Animatiefilm ESA met hulp uit Hengstdijk Dj Farre en radiomannen GO-FM wandelen voor de Voedselbank Getroffen Limburgers komen naar Zeeland ZEEUWS-VLAANDEREN 5 RUIMTEVAARTORGANISATIE LEERLINGEN 'T VOGELNEST DENKEN MEE OVER MILIEU/ Supertrots zijn de leerlingen van basisschool 't Vogelnest in Hengstdijk. Als enige Nederlandse school dachten ze met ruimtevaartorganisatie ESA mee over een animatiefilm die uitleg geeft over plastic in zeeën en oceanen én over een oplossing daarvoor. ningen over. ,,We hadden een rietje met een brilletje bedacht, een plastic zakje en flesje. We heb ben erover nagedacht of ze een naam moesten krijgen of niet en die info nam ik mee naar een ver gadering." Oplossingen De Maagt was blij met de ideeën van de leerlingen. De input werd door een grafisch ontwerpbureau gebruikt en daar kwam uiteinde lijk de animatiefilm uit. Juf Petra: ,,Ze herkenden details terug, zoals het rietje en flesje, de zeeschildpad en de satelliet." De kinderen vonden het ook be langrijk dat er op het eind van de film werd gedacht in oplossingen: wat gebeurt er met de informatie van de ESA-satellieten en wat kun nen ze zelf doen om de plastic soep te verminderen? In het nieuwe schooljaar ge bruikt 't Vogelnest de animatie film voor een nieuw project over plastic afval. ,,De leerlingen leren meer over ESA en de satellieten. We gaan dan ook echt aan de slag om in Hengstdijk zwerfafval op te ruimen." De video is te vinden op de web site van ESA en er verschijnt nog een Nederlandse versie. De Maagt. De Amerikaanse school en 't Vogelnest vielen op. Zij maakten van het plasticvraag- stuk een groter project op school. ,,Met die twee scholen zijn we daarom verder gaan praten." Verhaallijn De leerlingen van groep 7 en 8 wa ren heel fanatiek, vertelt juf Petra de Clippelaar. Rune, Ilyas, Dani, Niek, Sem, Marcel, Mayla, Maxime, Dina en Jesse dachten na over de verhaallijn en de personages. ,,Wat voor soort zwerfafval be staat er, welke diersoorten worden getroffen door zwerfvuil op zee en hoe worden satellieten gebruikt om te volgen waar het afval zich in zee bevindt?" De leerlingen maak ten daar verschillende stripteke- Een plastic flesje, rietje en zakje komen met een heleboel andere plastics in zee terecht, waar een schildpad erin verstrikt kan raken, het op kan eten en er zelfs aan dood kan gaan. De korte animatiefilm van ruimtevaartorganisatie ESA (Eu ropean Space Agency) bevat een niet mis te verstane boodschap over een probleem waar ook een oplossing voor is. ESA onderzoekt hoe grote con centraties plastic in zeeën en ocea nen gedetecteerd kunnen worden, door middel van satellieten. Met meer dan dertig onderzoekscentra wordt daar aan gewerkt, vertelt Peter de Maagt van ESA. De ruim tevaartorganisatie wil ook aan de rest van de wereld uitleggen wat zij precies doet en kinderen be wust maken van de problemen die plastics veroorzaken. Begrijpelijk Maar hoe maak je dat begrijpelijk in een animatievideo, vroegen de onderzoekers zich af. Het ant woord was simpel: ,,Door het aan onderwijzers en kinderen zelf te vragen." Er werd afgelopen jaar sa menwerking gezocht met scholen uit onder meer Duitsland, Enge land en Amerika. In Nederland werd 't Vogelnest in Hengstdijk uitverkoren. ,,Ik ben zelf geboren in Pauluspolder en ging vroeger naar school in Hengstdijk", vertelt Francis Mechielsen uit Zaamslag, oftewel dj Farre, wil met zijn actie aandacht vragen voor het belang van de Voedselbank. ,,Iedere week worden er zeshonderd voedselpak ketten verspreid en dat worden er alleen maar meer", legt hij uit. Farre doet graag iets extra's voor anderen. Als hij ergens draait, gaat een deel van zijn gage bij sommige optredens naar een goed doel. ,,Ik was op de lagere school al bezig met mensen helpen en goede doelen steunen." Farre heeft het vanwege corona zelf niet makkelijk als dj maar kwam op het idee om op een an dere manier geld in te zamelen. Via online platform doneeractie.nl kan een bedrag worden gegeven en Farre betrok twee medewerkers van radiozender GO-FM bij zijn initiatief. Tegenprestatie Als symbolische tegenprestatie gaan de drie mannen een wande- ling in de regio maken van een ki lometer of vijf. ,,Ik wandel sowieso veel voor mijn rug en ik dacht: ik kan hier ook geld mee ophalen voor de Voedselbank." Voor het einde van het jaar hoopt de dj 15.000 euro bij elkaar te krij gen, maar hij is blij met ieder be drag. De teller staat nu op 500 euro. Doneren kan via doneeractie.nl, door te zoeken op 'Samen sterk voor Voedselbank Zeeuws-Vlaan- deren'. Farre denkt nog na over an dere manieren om komende maan den de Voedselbank en de doneer- actie in de kijker te zetten. ,,Bijvoor- beeld dat we ergens gaan staan met een kraam. We gaan zien hoe het allemaal loopt." ZIERIKZEE Limburgers die even willen bijkomen van alle sores door de overstromingen een maand geleden, vinden een warm bad in Zeeland. Re creatie-ondernemers bieden verspreid over de provincie in middels 180 huisjes en stacara vans aan. Daarnaast zijn er in september en oktober 120 kampeerplaatsen beschikbaar voor mensen uit de getroffen gebieden. Het initiatief van de Rotary Club Zierikzee om getroffen Limburgers deze kant op te halen, neemt steeds grotere vormen aan. De be- reidheid bij Zeeuwse recrea tieondernemers een plekje be schikbaar te stellen, is groot; inmiddels voldoende om ge durende twee maanden bijna duizend mensen te ontvan gen. Een kleine Schouwse delegatie reisde deze week af naar het Limburgse Gulpen om de actie verder vorm te geven. Daar bleek dat het initiatief wordt gewaardeerd. Burgemeester Daan Prevoo van Valkenburg maakte van de gelegenheid ge bruik om de delegatie bij te praten over de situatie in zijn gemeente. vrijdag 13 augustus 2021 Garbage Patches Sophie Stockman Hengstdijk Plastic is gevaarlijk voor zee dieren, zoals schildpadden. FOTO PETER DE MAAGT/ESA M De leerlingen van groep 7 en 8 van basisschool 't Vogelnest in Hengstdijk dachten mee over de verhaallijn van de ani matiefilm van ESA. Elementen uit hun stripverha len zijn terug te vinden in de film (linksonder). afbeelding esa Dj Farre zet zich in voor Voed selbank Zeeuws-Vlaanderen. Samen met Andre de Bodt en Marco van Avermaete van GO- FM houdt hij een inzamelingsac tie. Als tegenprestatie gaan de mannen aan de wandel. Sophie Stockman Terneuzen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 51