II Vermiste vriendinnen gecrasht, 19-jarige overleden 4 Alsof je door een kurkdroge Afrikaanse woestijn zwalkt, met voortdurend een gloeiend hete föhn in je gezicht. Zo omschrijft Natasja Janssen uit Landgraaf het leven op Sicilië, waar de temperatuur een recordwaarde aantikte. Sinds een paar jaar is Natasja Janssen de trotse eigenaar van Di- mora di Dante, een ge restaureerde Sicili- aanse boerenhoeve gelegen op een landgoed tussen de olijf- en wijn gaarden in Chiaramonte Gulfi, in het zuidoosten van Sicilië. Precies in die regio zuchten inwoners al de hele week onder extreem hoge temperaturen. Woensdag no teerde de Italiaanse weerdienst SIAS een temperatuur van 48,8 graden: mogelijk een Europees re cord. Je zou verwachten dat (Neder landse) toeristen daar niet op zit ten te wachten en hun vakantie misschien liever uitstellen, maar bij Natasja is niet één annu lering binnengekomen. ,,We krij gen wel heel veel mails van Neder landers binnen met verzoeken en vragen over de aanhoudende hitte, maar we zitten nog altijd helemaal volgeboekt'', zegt de Limburgse onderneemster. In januari 2016 werden Natasja en haar echtgenoot even bekende Nederlanders toen zij in de hitse rie Ik Vertrek in geuren en kleuren mochten vertellen over hun droomplannen. In de door ruim 1,6 miljoen mensen bekeken afle vering volgde het populaire AVROTROS-programma de Lim burgers, die samen met hun kin deren naar Italië verhuisden om daar een gastenverblijf te begin nen. Een langgekoesterde wens die, na een aantal forse tegensla gen, uiteindelijk in vervulling is gegaan. Natasja, die op jonge leeftijd al haar hart verloor aan Italië, biedt momenteel onderdak aan onge veer twintig gasten, van wie ruim de helft Nederlanders. Zij advi seert de toeristen vooral om de ko mende dagen rustig aan te doen. ,,Dat betekent: geen zware activi teiten, maar vooral veel water drinken, goed insmeren, lekker de schaduw opzoeken en zo nu en dan magnesium slikken. Ook wordt geadviseerd om zoveel mo gelijk een petje te dragen en lekker onder de airco te staan. Wie dat doet, kan deze hitte doorstaan.'' Voor Italië voorspellen meteorolo gen de heetste week van de zomer, met temperaturen die oplopen tot ver boven de 40 graden. Op de grote eilanden verwachten de weerkundigen temperaturen tot 45 graden, waardoor het risico op bosbranden zeer groot blijft. Carla Boelen uit Amersfoort be stiert een vakantieadres op Sicilië en ziet om haar heen diverse bos branden uitbreken. ,,Het is hier knap heet en ontzettend droog. Vooral gisteren was het een dag van grauwe rook en een benau wende hitte. Dat was niet zo aan genaam. Je raakt hier super ver moeid van'', vertelt ze vanuit haar vakantieverblijf. Carla en haar man Tom kochten in februari 2007 een landgoed met een vervallen boerderij. Ze knap- ten de boerderij op, legden een zwembad aan en vroegen een ver gunning aan voor de bouw van ze ven luxe vakantieappartementen. ,,Hier zitten momenteel dertig Nederlanders. Ze vermaken zich prima. Het is natuurlijk knap heet, en vooral buiten is het echt even pittig. Aan het einde van de dag ben je helemaal gesloopt. Gisteren Zelfs de Sicilianen beginnen te klagen dat het nu wel een keertje klaar mag zijn waren een paar gasten van ons zelfs redelijk door de hitte bevan gen. We raden ze aan om rustig aan te doen en niet te veel gekkig heid uit te halen.'' Volgens Carla is er op Sicilië absoluut sprake van een hittegolf. ,,In een normale zo mer heb je hier een paar dagen dat het 32 graden is, nu is het al weken aan een stuk boven de 35 graden.'' Winter Marlies van Erp woont al zes jaar op Sicilië en heeft dergelijke tempera turen niet eerder meegemaakt. ,,Het is hier wel vaker heet, maar nu is er echt sprake van een piek. Het is eigenlijk te warm. Zelfs de Sicili- anen beginnen te klagen dat het nu wel een keertje klaar mag zijn. Ze verlangen naar de winter'', zegt de Nederlandse. Vulkaan Etna Bewoners en toeristen in grote de len van Italië moeten zich voorbe reiden op voorlopig blijvende hitte. Voor veel steden geldt ook vandaag het hoogste waarschu wingsniveau. Uitstapjes naar bij voorbeeld de Etna worden dan ook afgeraden. ,,Wij zien ook dat onze gasten voorzichtiger zijn. Ze blij ven meer bij onze B&B en trekken er minder op uit'', constateert Na- tasja. ,,Gelukkig vinden ze dat he lemaal niet erg. Zelfs onder deze temperaturen kun je van je vakan tie genieten. Lekker onder een pa rasol aan ons zwembad.'' Ze zijn betrokken geraakt bij een eenzijdig ongeval. Wanneer het on geluk precies heeft plaatsgevonden, wordt nog onderzocht. Maar alles wijst erop dat het in de nacht van dinsdag op woensdag moet zijn ge weest. Dat vermoedt ook de familie van de 19-jarige. Voor hen is hun ergste vrees bewaarheid geworden, nadat de twee vriendinnen na een avond stappen in Doetinchem niet thuis waren gekomen Agenten die ook op zoek waren naar de vermiste vrouwen, zagen toen autosporen op het fietspad langs de Liemersweg in Wehl. Zij gingen op onderzoek uit maar kon den in eerste instantie niets vinden. Ze zochten verder in de dichte bos schages en vonden de auto en de in zittenden uiteindelijk door geklop en hulpgeroep. De auto hing ondersteboven in een sloot, verscholen in de bosjes. Op dat moment sloegen de agenten alarm. Of de zwarte Mitsubishi Colt er al langer heeft gelegen is niet zeker De auto is waarschijnlijk bij het ongeval de weg over geschoten, heeft met grote vaart een boom ge- raakt en is daarna in een sloot be land. Daarbij raakten de twee inzit tenden bekneld in het gehavende voertuig. De brandweer van Wehl en Doetinchem meldde zich na de vondst van de auto snel op de plek van het ongeval. Om de slachtoffers te kunnen bereiken moest eerst de omgereden boom worden wegge zaagd. De brandweer had veel moeite om de bestuurder en inzit tende uit de auto te krijgen. Een familielid van de 19-jarige vrouw schrijft op Facebook: 'Helaas moeten wij melden dat onze doch ter dit ongelooflijke ongeval niet heeft overleefd. Wij danken alles en iedereen, media, kranten, tv en alle likers en delers voor jullie fantasti sche hulp! Mede door deze giganti sche aandacht heeft de politie eer der omgeschakeld en zijn ze gevon den. Wij gaan het eerst samen laten bezinken en een plek geven, graag jullie begrip vrijdag 13 augustus 2021 Hitterecord Sicilië: kwik nadert Sebastiaan Quekel Rotterdam/Chiaramonte - Marlies van Erp, woont zes jaar op Sicilië Het gezin van Natasja Jans sen verruilde in 2016 het Lim burgse Landgraaf voor Sicilië. FOTO DIMORADIDANTE.COM De zwaar gehavende auto wordt geborgen. foto anp Hulpdiensten hebben gistermid dag tussen Wehl en Doetinchem in een sloot een auto gevonden met daarin de twee jonge vrien dinnen (19 en 22), die sinds de nacht van dinsdag op woensdag vermist waren. De 19-jarige vrouw is overleden, de ander is ernstig gewond naar het zieken huis gebracht. Hai Voeten Doetinchem

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 4