davy Pröpper staat op de radar, maar heeft nu nog een aantal concurrenten voor zich op het middenveld. ,,De eer ste interlandweek van september wordt heel belangrijk. En de voor bereidingstijd is heel kort. Dat be tekent dat we spelers nodig heb ben die er meteen staan'', aldus Van Gaal, die benadrukt dat 'wel iedereen bij mij in beeld blijft'. Signaal Wie nu al op de lijst staat, is Virgil van Dijk. Van Gaal geeft daarmee een signaal af aan de eigenlijke aanvoerder van Oranje, die weer wedstrijdfit is na zijn kruisband blessure. Dit weekeinde maakt hij waarschijnlijk zijn rentree als ba sisspeler bij Liverpool bij de start van de Premier League. Of Memphis Depay ook aan de competitie kan beginnen, is op dit moment nog steeds onduidelijk. FC Barcelona, kampend met fi nanciële problemen, heeft zijn spits nog altijd niet kunnen in schrijven bij de Spaanse bond. Mogelijk komt er vandaag duide lijkheid. Op 27 augustus komt Van Gaal met zijn definitieve Oranjeselec tie voor de WK-kwalificatieduels met Noorwegen, Montenegro en Turkije op 1, 4 en 7 september. Die duels komen sowieso te vroeg voor een andere spits, Luuk de Jong. Hij revalideert nog van de knieblessure die hij opliep bij het EK. Vergeleken met dat toernooi ontbreekt bijvoorbeeld ook Quincy Promes in de voorlopige groep. Tegen de aanvaller van Spartak Moskou is een rechtszaak in voorbereiding waarvoor overi gens nog geen datum is geprikt. De organisatie achter de 'Dutch GP' komt miljoenen euro's tekort door het feit dat maar twee derde van de bezoekers mag komen. Maar men wil in Zandvoort niet wachten op compensatie vanuit Den Haag of het Formula One Management. De drie organisaties achter de Grand Prix nemen de kosten op zich, zo luidt een ver klaring. Het gaat om het circuit, SportVibes en TIG Sports. Spor tief directeur Jan Lammers: ,,We gaan het gewoon doen." Eerder op de dag was dat nog al les behalve zeker in Zandvoort. Maar vanuit de politiek was er geen zicht op compensatie, dus wordt het gat op de begroting nu door de organisatie als onderne mingsrisico's gezien. Het feit dat de sport in Nederland floreert en de race ook voor de komende ja ren snel uitverkocht zal zijn, helpt daarbij. zaterdag 14 augustus 2021 GO terug en hoe! 1: Zahavi (l) is kandidaat voor de topscorerstitel. 2: CL-erva- ring kan voor Ajax een voordeel zijn in de titelrace. 3: Publiek in de Kuip, een belangrijke factor bij Feyenoord. 4: Kunnen Timber en FC Utrecht de verrassing worden? 5: Poku is het volgende jeugdtalent van AZ. FOTO'S ANP, PRO SHOTS SPEELRONDE Gisteren Go Ahead Eagles - Heerenveen nnb Vandaag 16.30 uur RKC - AZ 18.45 uur Heracles - PSV 20.00 uur Fortuna S. - FC Twente 21.00 uur Ajax - NEC Morgen 12.15 uur Cambuur - FC Groningen 14.30 uur PEC Zwolle - Vitesse 14.30 uur FC Utrecht - Sparta 16.45 uur Willem II - Feyenoord In zijn eerste Oranjeselectie heeft Louis van Gaal geen plek ingeruimd voor een aantal spe lers dat in juni nog deelnam aan het EK. Ook kiest de nieuwe bondscoach voor ritme, fitheid en vorm. Maarten Wijffels Zeist ZANDVOORT De Grote Prijs van Nederland gaat op 5 sep tember door. Dat de regering gisteravond aankondigde dat de bezetting op het circuit van Zandvoort slechts twee derde van de beoogde 105 duizend mensen per dag mag zijn, doet daar niets meer aan af.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 19