Formule 1 Zandvoort mag alleen met minder publiek 7 CORONA NIEUW SCHOOLJAAR f ijn zoon doet nu A HA AH het tweede jaar ■m mbo en heeft het IVI hartstikke moei- I H lijk gehad'', vertelt een vader die niet met zijn naam in de krant wil. ,,De lessen waren thuis en op afstand, zijn stage werd stopge zet. Hij had weinig tot geen contac ten meer. Uiteindelijk kwam de vraag of hij wel de goede studierich ting deed. Wij zaten er best bovenop afgelopen tijd, maar na maanden bleek toch dat hij niets had gedaan. Dus stond hij op achterstand. Toen kwamen de bitcoins voorbij en was het: 'Ik stop met de opleiding.''' Het is een van de vele voorbeelden die studentenorganisatie ISO voorbij ziet komen. „Studenten hebben anderhalf jaar lang thuisgezeten en hebben daar mentaal gezien de reke ning voor betaald'', zegt ISO-voorzit- ter Lisanne de Roos. ,,Nog langer digitaal onderwijs kunnen we ons nu echt niet meer permitteren. Het hele onderwijsveld onderschrijft dat, de bal ligt nu bij het kabinet.'' Eenzaamheid Uit meerdere onderzoeken bleek afgelopen tijd dat het niet goed gaat met studenten. Ze kampen met so ciaal-emotionele problemen en een zaamheid en merken dat de kwaliteit van de (online) lessen achteruitgaat. Vooral door het gebrek aan sociale en leerzame contacten met docenten en medestudenten. „Hoe langer de huidige situatie voortduurt, hoe groter de noodzaak om weer terug te keren naar de in stelling", ziet bestuursvoorzitter Rob Neutelings van Curio, de beroepsopleider in West-Brabant met onder meer mbo-onderwijs. „Want dit is maart 2020 alle maal begonnen en inmid dels is het augustus 2021. Daarbij weten we ook nog niet hoe het virus zich verder gaat ontwikkelen." Neutelings benadrukt dat hij geen viroloog is en dus geen goede inschat ting kan maken over de stand van zaken rondom het coronavirus. Daar naast moeten we vol gens hem waken voor kortetermijndenken. „Als we nu versoepelin- sluiting van onderwijsinstellingen. ,,Studenten hebben hun punten wel gehaald, maar het was allemaal min der. Vooral de interactie liet te wen sen over. Iedereen miste het samen zijn.'' Volgens Van Krieken zijn bij een deel van de studenten depressies en zingevingsvragen ontstaan. ,,We ko men nu in een nieuwe fase: de vacci natiegraad is best hoog, jongere men sen komen nauwelijks in het zieken huis terecht en deze groep heeft zich lang goed aan de regels gehouden. Dat mag worden beloond met meer ruimte. Als het kabinet daartoe niet besluit, verdwijnt het draagvlak.'' de sociaal-emotionele ontwikkeling van een zestienjarige is het essentieel dat er een sociale structuur is met leeftijdsgenoten.'' Draagvlak De universiteiten waren maanden terug al 'onaangenaam verrast' dat ze van het kabinet in het nieuwe colle gejaar ook rekening moesten houden met behoud van de 1,5 meter afstand op de campus. Ze zeiden zelfs op standig niet op die manier te kunnen werken aan de roosters voor studen ten en medewerkers. Han van Krieken, rector magnificus aan de Radboud Universiteit, spreekt namens de Vereniging van Universi teiten (VSNU) zijn zorgen uit over de onderwijskwaliteit en de mentale gesteldheid van studenten en mede werkers tijdens de (gedeeltelijke) Het kabinet hakt vandaag de knoop door over volledige heropening van het middelbaar beroeps- en het hoger onderwijs, zonder de 1,5 meter afstand. Onderwijsbestuurders, studenten en ouders smachten naar duidelijkheid. gen doorvoeren en dat zou ertoe lei den dat het hele onderwijs in de herfst weer dicht moet, dan heeft dat niet mijn voorkeur." Strikt vanuit onderwijsperspectief wil de bestuursvoorzitter wel 'heel erg graag' dat de 1,5 meter afstand eraf gaat. Neutelings: „Praktijkonder wijs is het hart van het mbo en het is belangrijk dat we dat helemaal kun nen geven zoals we willen. En voor Studenten betalen mentaal de rekening voor anderhalf jaar thuiszitten Meldpunt Hij snapt dat de besmettingen nog niet weg zijn. ,,Het belangrijkste is dat de 1,5 meter afstand eraf gaat. We zijn bereid dan nog steeds te werken met maatregelen zoals mondkapjes, zelftesten of het verhogen van de vaccinatiegraad.'' Van Krieken zou niet blij zijn met een maximaal aan tal studenten per college. ,,Maar zelfs dat is tijdelijk te overzien.'' De hoop is dat het mbo en hoger onderwijs weer volledig open kun nen. Studenten die onverhoopt nog wél de hele week naar hun beeld scherm moeten gaan kijken, kunnen zich melden bij het 'Ik zit nog thuis'- meldpunt van ISO. Met de lancering van het meldpunt hoopt de organisa tie inzichtelijk te maken of en hoe veel studenten er ondanks de moge lijkheden tot fysiek onderwijs nog online les hebben. Wel komen er eisen voor toegang voor het grootste sportevenement in de Nederlandse geschiedenis, zoals een vaccinatie- of testbewijs. Bovendien wordt waarschijnlijk maximaal twee derde van de ge plande 105.000 bezoekers toegela ten. Het Formule 1-weekend op het circuit staat gepland van 3 tot en met 5 september. Het kabinet maakt vandaag bekend welke coro namaatregelen vanaf 1 september gelden voor evenementen. De vraag is of de organisatie uit de voeten kan met de voorwaarden van het kabinet, financieel. Ook is de vraag wat er overblijft van het entertainment. Op het programma stonden oorspronkelijk onder an dere optredens van Guus Meeuwis, Davina Michelle en Nick Simon. De organisatie van de Dutch Grand Prix wilde gisteren niet rea geren. Eerder zei directeur Robert van Overdijk van circuit Zandvoort: ,,Als sportevenement verdien je je geld niet met de eerste 10.000 toe schouwers, maar met de laatste 10.000. Als er minder publiek komt, moet iemand bijspringen." Het kabinet zette vorige maand een streep door meerdaagse evene menten met overnachtingen, tot 1 september. Daar valt de Formule 1 niet onder. De gemeente Zandvoort en eve nementenorganisatie Zandvoort Beyond zijn tot nu toe gewoon doorgegaan met de voorbereidin gen. „Niemand weet wat het wordt. We wachten af en ondertussen gaan we op volle kracht vooruit'', verklaarde een woordvoerder van de gemeente vorige week. Zandhagedis Ondertussen spelen er ook nog mi lieurechtzaken. Stichting Duinbe- houd verloor gisteren een rechts zaak over de bescherming van de rugstreeppad en de zandhagedis bij het circuit. Volgens milieuorganisa ties was de bouw van tribunes voor de Dutch Grand Prix in strijd met de natuurwetgeving en het be- stemmingsplan. Maar de bestuurs rechter van de rechtbank in Haar lem oordeelde dat de ingediende beroepen ongegrond zijn. De pro vincie heeft aan de organisatie van de grand prix een ontheffing ver leend van het normaal geldende verbod om de beschermde rug- streeppad en zandhagedis te versto ren en de rust- en voortplantings- plaatsen te vernielen. Stichting Duinbehoud gaat tegen de uit spraak in hoger beroep. Er spelen nog andere rechtzaken, onder meer in verband met de stik- stofuitstoot op het circuit, maar de kans dat in deze milieuzaken nog een uitspraak komt voordat de Dutch Grand Prix verreden wordt, is inmiddels klein. vrijdag 13 augustus 2021 GO FOTOSUSANNE OTTENHEYM Edwin van der Aa Utrecht Of er een limiet komt aan het aantal studenten in een zaal, wordt vanavond tijdens de persconferentie duidelijk. foto koen verheijden Onderwijs wil van afstand houden af - Lisanne de Roos, voorzitter studentenorganisatie ISO De Dutch Grand Prix van Zand voort lijkt van het kabinet door te mogen gaan met publiek. Met tribunes in de buitenlucht en vaste zitplaatsen zou het gevaar op besmetting met het corona virus minder groot zijn. Dat mel den bronnen rond het kabinet. Annemieke van Dongen Haarlem De rugstreeppad komt voor in de duinen bij het circuit. foto anp

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 7