'Kamp Holland staat symbool voor inzet en moed van onze militairen' 3 dagen Gent (3* Hotel Gravensteen) 4 dagen Veluwe (4* Fletcher Hotel Victoria-Hoenderloo) EUWS 11 €69- €84- SS M m De plannen om ambassadeperso neel te evacueren zijn in een stroomversnelling geraakt nu tali- banstrijders in korte tijd de helft van de 34 Afghaanse provincie hoofdsteden in handen hebben. De islamitische fundamentalistische beweging controleert inmiddels twee derde van het land. Van de grote steden houdt de regering naast hoofdstad Kaboel enkel stand in Mazar-i-Sharif in het noorden en Jalalabad, nabij Pakistan in het oos ten. Volgens de Amerikaanse in lichtingendiensten kan Kaboel al binnen een maand onder vuur ko men te liggen. Nieuw dieptepunt vormde de verovering van Tarin Kowt, in Uruzgan, gisteren. Ruim 30.000 Nederlandse militairen dienden af gelopen twee decennia met name in deze provincie, 25 van hen kwa men om. Uitvalsbasis was het in Tarin Kowt gelegen Kamp Holland, dat later door Australië en de VS werd overgenomen. Op Twitter gaan beelden rond waaruit blijkt dat talibanstrijders de oude uitvals basis van de Nederlandse troepen hebben ingenomen. Voor het kabinet en de vele Afghanistanveteranen een pijnlijk moment. ,,Kamp Holland staat symbool voor jarenlange inzet en moed van Nederlandse mannen en vrouwen, onze militairen'', zegt Sigrid Kaag, demissionair minis ter van Buitenlandse Zaken. ,,En ook de families die een zoon of een dochter hebben verloren, die daar hun leven hebben gelaten.'' Volgens Kaag brengt de opmars van de taliban het werk van de Ne derlanders een zware slag toe. ,,Ne- derlandse militairen hebben daar gediend vóór de mensen in Afgha nistan. Voor een veiliger, een beter, een ander Afghanistan. En dat gaat verloren'', zegt ze. ,,Het is een ramp. Een ramp voor de Afghanen.'' Ze noemt de inname van Tarin Kowt en alle andere steden 'ver schrikkelijk, vooral voor de mensen in Afghanistan zelf. ,,De snelle op komst van de taliban en de herove ring van het land baren mij alleen maar zorgen. Voor het land zelf, maar ook voor de stabiliteit in de bredere regio.'' Dieptepunt De Britten beleefden gisteren ove rigens eenzelfde dieptepunt toen de taliban Lashkar Gah, de hoofd stad van de provincie Helmand in handen kregen. Hier had het Britse leger tussen 2006 en 2014 zijn hoofdkwartier. Het overgrote deel van de Britse 457 slachtoffers viel in die provincie. Gedwongen door de snelle op mars van de taliban maken wes terse mogendheden haast met de gehele of gedeelte lijke evacuatie van hun am bassades. De VS stuurt dit weekend 3000 extra solda ten hiervoor, Groot-Brit- tannië 600 man. Noorwe gen en Denemarken sluiten hun gehele ambassade, Duits land brengt de staf terug tot het abso lute minimum. Ook Nederland treft alle voorbe reidingen voor het terughalen van Nederlands personeel, vertelt minister van Buiten- De snelle opkomst van de taliban en de herovering van het land baren zorgen landse Zaken Kaag. „Dat doen we in sa menspraak met andere landen die in dezelfde situatie zitten, zoals Duitsland, Frankrijk en het Verenigd Ko ninkrijk." Ze zegt zich samen met staatssecreta ris Ank Bijleveld in te zetten voor Afghaanse tolken en lokale medewerkers. ,,Vanuit goed werkgeverschap kijken we wat we kunnen en móeten doen voor de mensen die voor Nederland getolkt hebben en het lokale am bassadepersoneel.'' Verslechterd Gisteren kwamen de Navo-ambas- sadeurs in Brussel bijeen om onder leiding van secretaris-generaal Jens Stoltenberg de verslechterende si tuatie in Afghanistan te bespreken. De bijeenkomst zou draaien om 'wie doet wat, wanneer, en hoe, en welke ondersteuning wordt gege ven', aldus een van de diplomaten. Voor de evacuatie zouden soldaten en vliegtuigen nodig zijn. De verslechterende situatie in Afghanistan is het directe gevolg van het in april door de Ameri kaanse president Joe Biden geno men besluit om na twintig jaar een einde te maken aan de oorlog in Af ghanistan. Volgens Biden hebben de VS en de Navo er in die tijd alles aan gedaan om een regering en le ger op te bouwen welke de taliban kan weerstaan als westerse troepen vertrekken. Eind augustus moeten alle Amerikaanse troepen weg zijn uit het land. Westerse landen, in clusief Nederland, maakten daarop bekend te volgen. De Verenigde Naties waarschu wen ondertussen dat de chaos in Afghanistan voor een nieuwe vluchtelingencrisis zorgt. Ongeveer 400.000 burgers zijn sinds het be gin van het jaar uit hun huizen ver dreven, waarvan 250.000 sinds mei, aldus een VN-functionaris. Hon gersnood kan het gevolg van zijn. Als de taliban de macht overne men, zullen alle winsten op het ge bied van de mensenrechten wor den teruggedraaid. Onder het tali- banregime van 1996-2001 moch ten meisjes niet naar school en vrouwen niet werken. Ook dienden ze hun gezicht te bedekken en moesten ze worden vergezeld door een mannelijk familielid als ze hun huizen wilden verlaten. Boek op pzc.nl/zw2104 of bel Zoweg.nl 0900-9693 0,70 p.g.) zaterdag 14 augustus 2021 PC De opmars van de taliban krijgt steeds meer vaart. Gisteren werden opnieuw meerdere ste den onder de voet gelopen, in clusief Kandahar en Tarin Kowt, destijds vestigingsplaats van Kamp Holland. Nederland en an dere westerse landen werken ondertussen hard aan het repa triëren van hun ambassadestaf. David Bremmer Peter Winterman Den Haag .O Duizenden Afghanen die vluchten voor de oprukkende taliban worden bij de grens met Pakistan tegengehouden. foto epa Sigrid Kaag, demissionair minister van Buitenlandse Zaken AANKOMST T/M DFHFMRFR AANKOMST T/M DFHFMRFR VnnR MAAR VANAF Gevestigd in een oud herenhuis in hartje centrum tegenover de burcht Gravensteen! 2 keer een overnachting 2 keer uitgebreid ontbijt Gratis gebruik fitness en wifi Gebruik sauna 10,- per keer Beoordeeld met een 8,0 Betaal pas bij aankomst Kosteloos annuleren tot 2 dagen vnnr aankomst In bosrijke omgeving tussen Apeldoorn en Arnhem incl. vele faciliteiten! 3 keer een overnachting Gratis gebruik van het buitenzwembad 3 keer uitgebreid ontbijt (in de zomermaanden) Gratis binnenzwembad en fitness Beoordeeld met een 7,8 Gratis wifi en parkeren Betaal pas bij aankomst *Prijs p.p. en o.b.v. beschikbaarheid, excl. reserveringskosten 20,- en toeristenbelasting 3,- p.p.p.n. Boek op pzc.nl/zw2103 of bel Zoweg.nl 0900-9693 (®o,7oP.g.> *Prijs p.p. en o.b.v. beschikbaarheid, excl. reserveringskosten 20,- en toeristenbelasting 2,55 p.p.p.n.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 11