WIM HOFMAN Augustus 9 DIGITAAL SPREEKUUR IN AXEL HOEF JE NIET MEER TE BELLEN ALS JE NAAR DE DOKTER WILT De zomer gaat zijn duidelijke gang: de kleuren worden dieper en de stenen van de stad zijn nog warm. De toeristen kijken naar de avondzon die soms zo mooi kan zijn; ze krijgen er weemoedige gevoelens van en dan eten ze nog een ijsje. In zee zie je nog een paar zwemmers; in de verte een zeiljachtje. Hier en daar is al flink wat tarwe ge oogst. Het hooi was allang binnen. De brandnetels en braamstruiken langs de weg zien er stoffig uit. En er zijn vanzelfsprekend wespen. Laatst landde een sluipwespje op mijn overhemd. Het diertje droeg iets, een licht okerkleurig bolletje en de wesp rende over mijn hemd heen en weer. Toen vloog het opeens op, maar zonder het bolletje; het kwam weer te rug, misschien voor dat bolletje, dat op de grond rolde. Later schoof ik het bolletje, dat slechts een paar millimeter groot was, op een stuk papier en bekeek het met een vergrootglas. Het leek me een stuk van een dier. Aan het balletje zat een uitsteeksel, duidelijk een borststuk van een dier met een kop en stompjes van pootjes. Ik telde er acht. De resten van een spin, concludeerde ik. Misschien een kleine roofspin. De wesp en de spin zullen wel gevochten hebben en de spin ver loor en de wesp beet zijn pootjes eraf. De wesp wilde het spinnenlijf waar schijnlijk naar zijn holletje brengen. Ze had pech, verloor haar buit en moest nu op zoek naar een andere prooi. Zo zijn de wetten. Spinnen zijn in de tuin ijverig bezig om webben te weven en om zoveel mogelijk insecten te vangen. Libellen vliegen telkens weer over het water van de vijver om ook al insecten te pakken, maar er zijn er nog wel over. En dan zijn er vlinders. Er fladderen zo'n beetje doelloos koolwitjes rond. Mooi zijn de dagpauwogen. Soms gaan ze rustig in de zon op een bloem zitten en dan doen ze hun vleugels open en dicht alsof ze aandacht willen trekken voor hun mooie kleurtjes en de rondjes op hun vleugels die inder daad op ogen lijken. Ogen die niet kunnen kijken en die de vlinders, denk ik, zelf ook niet zien. Wij gelukkig wel. Je hebt het vast wel eens gedaan. 's Ochtends om 8.00 uur je huisarts bellen. Lang moeten wachten? Misschien kon je nog glimlachen om het deuntje, maar dat is het dan wel. Want je wilt geen muziek, je wilt een afspraak. In Axel hebben ze er wat op gevonden: een digitaal spreekuur. Ze zijn de eerste in Zeeland. 'Bellen hoeft niet meer'. Axel Tja, iedereen die klachten heeft en naar de dokter wil, hangt 's morgens aan de lijn. Natuurlijk doen as sistentes hun best om ie dereen zo snel mogelijk te helpen. Maar ze moeten dat ook zorgvuldig doen en dat kost nu eenmaal tijd. Dus moet je gewoon even geduld hebben. Toch kan het allemaal wat slimmer, vinden ze in Huisartsen centrum Axel. Want er is een tekort aan huisartsen en ondersteunend personeel. Internet gaat hen, ver wachten ze, daarbij helpen. Sinds een aantal weken hoeven pa tiënten niet meer te bellen. Ze kun nen - als ze dat willen - gebruik ma ken van spreekuur.nl. Een landelijke website waar de Axelse huisartsen zich bij hebben aangesloten. Hoe het werkt? Simpel. Je maakt eenmalig een account aan en voortaan kun je als het ware veilig 'appen' met je huisarts. ,,Als je een klacht hebt, bel je 's ochtends niet, maar meld je je aan op spreekuur.nl", legt huisarts Yuri Sa- mandar uit. ,,Eerst krijg je wat vragen om uit te sluiten dat je iets ergs hebt. Stel - ik zeg maar wat - dat je pijn in de borst hebt en je geeft dat aan, dat staat er dat je direct de prak tijk moet bellen." Chatten Heb je niets ernstigs, dan kies je wat voor soort klachten je hebt. Bijvoor beeld knie- of huidklachten. ,,Dan krijg je vragen die daarbij horen: kunt u uw knie goed bewegen, is het rood etcetera." Zodra de melding bij de huisarts is, wordt die bekeken. ,,Als wij ant woord geven, krijg je een berichtje. Het is zelfs min of meer mogelijk om te chatten. Doordat mensen een aan tal vragen over hun klacht hebben beantwoord, kan ik een diagnose stellen. Soms schrijven we gelijk een recept en zetten we in het bericht dat je de medicijnen kunt ophalen in de apotheek. Met uiteraard een beschrij- ving hoe je die moet gebruiken." Maar stel nou dat je de huisarts toch even wilt zien of spreken? ,,Dat kan ook", zegt Samandar. ,,Er zit een vi- deochatfunctie in." Oke, maar wil de huisarts zijn pa tiënten helemaal niet meer zien? ,,Natuurlijk wel. Als mensen per soonlijk contact willen en willen langskomen, dan kan dat. Digitaal is handig voor wie bijvoorbeeld een plekje op de arm heeft, en even een foto wilt doorsturen met de vraag wat het is." Het digitale spreekuur is voor patiënten heel fijn, zegt Saman- dar. ,,Ze hoeven 's ochtends niet meer te bellen, in de wacht te staan, alle vragen van de assistente te beant woorden ingepland te worden en te wachten in de wachtkamer. Spreek- uur.nl geeft mensen vrijheid. Ze kunnen hun vraag bij me neerleggen wanneer ze dat willen." De eerste patiënten werken met spreekuur.nl. En zijn volgens Saman- dar 'erg tevreden'. Een ervaring die zorgverzekeraar CZ ook heeft in on der meer Limburg, vertelt Edwin Leutscher. ,,Ook oudere patiënten zijn en thousiast omdat ze minder vaak naar de huisarts hoeven. Ze krijgen sneller advies en kunnen de huisarts bena deren op het moment dat het hun uitkomt." Onder druk Deze ontwikkeling is van groot be lang, vindt de zorgverzekeraar. ,,CZ is verantwoordelijk voor de kwaliteit van de huisartsenzorg, maar ook voor de beschikbaarheid. Als er een tekort aan huisartsen is - zoals in Zeeland - moet je iets anders verzinnen. Dat gebeurt hier. Het is voor ons van be lang dat het in Zeeland wordt inge voerd, omdat de huisartsenzorg er onder druk staat." Of er al meer Zeeuwse huisartsen zijn die een digitaal spreekuur wil len? ,,Jazeker", zegt Leutscher. ,,In Limburg sluiten meer en meer huis artsen zich aan. We horen ook in Zeeland huisartsen die nu zeggen: ik wil dit ook." vrijdag 13 augustus 2021 De wereld van Wim Hofman, schrijver/illustrator Kwalen bespreken via de 'app' Jeffrey Kutterink Huisarts Yuri Sa- mandar merkt dat pa tiënten erg tevreden zijn over het digitale spreekuur. FOTO CAMILE SCHELSTRAETE

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 37