10 NIEUWS AFGHANISTAN REPATRIËRING Amerikaanse veteranen die zijn uitgezonden naar Afghanistan voelen zich vernederd nu de taliban oprukken naar Kaboel na een gehaaste Amerikaanse terugtrekking. „Hoe is dit een strategisch slim besluit?'' f resident Biden H besloot na een be lofte van voorgan ger Trump om de laatste Ameri kaanse troepen in Afghanistan vóór 31 augustus naar huis te ha len. Dat gaat het helemaal ver keerd, waarschuwen militairen, commentatoren en politici in de VS nu de taliban rap oprukken en Afghanistan onderwerpen aan hun extremisme. 'Speelgoed', heet het in solda tentaal: het materieel dat Ameri kanen in de afgelopen twintig jaar aan het Afghaanse leger schonken. Geschokt zag voormalig marinier Michael Wendt deze week foto's van zulke militaire voertuigen in handen van talibanstrijders. ,,We hebben het beste speelgoed dat we hadden achtergelaten voor de Af- ghanen'', verzucht Wendt (34) in Houston, waar hij nu transport coördinator is voor retailgigant Amazon. ,,Het is heel ontmoedi gend om te zien hoe snel de troe pen die we twintig jaar hebben ge traind, worden verpletterd door een stel boeren uit Pakistan.'' Wendt maakt zich grote zorgen om het lot van Afghanen die met hem samenwerkten. Hij heeft het gevoel dat er helemaal geen plan was om zulke bondgenoten in vei ligheid te brengen. ,,Het is een shitshow'', is zijn indruk. ,,De beslissingen van president Biden doen ons afstevenen op een vervolg op de vernederende val van Saigon in 1975, maar dan er ger'', zo bracht oppositielieder Mitch McConnell de Vietnamoor- log in herinnering. ,,Wordt dit Bi- dens Rwanda?'' vraagt een bron van tijdschrift The New Yorker zich af. ,,Zo ziet een nederlaag eruit'', zegt Elliot Ackerman (41), schrij ver en oud-marinier die vier keer werd uitgezonden naar Afghani stan. ,,En de ironie is: we horen dat dat Kaboel in de komende dagen zou kunnen vallen, precies op tijd voor de herdenking van 9/11. Dat zou een hele bittere pil zijn.'' Osama bin Laden Amerika viel Afghanistan binnen na de aanslagen van 11 september 2001, om het brein daarachter te vinden. Het toenmalige Afghaanse talibanregime had Osama bin La den onderdak verleend en werd door de Amerikanen verdreven. Het is niet moeilijk om je voor te stellen wat er kan gebeuren als Af ghanistan weer in handen van de taliban valt, vindt Ackerman. ,,Kijk wat er is gebeurd in Irak, toen de VS daar alle troepen terug trok in 2011. Dat maakte de op komst van terreurgroep Islamiti sche Staat mogelijk, wat er toe leidde dat de Amerikaanse troe pen teruggingen. We creëren nu dezelfde omstandigheden. Hoe is dat een strategisch slim besluit?'' Er was slechts een relatief kleine groep van zo'n 3000 militairen over. Zij hadden moeten blijven, vindt Ackerman. Tegen 'lage kos ten in bloed en geld' hadden ze de stabiliteit kunnen helpen bewaren - 'zoals Amerikanen ook nog een tijdje in Berlijn bleven na de Tweede Wereldoorlog'. ,,Dat zou hebben kunnen voorkomen dat Afghanistan het zwarte gat wordt dat het nu onvermijdelijk gaat worden.'' In St. Louis, Missouri, windt po litieman Emir Hadzic zich op over de beelden uit het land waar hij diende als Bosnisch-Amerikaanse marinier, zelf opgegroeid in de Bosnische oorlog. ,,Alle vooruit gang die we in twintig jaar hebben geboekt wordt in een paar dagen ongedaan gemaakt'', zegt hij in een video die hij op sociale media en met deze krant deelt. Hadzic (43) wijt het aan Bidens besluit om nog deze zomer te vertrekken. ,,Zoveel haast, dit lijkt meer op wegvluchten dan op een eervolle terugtrekking. We lijden gezichts verlies en verliezen het vertrou wen van onze vrienden, partners en bondgenoten.'' De terugtrekking is een langge koesterde wens van een reeks Amerikaanse regeringen. Oud president Obama wilde al weg, het was diens opvolger Trump die een deal sloot met de taliban over een vertrek. Maar het is Joe Biden die het rap doorzet. Zijn militair advi seurs waarschuwden hem voor een scenario als dit, maar Biden vindt het na twintig jaar echt ge noeg geweest. ,,Ik heb geen spijt van mijn beslissing'', zei hij dins dag tegen journalisten. ,,We heb ben meer dan duizend miljard dollar uitgegeven, meer dan twin tig jaar. We hebben meer dan 300.000 Afghaanse troepen ge traind en uitgerust met moderne apparatuur.'' De Afghanen, zei hij, moeten nu ,'voor zichzelf vechten, voor hun land.' Republikeins fractievoorzitter McConnell en een groep voorma lig ambassadeurs riepen Biden op om zijn koers bij te stellen. Ze wil len dat de VS het Afghaanse leger blijft steunen vanuit de lucht. Deze week besloot de regering Bi- den al om toch weer 3000 militai ren te sturen om ambassadeperso neel te evacueren. Maar Biden houdt zich vast aan opiniepeilingen die aangeven dat de meeste burgers achter hem staan. Veel Amerikanen waren de strijd in Afghanistan al vergeten - in 2018 bleek dat 44 procent van de deelnemers niet wist dat hij nog gaande was - en een flinke meer derheid zegt nu vóór terugtrek king te zijn. 'Niets bereikt' Dat geldt overigens ook voor veel veteranen. Michael Wendt, bij voorbeeld, had de afwikkeling graag anders willen zien, maar is toch blij dat er een einde aan de Amerikaanse Afghanistan-oorlog komt. ,,Er was geen enkele reden om twintig jaar te blijven. Toen Osama bin Laden gepakt was had den we moeten zeggen: game over, inpakken en naar huis.'' Hij was al langer cynisch over de bijdrage die hij heeft geleverd. ,,We gingen naar dorpen waar we nooit meer terugkwamen. Mensen werden gedood voor niets, voor een kruispunt op een weg die we nooit gebruikten. Ik heb thee ge dronken met de dorpsoudsten - en er is niks veranderd.'' Het gevoel dat het voor niets geweest is, is de afgelopen dagen alleen maar ster ker geworden. ,,Na twintig jaar kijk je terug en moet je conclude ren: we hebben niets bereikt.'' zaterdag 14 augustus 2021 GO Amerikaanse militairen maken zich op voor de reis terug naar hun vaderland. Veel veteranen zien het vertrek van de Amerikaanse troepen uit Afghanistan als een nederlaag. foto reuters 'Het lijkt meer op wegvluchten, dan een eervolle terugtrekking' Karlijn van Houwelingen Washington De Amerikaanse pre sident Joe Biden vindt het na twintig jaar wel genoeg geweest in Afghanistan. gg M Nu westerse troepen zich terugtrekken, rukken de taliban op. FOTO'S AFP, AP In 2018 bleek dat 44 procent van de Amerikanen niet wist dat de oorlog in Afghanistan hij nog gaande was.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 10