II Lars moet weg bij Jumbo in Glanerbrug omdat hij zijn nagels lakt NIEUWS 3 GRONINGEN BEZOEK PREMIER Midden in het zomerreces brengt demissionair premier Mark Rutte een bezoek aan Groningen. Duizenden inwoners wachten nog op versterking van hun huizen. Rutte: ,,Het gaat nooit perfect worden.'' ,,Het is een grote poppenkast", zegt Helga van Eck. Ze kijkt toe hoe Mark Rutte aan de overkant van de straat de pers te woord staat. Van Eck leunt tegen het huurhuis van haar moeder (78) in Loppersum. ,,Mijn moeder woont hier al 55 jaar. Sinds 2015 hoort ze dat ze weg moet, vanwege de aard bevingen. Maar er is nog altijd geen nieuw huis voor haar. Ze slaapt er slecht van.'' In het hart van het Groningse aardbevingsge- bied is de versterking en sloop van woningen flink vertraagd. De ope ratie beslaat ruim 26.000 adressen. Eind maart was van 1865 adressen de versterking afgerond. Met de huidige aanpak schiet het absoluut niet op, concludeerde het Staats toezicht op de Mijnen (SodM) vo rige maand. En dus heeft demissionair pre mier Rutte wat uit te leggen. Ter wijl de formatie van een nieuw ka binet nog op zich laat wachten, liet Rutte gisteren zijn gezicht zien in Groningen. Een slim moment: midden in het reces, terwijl veel collega-ministers pas vandaag weer uit de vakantiestand komen. Over aandacht van de media heeft Rutte niet te klagen: elke stap wordt door camera's vastgelegd. In Loppersum praat hij bij de or ganisatie Stut-en-Steun, die Gro ningers helpt met complexe of vastgelopen dossiers. ,,Het gaat ge woon allemaal echt nog niet goed'', erkent hij als hij naar bui ten loopt. ,,Er is sprake van een stapeling van problemen. Niet al leen het herstel van aardbevings- De mensen zijn gelaten. Er is ons al van alles beloofd schade en weer nieuwe bevingen, maar ook andere problemen. Zo ontstaat er zoveel stress dat in ge zinnen moeilijke situaties ont staan.'' De 'structuur' van de her- stelaanpak 'staat', zegt Rutte wel. ,,Het gaat nu om uitvoeren, uit voeren, uitvoeren.'' Anarchie Dat mantra herhaalt hij een paar uur later in het Groningse gehucht Steendam (195 inwoners), waar bewoners zélf zijn gaan samen werken om de reparatie van hui zen te versnellen. ,,Een beetje anarchie hè'', zegt Rutte goedkeu rend over het initiatief van de dorpsgenoten. En: ,,Als je er te veel professionele kracht tegenaan gooit, bureaucratiseert het mis schien.'' De dorpsbewoners zijn kritisch. ,,Als burgers moeten wij steeds vechten om zaken voor elkaar te krijgen'', zegt Fred Mahler, voor zitter van de Dorpsvereniging Steendam. ,,Terwijl de burger cen traal zou moeten staan. Dat is nu echt niet het geval.'' Rutte zegt even later: ,,Het gaat nooit perfect worden.'' Het bezoek van de minister-pre sident trekt niet veel publiek. Waar in het verleden demonstran ten dicht op de huid van de pre mier of andere bezoekende minis ters zaten, is het nu rustig. ,,De mensen zijn gelaten'', zegt Trynke Hummel in Loppersum. ,,Er is ons al van alles beloofd. Over het zo veelste bezoekje van Rutte halen ze hun schouders op.'' Vorige maand bracht een groepje Kamerleden óók een be zoek aan Groningen. Dat waren de leden van de parlementaire en quêtecommissie, die onderzoeken wat er allemaal is misgegaan in bijna zestig jaar gaswinning. ,,Het is belangrijk om de gevolgen van de aardbevingsproblematiek met eigen ogen te zien, zodat het on derzoek niet alleen in Den Haag plaatsvindt'', zei commissievoor zitter Tom van der Lee (Groen Links) toen. Zijn onderzoek kost veel tijd: pas in juni volgend jaar zijn de open bare verhoren met alle hoofdrol spelers, onder wie oud-minister Henk Kamp (VVD, Economische Zaken) en de bazen van de NAM. Zij moeten onder ede verklaren waarom de gaskraan jarenlang open bleef, terwijl bekend was dat de schade voor de Groningers op liep. Miljarden De kans is groot dat ook Rutte ver hoord zal worden. Onder zijn be wind werd in 2013 ruim 53 miljard kuub gas uit het Groningenveld naar boven gehaald, een record sinds de jaren 80. Dat leverde de schatkist miljarden euro's op. Een toezichthouder moest ingrijpen om het kabinet te dwingen de gas kraan sindsdien steeds verder dicht te draaien. Achter de schermen wordt in Den Haag al rekening gehouden met een keihard rapport van de enquêtecommissie. Er wordt zelfs gedacht aan een mogelijke val van het dan zittende kabinet. Onge twijfeld laat Rutte zich mede daarom nu van zijn beste kant zien. Om zijn politieke erfenis niet te bezoedelen, kan het geen kwaad de helpende hand uit te steken. Op de vraag of hij daadwerkelijk bezig is met een charmeoffensief, ant woordt Rutte ontkennend: ,,Nee hoor, sinds een aantal jaren kom ik hier regelmatig.'' Sinds een maand lakt Lars van Veen uit Glanerbrug zijn nagels. In verschillende kleurtjes, en netjes verzorgd. De 18-jarige kassamede werker van Jumbo vindt het mooi en stijlvol staan. Ook achter de kassa krijgt hij leuke reacties: „Ik heb veel complimenten gehad van klanten'', vertelt Lars aan deze krant. „Eigenlijk hoor ik alleen maar positieve geluiden.'' Des te rauwer viel het gesprek op zijn dak, dat hij woensdag voerde op het kantoor bij Jumbo in Glanerbrug. Supermarkteigenaar Radjen Lochan zei klachten te hebben ontvangen over de 'jongen met nagellak' en vroeg Lars zijn gelnagels er binnen twee weken af te halen. De verbouwereerde kas samedewerker trok daarop zijn conclusies en diende gisteren zijn ontslag in bij de supermarkt. „Ik vind het te belachelijk voor woorden. Laat mij gewoon mezelf zijn'', zegt Lars. „Het kwam niet eens in me op om dit van tevoren te bespreken in de winkel. Als da mes achter de kassa nagellak op mogen doen, is het voor mij van zelfsprekend dat ik dat ook zou moeten kunnen, toch?'' Eigenaar Lochan zegt dat hij geen waardeoordeel velt, maar dat 'Glanerbrug nog niet zo ver is'. „We zijn een redelijk ouderwets dorp, kregen er flink wat reacties op. Daar beschermen we hem voor'', zegt Lochan. „Bovendien past het niet binnen onze huisre gels. We willen een goede afspie geling zijn van de omgeving hier. Dat heb ik hem geprobeerd uit te leggen.'' De 18-jarige Lars werkt al ander half jaar met veel plezier bij de grootste supermarkt van het dorp. Hij treedt met het verhaal naar buiten om zo bewustwording te creëren. „Ik wil laten zien dat dit soort dingen dus nog steeds ge beurt. In mijn ogen hoort een werkgever zijn werknemer te steunen, omdat het eigenlijk ge woon puur om seksisme gaat. Dat doet me verdriet.'' Lars heeft online al honderden steunbetuigingen ontvangen op zijn verhaal. Ook hebben andere supermarkten, waaronder de Coop, hem een baan aangeboden. Bij Jumbo blijft hij in principe ook welkom, maar nog steeds zonder kleurtje op zijn vingers. Lochan: „We hebben hier allerlei mensen aan het werk. Homo's, lesbiennes: het is nooit een probleem geweest. Alleen aan bedrijfskleding moet iedereen zich houden. Als iemand plots een vestje binnenstebuiten wil dragen, moet ik dat ook goed vinden? In dat concept moet je het zien, en niet anders.'' vrijdag 13 augustus 2021 Rutte in aardbevingsgebied: 'Het gaat echt nog niet goed' Peter Winterman Groningen Demissionair premier Mark Rutte luistert in Loppersum naar een gedupeerde bewoner. foto anp -Trynke Hummel, bewoner Lars van Veen (18) mag niet met gelakte nagels achter de kassa bij Jumbo in Glanerbrug zitten, omdat 'Glanerbrug daar niet klaar voor is'. Lars is verdrietig en neemt ontslag. „Ik wil mezelf kunnen zijn.'' Joost Dijkgraaf Glanerbrug De 18-jarige Lars van Veen wil zichzelf kunnen zijn. FOTO CARLO TER ELLEN

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 3