'Echt iets voor ons, vonden we: onherbergzaam krimpgebied' k leerde Zeeland kennen in mijn jongetjesjaren, vér voor Bl0f er dat immens populaire liedje Zoutelande over schreef. 6 was ik toen ik daar voor het eerst kwam voor een strandvakantie, met mijn twee broertjes en mijn ouders. Onbekom merd zon-en zandplezier. Sinds 2008 hebben mijn vrouw en ik een idyllisch huisje in Zeeland, in de buurt van Breskens. Het staat bekend als onherbergzaam krimpgebied, dus wij dachten: daar moeten we zijn. Voor rust, en, ik geef het toe: goedkope huizen. We zijn er de helft van de tijd, we wandelen er veel, soms samen, soms alleen, soms met vrienden. Het is vlak bij buurtschap Nummer Een. Ja, zo heet het echt, geen grap. Het heet zo omdat het de eerste kavel was van de Hoofd plaatpolder, een grote polder van 1000 hectare. Ik ben geen bestsellerauteur. Kunnen schrijven vind ik al een rijkdom op zich. Ik schreef een boek over wielrenner Gert- Jan Theunisse en een bio grafie over het Chelsea Hotel in New York, over Harry Muskee en zijn band Cuby Blizzards en een boek over historische oorlogsplekken in Neder land. Ik noem mezelf weleens een journalis tieke zwerftei. Zolang ik maar interesse in het onderwerp heb: je kan niet ergens over schrijven waar je niet oprecht alles van wilt weten. Schrijven over Zeeland was één grote ontdekkingstocht, ik reed als Marco Polo al die dorpjes in, het voelde alsof ik een eeuw terugging. Eeuwenoude dijken, klinkerweg getjes, kloosters, herenhuizen, volkswoningen. Nisse, Hoedekens- kerke, Ellewoutsdijk, Ovezande: allemaal zo wonderlijk sereen. Ik woon sinds 1975 in Utrecht, het was een verademing om zo veel rust en natuurschoon te treffen, zo vlak onder de Randstad. Bij Zeeland denken veel mensen aan de drukte van vakantieparken, volle stranden. Die link klopt, maar voor dit boek keek ik vérder dan de stranden en de duinen. Ik ben oprecht verrast, ondanks dat ik al heel lang een onregelmatige inwoner ben van West-Zeeuws- Vlaanderen. Al die dorpjes... Er zit zo veel schoonheid. Je hoort de wind en de vogels zonder er veel moeite voor te moeten doen. Als toerist val je er op. Ik neem mijn lezers ook graag mee naar Retranchement. Dat klinkt Frans en exotisch, maar het is een dorp aan de Vlaams-Nederlandse grens, dat vroeger een verschansing was voor de militairen van prins Maurits, in de Tachtigjarige Oorlog. Retranchement bete kent 'verschansing' in het Frans. De oorlog is vaderlandse geschie denis, de beschutting is gebleven. Er is heel veel groen, het is voor een groot deel nog omwald. Dat vind ik dus mooi. En dat wil ik laten zien aan de mensen: er is veel meer dan die mooie, lange stranden. Achter die A58. Laat je verrassen en zwerf er doorheen. Maar niet allemaal tegelijk, want die stilte, die moet blijven.' JEROEN WIELAERT (65) woont een deel van het jaar in Zeeuws- Vlaanderen. Hij was oprecht verrast over de schoonheid van Zeeland toen hij ook de rest van de provincie bezocht. MIJN BOEK Zeeland, zinderend zilt waterland verschijnt bij uitgeverij Edicola 22,50. 40

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 112