'Wat als ze haar tv op een verkeerd kanaal zet?' NIEUWS 13 diagnose krijgt, gedacht worden: hoe zorg ik dat ^k overeind blijf?'' Het sys teem is echter niet ingericht op pre ventie: sommige gemeenten bieden respijtzorg alleen bij (dreigende) overbelasting. ,,Nu moeten mensen met het mes op de keel het besluit nemen iemand een week naar een instelling te brengen.'' Te hulp schieten Hoogendijk noemt het voorbeeld van een meneer die mantelzorger werd voor zijn vrouw nadat zij een hersen bloeding kreeg. ,,Na een aantal mis lukte pogingen om haar te laten op nemen, wilde hij het er bijna bij la ten. Zijn vrienden schoten te hulp: 'En nu is het klaar', zeiden zij, 'Jij gaat op vakantie en wij gaan in roosters voor jouw vrouw zorgen'.'' Mantelzorg voor de mantelzorger: Soms is jouw vakantie op lange termijn ook voorde hulpvrager het beste het is een veelgehoorde oplossing, maar niet voor iedereen een moge lijkheid. Mantelzorgers kunnen daarom ook terecht bij centrale in stanties voor respijtzorg, zoals stich ting Handen in Huis. Directeur Jac queline Beekes (61) vertelt hoe ze de lijntjes probeert kort te houden: ,,We vragen de mantelzorger samen met de hulpvrager een uitgebreide checklist in te vullen: over hoe de zorgvrager aangesproken wil wor den, wat het dag- en nachtritme is, hobby's en ga zo maar door. Wij re gelen vervolgens alles met de ziekte kostenverzekering.'' Afhankelijk van de verzekering wordt een bepaald aantal dagen ver goed. Tijdens het daaropvolgende kennismakingsbezoek wordt beke ken of er een klik is. Soms gaat de vervangende zorg alsnog niet door, bijvoorbeeld als er geen juiste vrij williger gevonden wordt: met lande lijk 75 medewerkers heeft Handen in Huis een beperkte capaciteit. Beekes: ,,In 85 procent van de gevallen lukt het echter wel.'' Hoewel de bureaucratische drem pel daarmee een stuk lager is, blijft het emotionele aspect voor veel mantelzorgers lastig. Hoogendijk: ,,Weggaan levert enorme angst op: herkent mijn partner mij nog wel als ik weer thuiskom? En op de mantel zorglijn horen we veel twijfel over zorginstellingen. Doen ze het wel goed?'' Beekes: ,,Zorg uit handen ge ven is moeilijk, maar als er eens iets anders gebeurt, betekent dit niet dat het slechter gebeurt. Sterker nog: soms is jouw vakantie op lange ter mijn ook voor de hulpvrager de beste optie.'' Geen mondkap in Denemarken Frituurvet redt vinger meisje Coronabewijs bijna altijd op zak CARLA SCHUURMANS (57), BREDA zaterdag 14 augustus 2021 GO zorgt dan voor mama? -Jacqueline Beekes, Handen in Huis Carla heeft niet lekker ge slapen vannacht. Dat is gek, voor haar doen: ,,Ik ben niet echt een druktemaker. Ik maak me pas druk als het moet, bijvoorbeeld als het eventu eel niet goed zou gaan met mijn moeder.'' Toen haar vader vijftien jaar geleden overleed, was zij het er met haar broers en zus snel over eens: Carla zorgde voor ma. ,,Dat vond ik niet erg, maar toen was de situatie niet zoals nu. Haar geheugen wordt steeds slechter.'' Af en toe boodschappen doen of met haar moeder de stad in werd vier keer per dag bellen, langs gaan zodra er post is en als de televisie per ongeluk op de ver keerde zender is gezet. Carla ver- huisde zelfs om binnen vijf minu ten lopen bij haar moeder te kun nen zijn. „Soms lees ik dat je ie mand kunt inhuren, maar het lijkt me zo raar om een vreemde bij mijn moeder te zetten. Ze ver trouwt enkel mij. Ik weet waar din gen moeten: sleutels in de rech terzak, pasje hier, pasje daar. Als dat anders is, is ze helemaal van slag.'' Carla is al tien jaar niet op vakantie geweest. Of ze er be hoefte aan heeft? ,,Daar sta ik ei genlijk nooit bij stil. Als het hier 25 graden is, voelt het ook als va kantie. En wat als mijn moeder haar tv weer op een verkeerd ka naal zet? Dan ziet ze al die dagen geen televisie. Dat zou ik niet over mijn hart kunnen verkrijgen.'' KOPENHAGEN Ook op de laatste plekken waar in Dene marken nog mondkapjes op moesten vanwege corona, is dat niet meer verplicht. Vanaf vandaag is het niet meer no dig een mondkapje te dragen in het openbaar vervoer of op veerboten als passagier zon der zitplaats. De verplichting 1,5 meter afstand te houden was al afgeschaft en passa giers met een zitplaats hoef den ook al geen mondkapje meer voor. Uitzondering blijft het vliegverkeer, dat onder internationale regels valt. In Denemarken zijn nog maar weinig besmettingen. ZOETERMEER Een meisje heeft gistermiddag bijna twee uur lang met haar vinger vast gezeten in een bowlingbal bij een bowlingcentrum in het Westerpark in Zoetermeer. Pogingen om de vinger te be vrijden met zeepsop en een smeermiddel, hielpen niet. De brandweer werd gebeld, maar de kok van het bowlingcen trum had uiteindelijk de oplos sing: hij bedacht haar hand, met bal en al, in een bak met frituurolie te dopen. Dat hielp wél, en zo kwamen de vingers toch los. Het meisje, dat niet gewond raakte, heeft de bow lingbal als aandenken mee naar huis gekregen. DEN HAAG De Koninklijke Ma rechaussee heeft sinds maan dag slechts drie boetes gege ven aan mensen die geen gel dig coronabewijs bij zich had den. Hoewel mensen al vanaf afgelopen zondag gecontro leerd konden worden op zo'n bewijs, gebeurde dit maandag voor het eerst. Sindsdien is alleen bij de Belgische grens gecontroleerd. ,,Het is eigen lijk heel erg weinig'', zegt een woordvoerder van de mare chaussee over de drie boetes. ,,De rest heeft alles gewoon op orde.'' Vanwege de strenge regels in landen als België en Frankrijk gaan de meeste mensen goed voorbereid op reis. In totaal zijn 255 mensen gecontroleerd, de boetes waren alle drie voor niet- Nederlanders.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 13