Volksbank ziet noodzaak vaker negatieve rente Het ging al niet best in de retail en nu blijft de toerist ook nog weg Alle occasions vergelijken van elke autosite in Nederland? Gaspedaal vindt ze allemaal. ECONOMIE 17 Herstel winkelomzet verder in het nauw mm ga2 1 pedaal Ondanks de heropening van win kels na alle coronalockdowns blij ven de online bestedingen stijgen. Écht winkelen gebeurt nog voor de dagelijkse boodschappen, of als uitje in combinatie met een be zoek aan café, restaurant of bios coop. De winkelstraat wordt een attractie, zoals de Efteling. Volgens Bureau RMC, dat pas santen telt in winkelstraten, nam voor corona het winkelbezoek lan delijk al met bijna 2 procent af. In de vier grote steden was dat nog veel erger. De Amsterdamse bin nenstad bijvoorbeeld, trok bijna 11 procent minder bezoekers. Doordat klanten wegbleven, was het aandeel dagjesmensen en toeristen in de winkelgebieden toegenomen. Nu die vanwege de pandemie grotendeels ook weg blijven, komt de coronaklap voor winkeliers nog harder aan. Neder land zal dit jaar volgens toerisme- bureau NBTC tussen de 4 en 6,5 miljoen buitenlandse toeristen trekken, ruwweg een derde van de hoeveelheid die in 2019 Nederland bezocht. Het aantal Nederlanders dat in eigen land op pad gaat, ligt dit jaar 15 procent lager. Doordat vooral goedspenderende zaken mensen wegblijven, wordt in het beste geval dit jaar maar een kwart uitgegeven van de toeristische miljoenen die twee jaar geleden de economie in stroomden. ,,Voor de grote binnensteden is de pijn van corona het meest merkbaar'', zegt analist Arjen Ou wehand van Rabobank. ,,Onder- nemers in belangrijke winkelstra ten betalen veel huur, daar moet een hoge omzet tegenover staan. Als de toerist wegvalt, dan zijn je inkomsten snel verdwenen.'' Dat besef is ook bij eigenaren van winkelpanden geland. ,,Dat het afgelopen jaar het toerisme op droogde door de coronacrisis, raakte onze huurders en ons hard", aldus topman Reinier Walta van vastgoedfonds Vastned onlangs bij de presentatie van de cijfers. ,,We willen daarom ons vastgoed meer diversificeren, zodat we minder af hankelijk worden van toerisme.'' Zit nu in bijna de helft van de Vast- nedwinkels nog een modezaak, dat moet in de nieuwe strategie 30 procent worden. Volgens het CBS sloten vorig jaar negenhonderd winkels de deuren, sommige gingen over de kop, an dere gooiden zelf de handdoek in de ring. De winkelleegstand in Ne derland ligt gemiddeld nu op bijna 8 procent, maar dat percentage wordt flink beïnvloed doordat langdurig leegstaande winkels massaal worden gesloopt of ver bouwd tot woning of kantoor. Per saldo verdwenen het afgelopen jaar 1400 winkelpanden uit het straatbeeld. Inmiddels zijn ook de krachtig ste winkelstraten van het mono- polybord niet meer immuun voor leegstand. In de Amsterdamse Kal- verstraat, waar winkeliers nog niet zo lang geleden alleen een plekje vonden als ze voor veel geld zit tende zaken uitkochten, staan al een tijdje negen winkelpanden leeg. Ook in het hart van Rotter dam, Utrecht en Eindhoven neemt de leegstand toe. Brandbrief De zes grote winkelsteden van Ne derland hebben inmiddels de hulp van de politiek ingeroepen. 'We zien gigantische omzetverliezen, leegstand die in sommige winkel straten oploopt tot 40 procent en een grote afname van de toeristen- stroom', stellen ze in een brandbrief die in juni aan de Tweede Kamer is gestuurd. 'Dat leidt nu al tot cluste ring van leegstand met verloedering en ondermijning op de loer.' ,,Retail had een monopolie op de binnenstad'', zegt topman Jeroen Lokerse van vastgoedadviseur Cushman Wakefield. ,,Dat ver andert nu door de structurele om slag in de retail. Ik snap de emotie, maar dat kan nieuw ondernemer schap aanjagen. H&M kan best be sluiten om niet langer meerdere vestigingen in de binnenstad te hebben, maar één hele goede." Dat biedt volgens hem kansen voor nieuwe ondernemers, maar ook voor combinaties van winkels en horeca die nu nog vaak onder de noemer 'blurren' door gemeente besturen wordt ontmoedigd. ,,De kleinschalige bedrijvigheid kan te rugkomen in de stad, en onderwijs zoals de universiteiten, meer pu blieke voorzieningen. Daar ligt een faciliterende taak voor de overheid. Maak die stad weer leuk en ga als stadsbestuur niet te rigide bepalen waar wat moet gebeuren. Eindho ven bijvoorbeeld geeft veel vrij, be halve seks en gokken. Daar wordt een stad sterker van." In de eerste zes maanden stalden spaarders ondanks de lage rente 2,6 miljard euro extra bij de bank, die nu 44,7 miljard euro aan spaargeld in beheer heeft. Die toename heeft mogelijk met de coronatijd te ma ken waarin banken al eerder meld den dat mensen het geld oppotten dat ze niet besteden aan bijvoor beeld vakanties en vertier. De Volksbank moet geld betalen om het spaargeld van klanten bij de Europese Centrale Bank (ECB) te stallen. Om verdere druk van die rentekosten te voorkomen, besloot de bank al per 1 juli meer klanten een negatieve rente te laten beta len. Die grens ligt nu op een ton, maar kan dus nog verder zakken. Dat ligt gevoelig, omdat de Volks bank in handen is van de Staat en veel politieke partijen tegen nega tieve rente voor spaarders zijn. Dat beseft Gribnau. ,,Maar onze aan deelhouders, de belastingbetalers, willen ook een rendement zien.'' De bank, die merken als BLG Wonen, SNS, ASN Bank en Regio- Bank voert, is in de eerste zes maanden van dit jaar wel gegroeid. Zo openden meer klanten een be taalrekening, werden er meer hy potheken afgesloten en gaf de bank meer leningen uit aan mkb-bedrij- ven. Ook het beheerd vermogen van de bank, dat belegd wordt voor klanten, nam toe. Dat bedraagt nu 4,2 miljard euro. De winst daalde naar 94 miljoen euro, van 106 mil joen euro in de eerste jaarhelft van 2020. Toen zette de bank boven dien 45 miljoen euro opzij voor slechte leningen, waarvan het dit halfjaar weer 31 miljoen euro liet vrijvallen. De Volksbank is van W De grens ligt nu op een ton, maar kan nog verder zakken plan in oktober, als de ECB en De Nederlandsche Bank (DNB) het weer toestaan, alsnog het dividend over 2019 en 2020 uit te betalen. Tij dens de coronacrisis verboden de centrale banken dat, omdat banken een sterkere buffer nodig hadden. Verder maakte de Volksbank be kend dat Gerard van Olphen de nieuwe president-commissaris wordt. Hij was tot dit jaar topman van pensioeninvesteerder APG. Van Olphen volgt Jan van Rutte op, die in maart bekendmaakte voor tijdig te vertrekken. zaterdag 14 augustus 2021 - */j^e3.sol jtjrfssifweio.ocl ïfata- Jtotyfl Bloemenmai Doordat de grote stroom bui tenlandse toeristen en dagjes mensen wegblijft, komt het wankele herstel van winkels in vooral de grote steden verder in het nauw. En winkeliers had den het al zo moeilijk, doordat de consument zijn aankopen steeds meer op internet doet. Herman Stil Amsterdam m Per saldo verdwenen het af gelopen jaar 1400 winkelpan den uit het straatbeeld. De Volksbank sluit niet uit dat meer spaarders negatieve rente moeten gaan betalen. Dat zei topman Martijn Gribnau bij de presentatie van de halfjaarcij fers van de bank. Economieredactie Rotterdam

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 17