8 NIEUWS Ze zien met pijn in het hart hoe Afghanistan in hoog tempo in handen valt van de taliban. De militairen Dennis Schotmeijer uit Hengelo en Tom Ragbourn uit Borne waren er in 2012 en 2013 samen op missie. Nee, dat is niet voor niets gewist, vinden ze nog steeds. mannen aan de bevolking denken. „Wat nu gebeurt vind ik super spijtig voor de bevolking.'' Schotmeijer en Ragbourn zeggen het allebei in vrij wel identieke bewoordingen. Con tacten met de mensen ginds hebben ze aan de missie niet overgehouden. „Het is sneu'', zegt Ragbourn. „Ik heb de goede dingen gezien, scholen die weer opengingen, meisjes die meer rechten kregen. Het is natuur lijk doodzonde - ik heb zelf twee dochters - dat het nu weer op zijn re tour is. Het leven wat mijn kinderen hebben, dat gun je de ander ook.'' Als genie-adviseur onderhield Ragbourn bijvoorbeeld contacten met lokale aannemers. „Van een weet ik de naam nog. Hij had zijn zaken goed voor elkaar, had veel werk, dat hij deed voor de internationale Isaf- troepen. Hij zei toen al dat hij zou vertrekken als het in Afghanistan weer achteruit zou gaan. Aanslagen vond hij heel normaal, maar hij had wel een plan voor zichzelf en zijn ge zin. Zolang het veilig genoeg is blij ven en anders weg. Ik heb geen idee waar hij nu is.'' Ze haken aan bij de actualiteit: wat moet Nederland doen met de Af ghaanse tolken die onze militairen in hun land hebben gediend. Schotmei- jer weet dat de drie Afghaanse tolken die zijn eenheid terzijde stonden in de tijd dat hij in Uruzgan zat al jaren geleden het land achter zich hebben gelaten. Maar goed ook, want de tali ban dreigen af te rekenen met ieder een die in hun ogen de Navo-missie heeft ondersteund. Strijdtoneel De Hengeloër is vier keer in Afghani stan geweest, in totaal bijna twee jaar en heeft ook het strijdtoneel meege maakt waarop Nederlandse militai ren zijn gesneuveld. Dat was totaal anders dan toen hij in verhoudings gewijs veilige Kunduz verbleef. Altijd waren tolken essentieel, zegt de ma joor. Van levensbelang zelfs. „Een goede tolk kan je leven redden'', zegt Schotmeijer. „Hij kan je maken en breken, kan je advies geven hoe iets aan te pakken, hoe het gesprek met We hebben bewoners vijftien jaar relatieve rust gegeven Met lede ogen zien Schotmeijer en Rag- bourn toe hoe het land waar ze hebben ge werkt, in handen van de taliban valt. Schotmeijer is nu plaatsvervangend commandant van de 41ste Afdeling Artillerie en Rag bourn stafofficier genie bij de 43ste Gemechaniseerde Brigade. Februari 2013 kon De Twentsche Cou rant Tubantia ze via de telefoon spre ken toen ze in Kunduz waren, een missie gericht op het opleiden van Af- ghanen tot lid van de militaire politie, die voor stabiliteit moest zorgen in het land waar de taliban waren terugge dreven. Toen zei Schotmeijer: „We probe ren zaken over te dragen. Ik hoop dat we iets achterlaten waar de lokale agenten in de toekomst wat aan heb ben". Ragbourn vertelde over zijn drive: „Ik wil mezelf inzetten voor de bevolking van Afghanistan, zodat ook de kinderen hier een betere toe komst tegemoet gaan.'' Eeuwig En nu zien ze met lede ogen stad na stad vallen. De impact op henzelf is beperkt omdat ze kunnen relative ren. Niets is voor eeuwig, ook niet het effect van een internationale vre desmissie. „We hebben de bevolking een periode van vijftien jaar relatieve rust gegeven'', zegt Schotmeijer. En daarom vinden de militairen dat het niet voor niets is geweest. „Er is met ons ook voorspoed meegeko men. De infrastructuur is verbeterd, de bevolking heeft toegang tot het internet, beschikt over mobiele tele foons'', aldus Schotmeijer. „Uit dit tijdelijke effect haal ik mijn genoeg doening. Ik heb geluk dat ik goed kan loslaten. Iemand die in Afghanistan ptss (posttraumatische stressstoornis -red.) heeft opgelopen, zal wellicht eerder denken dat het allemaal voor niets is geweest.'' Pijn doen de beelden vooral als de Ik zag de goede dingen, scholen, meisjes die meer rechten kregen vrijdag 13 augustus 2021 GO Beelden uit Ghazni, een strategisch gelegen stad, die is ingenomen door talibanstrijders. Het is de tiende provinciehoofdstad in handen van de taliban. fotos epa, afp ap 'En toch is onze missie - Dennis Schotmeijer, militair Frank Timmers Hengelo/Borne Dennis Schot meijer (l) en Tom Ragbourn. FOTO'S AUKE WESTER TERP, EMIEL MUIJDERMAN -Tom Ragbourn, militair

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 8