OZCAN AKYOL MM VVD en D66 gaan hoofdlijnen met Hamer bespreken HET GELUID 6 music Column Het is alweer vijf maanden geleden dat we allemaal naar de stembus mochten. In de tussentijd kwam de deltava riant van het coronavirus in Ne derland wonen, ontdekten we dat Sywert van Lienden de grootste oplichter van Nederland is en von den grote sportevenementen plaats, zoals de Tour de France, het EK voetbal en de Olympische Spe len. Maar er was meer: in de schrale zomer teisterde de natuur ons met wateroverlast en hittegol ven op verschillende continenten. En in het verlengde daarvan kwa men duizenden wetenschappers met een waarschuwing over de toekomst van de aarde. In een normaal land, met een gezonde democratie, die aange stuurd wordt door bekwame men sen, voor wie het duidelijk is wat de belangen zijn, zou er nu nor maal gesproken vaart worden ge maakt met het samenstellen van een nieuwe regering. In Neder land besloten de politieke partijen met vakantie te gaan, tenzij er een onderwerp besproken moest wor den dat wel erg veel negatieve aan dacht op Twitter krijgt. kabinet, dat niemand nog weet wie nu precies de demissionaire ministers en staatssecretarissen zijn. Een lidmaatschap van de VVD lijkt tegenwoordig vol doende om een mooi departement toegewezen te krijgen. Het kan allemaal dezer dagen. Aanstaande maandag gaan Rutte en Kaag weer voor het eerst met de informateur praten, nadat zij ontzettend lang aan een soort van regeringsakkoord hebben gewerkt. Het is de bedoeling, als ik het goed be grijp, dat andere partijen zich com mitteren aan dit document, met de vrijheid om hier en daar iets toe te voegen, maar ideolo gisch mag het allemaal niet té baanbrekend zijn - want dan heeft samenwerking geen zin. De bewegingen die het forma tieproces traineren, hebben lak aan alle urgente vraagstukken die nu op tafel liggen en die niet kun nen wachten. Want ik voorspel u: natuurlijk gaan politieke partijen die elkaar al jaren voor rotte vis uitmaken plotseling niet een ver bond vormen. Dat kost alleen maar kiezers. De wonderlijke rea liteit is dat politiek nog steeds wordt bedreven vanuit de motiva tie om het eigen vege lijf te red den, niet omdat een natie en een wereld in crisis verkeren. Het uitvloeisel hiervan is dat veel politici straks kunnen zeg gen dat we weliswaar naar de ver doemenis zijn gegaan, maar dat zij zichzelf niet hebben verloochend. Dan ben je inderdaad een goed po liticus. Maar ook een slecht mens. Politiek wordt bedreven vanuit de motivatie het eigen vege lijf te redden VVD en D66 kregen van Hamer eerder de opdracht een basisplan te schrijven, waar andere partijen op kunnen aanhaken voor echte onderhandelingen. Dat plan is nu bijna gereed. In een brief aan Ka mervoorzitter Vera Bergkamp meldt Hamer dat vanaf begin vol gende week met andere partijen gesproken kan worden. Hamer wil met de fracties kij ken of de hoofdlijnen waarop VVD en D66 elkaar hebben ge vonden, kunnen worden uitge werkt. VVD en D66 hebben coa litiepartners nodig voor een meerderheid in het parlement. CDA, PvdA, GroenLinks en Christenunie zijn sinds het in gaan van de zomer nog in beeld voor formatieonderhandelingen met VVD en D66. Het is nog niet duidelijk of Hamer deze partijen gezamenlijk of apart uitnodigt. ,,Afhankelijk van het verloop van deze gesprekken moet er binnen afzienbare tijd duidelijkheid ko men met welke partijen verdere onderhandelingen kunnen wor den voortgezet'', aldus Hamer. Sinds maandag hebben VVD en D66 de informele gesprekken hervat, nadat de formatie enige weken stil had gelegen vanwege een zomerstop. Rutte en Kaag hebben elkaar nog niet fysiek ge troffen, stellen betrokkenen. Wel i Vanaf volgende week met andere partijen in gesprek was er informeel contact via tele foon- en mailverkeer tussen beide kampen. Hamer schoof af en toe ook aan via een videoverbinding vanaf haar vakantieadres. Het is de vraag of het stuk dat VVD en D66 hebben geschreven zal worden gedeeld met de bui tenwacht. Ingewijden lieten eer der de verwachting doorscheme ren dat dit niet het geval zal zijn. Kamervoorzitter Bergkamp had Hamer woensdag gevraagd om de Kamer te berichten over de stand van zaken in de formatie. De zoektocht naar Het Geluid is weer begonnen! Check de QR code en meld je iedere dag om 07:00 uur of 12:00 uur aan tijdens het Aanmeldmoment in de Qmusic app om mee te spelen. ■JMi vrijdag 13 augustus 2021 GO ^0 @OzcanAkyol Intussen in Den Haag In de tussentijd vonden er zo veel wisselingen plaats in het IEDEREEN ZOEKT mSB&B*»-,. VVD en D66 zijn het nagenoeg eens over een stuk dat de basis moet vormen voor een regeerakkoord. Maandag zal informateur Mariëtte Hamer partijleiders Mark Rutte en Sigrid Kaag uitnodigen voor een gesprek. Laurens Kok Den Haag

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 6