'Ik ben alle lijnen overgegaan' 'Ik heb nergens spijt van als zij er straks niet meer is' 'M 12 NIEUWS MANTELZORG 24/7 Even op adem komen met een vakantie: veel mantelzorgers lukt het niet. Vervangende zorg regelen is een administratieve dagtaak, dat kan er niet óók nog bij, ze zijn vaak al zo moe. Soms willen ze de zorg ook niet loslaten. „Herkent mijn partner mij nog wel als ik thuiskom?'' m Ik ken mantelzorgers die in geen 25 jaar zijn wegge weest", vertelt directeur van MantelzorgNL, Lies- beth Hoogendijk (58). Ze herinnert zich een verhaal van een mevrouw uit Leiden: ,,Zij zocht in februari opvang voor haar moeder, zodat ze in juni een weekje weg kon. Haar moeder viel echter net niet onder de Zorgverzekeringswet, waardoor de zorginstelling geen bed den kon vrijhouden. 'Dus ik kan wél morgen mijn been breken', zei ze, 'en dan wordt mijn moeder opgevangen. Maar als ik een weekje weg wil, kan dat niet?' In mei besloot ze om dan maar niet te gaan.'' Er zijn volgens Hoogendijk tal van dit soort gevallen. Mantelzorgers ra ken bedolven onder de administra tieve rompslomp, terwijl ze vaak al overwerkt zijn. Hoogendijk: ,,De overgang van de Wet maatschappe lijke ondersteuning (Wmo) naar de Zorgverzekeringswet is verschrikke lijk moeilijk en vaak heel erg duur. Een weekje vakantie met eigen bij drage kan plots twee keer zoveel geld kosten. Daar komt nog bij dat je voor de decentralisatie in 2015 vrij makke lijk je zorgindicatie kon meenemen naar het vakantiepark. Nu is niks centraal geregeld, waardoor niemand echt verantwoordelijk is: de ge meente kan het doorschuiven naar Er is niks centraal geregeld, niemand is echt verant woordelijk de zorgverzekeraar en andersom. Uiteindelijk trekt de mantelzorger aan het kortste eind.'' Zeven op de tien mantelzorgers geeft bij MantelzorgNL aan geen ge bruik te willen maken van vervan gende zorg, ook wel respijtzorg ge noemd. Voor vakanties is dat cijfer vermoedelijk hoger, aldus Hoogen- dijk. Ze noemt het triest. Hoogendijk weet dat afstand belangrijk is om de zorgtaken vol te houden: ,,Het geeft je de gelegenheid na te denken over hoe je op lange termijn het beste voor jezelf én de ander kunt zorgen.'' Mantelzorgers krijgen nu te wei nig de kans om zich te realiseren in welke tredmolen ze zijn beland. Ze raken langzaam verzeild in de be klemmende, veeleisende situatie die mantelzorg vaak is. Hoogendijk: ,,Ei- genlijk moet er, zodra iemand een ELLEN VAN DER GULIK-HUTTER (61), DEN HELDER zaterdag 14 augustus 2021 GO Op vakantie? Kan niet, wie Esther Villerius Zeist - Liesbeth Hoogendijk, MantelzorgNL (In 2009 is hij geopereerd I voor epilepsie'', vertelt I Angelique over haar man Edward. ,,Hij had 150 aanval len per dag. Na de operatie was hij deels verlamd en had hij moeite met praten. In maart 2019 heb ik hem voor het eerst alleen gelaten zon der een oppas te regelen. Toen is hij gevallen.'' Edward had twee bloedingen in zijn hoofd. Angelique heeft hem sindsdien nooit meer alleen gelaten. Ze neemt een adempauze en begint over zichzelf: ,,De er gotherapeut zei op een gege ven moment: 'Het gaat niet goed met jou, jij moet er eventjes uit.' Dat merkte ik ook: ik hoorde 's ochtends de vogeltjes niet meer fluiten en was zo in de war dat ik meende dat ze in de super markt geen eten meer had den.'' Angelique, geëmotio neerd: ,,Ik ben eigenlijk best wel alle lijnen overgegaan bij mezelf.'' Vlak voor de corona- crisis is Angelique met hulp van een vrijwilliger van Han den in Huis voor het laatst op vakantie geweest. Gisteren heeft ze bij de stichting een nieuwe aanvraag ingediend, voor volgend jaar. ,,Ik heb ge vraagd of er een stel kan komen. De zorg is voor één persoon eigenlijk te zwaar geworden en door Edward z'n afasie is het best een zaam. Zo kunnen de vrijwilli gers tenminste nog met el kaar kletsen.'' I antelzorg is geen morele I plicht, het is een houden van'', zegt Ellen over de zorg voor haar moeder, die long- fibrose heeft en door reuma beperkt is in het lopen. ,,Ik doe haar we kelijkse boodschappen en mijn zus doet haar grote financiële zaken. Tussendoor komt mijn broer bij haar voor klus sen die ik niet kan.'' Ellens hechte familie ver deelt de zorg voor haar moeder. Met vakanties rouleren de broer en zussen. ,,Ik laat mijn moeder niet alleen.'' Dat deed ze ook niet toen haar moeder corona kreeg. Ellen trok bij haar in, met als gevolg dat ze zelf in het ziekenhuis be landde: ,,Ik kreeg koude rillingen en ben met de ambulance afgevoerd. Ik heb tien dagen in het zie kenhuis gelegen.'' Ellen moest een half jaar bijko men. ,,Maar als mijn moe der volgende week coro- na krijgt, trek ik weer bij haar in. Met liefde.'' In september gaat Ellen op vakantie. Wat als dat in de toekomst niet meer kan? Ellen, gedecideerd: ,,Dan ga ik niet meer. En als ik vijf keer in de week langs mijn moeder moet, ga ik vijf keer in de week. Dat interesseert me he lemaal niks. De tijd dat je dit kunt doen is beperkt. Ik weet in elk geval zeker dat ik nergens spijt van heb als zij er straks niet meer is.''

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 12