Metamorfose van het 's-Landshuis tot museum komt eraan ZEEUWS-VLAANDEREN 5 LEZING FORT VAN ELLEWOUTSDIJK Aan oude verdedigingswerken langs de Westerschelde is meer op te maken dan alleen militaire geschiedenis. Historicus Dennis van Nieuwenhuijzen geeft op het Fort van Ellewoutsdijk op zaterdag 28 augustus een lezing over wat hij allemaal ontdekte. De Terneuzense histo ricus heeft zich jaren lang vastgebeten in de vestingwerken langs de oevers van de Westerschelde. Met name de periode 1833-1920 heeft zijn aan dacht. Anders dan onderzoekers die alleen naar zand en steen ke ken, kijkt Van Nieuwenhuijzen naar de context: de tijdsgeest waarin verdedigingswerken wer den gebouwd. De bouw van een fort kan oorlog voorkomen of soms juist uitlokken. In zijn boek De Werken aan de Westerschelde schetst hij een tijdsbeeld waarin de spanningen met de buurlanden soms hoog opliepen. Roerige tijd In het boek concentreert de histo ricus zich op het tijdperk 1833 1920. Een roerige tijd, die begint net na Belgische revolutie en ein digt na de Eerste Wereldoorlog. Aan de hand van verdedigings werken of soms alleen maar plan nen, schetst Van Nieuwenhuizen een tijd waarin Nederland zich wapent tegen de Belgen, de neu- traliteit angstvallig wil bewaken en spitsroeden moet lopen om niet in een oorlog te geraken. Steeds met de strategisch belang- rijke Westerschelde in de hoofd rol. Twijfels over locatie Niet altijd waren de plannen even doordacht, leerde de onderzoeker. ,,Al voor er werd begonnen aan de vesting Terneuzen, waren er twij fels over de locatie. De genie stelde dat het nog heel lastig zou worden de polders bij Zaamslag onder wa ter te zetten, mocht dit nodig zijn. Toch werden de plannen doorge zet. Pas later namen ze afscheid van de vesting. De reden: te moei lijk te verdedigen omdat de omlig gende polders te lastig te inunde ren waren. Dat was dus al lang be kend." Zaterdag 28 augustus geeft de historicus er een lezing over in Fort Ellewoutsdijk. Een passende Net als je denkt dat je een compleet beeld hebt, stuit je op een oud krantenartikel dat je op het spoor van iets nieuws zet locatie, want ook naar de geschie denis van dit zeefort heeft Van Nieuwenhuijzen onderzoek ge daan. Nooit klaar Al sinds zijn zestiende duikt Van Nieuwenhuijzen (41) in de ge- schiedenis van zijn streek. Sinds een vijf, zes als historisch onder zoeker. ,,Klaar ben je natuurlijk nooit. Net als je denkt dat je een compleet beeld hebt, stuit je bij toeval op een oud krantenartikel dat je weer op het spoor van iets nieuws zet." Lezing ,,Natuurlijk zal een deel van de le zing gaan over zaken die ik ook in mijn boek beschrijf, maar ik zal ook veel nieuwe, nog niet bekende dingen vertellen", belooft hij. Na vertraging door corona, de aan besteding die langer duurde en de verbouwing die meer geld kost, is het zover: Het 's-Landshuis aan de Steenstraat wordt de komende maanden flink verbouwd. De aan nemer begint in het gebouw zelf. Om het sloopafval te kunnen af voeren, komt in de Frans van Waes- berghestraat een afvalcontainer te staan, over drie parkeervakken en ter hoogte van de poort van het 's- Landshuis. Na de verbouwing wordt het pand ingericht als mu seum. Daar wordt naar schatting eind januari 2022 mee begonnen en Museum Hulst, dat nu nog in het pand er tegenover zit, zou er in april volgend jaar moeten openen. Meer werk in binnenstad Hulst pakt deze zomer meteen flink door in de binnenstad. Vanaf maandag 30 augustus krijgen stra ten in het noordoostelijk deel van het centrum een nieuwe riolering en worden daarna heringericht. Het gaat om de Lange Nieuwstraat, Houtmarkt, Kleine Bagijnestraat, Schuttershof, Kreupelstraat, Tuin straat en Bagijnesteeg. Het werk wordt in verschillende fasen uitge voerd en duurt tot midden april 2022. Er wordt begonnen in het Schuttershof, aan de Graauwse Poort en Bagijnesteeg. Vanaf Hulst pakt deze zomer meteen flink door in de binnenstad woensdag 1 september zijn de Graauwse Poort en het Schutters hof even dicht voor verkeer. Tege lijkertijd loopt er een derde groot project in de binnenstad. Binnen kort worden de werkzaamheden aan de bouw van de bioscoop aan de Nieuwe Bierkaai weer hervat. zaterdag 14 augustus 2021 VL Spanningen liepen soms hoog op Guido van der Heijden Ellewoutsdijk Historisch onderzoeker Den nis van Nieuwenhuijzen: „Tijdens de lezing zal ik ook nieuwe, nog niet bekende dingen vertellen." Fort Ellewoutsdijk. Op de achtergrond, aan de andere kant van de Westerschelde, ligt Terneuzen. ARCHIEFFOTO'S DIRK-JAN GJELTEMA - Dennis van Nieuwenhuijzen, histroicus De lezing is gratis bij te wonen. Locatie Fort van Ellewoutsdijk van 13.30 tot 15.00 uur. Geïnte resseerden dienen zich aan te melden door te mailen naar d.v.nieuwenhuijzen@gmail.com. De metamorfose van het 's- Landshuis in Hulst wordt nu echt in gang gezet. Vanaf maandag 23 augustus wordt het monu mentale pand verbouwd voor de komst van het nieuwe museum. Een week later gaat een deel van de binnenstad ook flink op de schop. Sophie Stockman Hulst Het 's Landshuis in Hulst, waar het nieuwe museum komt FOTO CAMILE SCHELSTRAETE

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 123