7 vrijdag 13 augustus 2021 met uitzicht op de wei en de geiten. ,,Hier kan ik minutenlang van genie ten." Er staat een noordelijke wind weet Roy te melden. Hij ziet het aan de treurwilg, die grenst aan de weide. ,,Een goede dag om te kitesurfen, mijn favoriete hobby." Of daar van avond tijd voor is, moet nog blijken. Roy gaat verder met kaasmaken. De wrongel (het eerste stadium van de kaas) moet worden gewassen. Na het wassen moet de wrongel 20 minuten roeren. Roy doet zijn schort af en zet zijn petje af, om te voorkomen dat zijn haren in de kaas terecht komen. 12.00 uur Binnen checkt Roy zijn e mail. ,,Ik verwacht een belangrijke bericht van een advocatenkantoor uit Gent. Zij staan ons bij in een juri disch geschil. Een Belgische geiten- kaasboerdij wil ons aanklagen, wij zijn de verwerende partij. Een proces dat veel energie vergt en zorgt voor slapeloze nachten." De mail is nog niet binnen, dus keert Roy terug naar de kaasmakerij. Halverwege de wan- deling merkt hij op dat het begint te regenen. ,,Kijk ik even bij de geiten." Opgelucht komt Roy terug. ,,Ze blij ven lekker grazen. Mooi, dan hoeven ze vanavond op stal geen extra voer." 13.00 uur De kaas gaat het vat in en mag vervolgens onder de pers. Roy eet op dat moment, samen met de cliënten, een boterham. ,,Een boter ham met leverworst, worst van onze eigen varkens." Een half uur later keert hij de kaas onder de pers om. Daarmee zit het kaasmaakproces er zo goed als op. Wat volgt is het schoonmaken van de kaasmakerij. 15.00 uur Het is weer zonnig en Roy besluit om met de cliënten buiten koffie te drinken. Het wordt nog drukker, als ook de stagiaires aan schuiven. Er zijn vijf stagiaires van het Scalda Groen uit Goes. ,,Door de coronamaatregelen is het soms puz zelen om iedereen op gepaste afstand te laten zitten, maar met mooi weer is het buiten geen probleem. De con- Het kitesurfen is voor mij belangrijk om werkzaken los te laten - Roy Pollemans tacten tussen cliënten en stagiaires zijn erg belangrijk. Het stimuleert so ciale en emotionele vaardigheden van cliënten en de jongeren leren dat er mensen zijn met een beperking die zorg nodig hebben. Ze kunnen veel van elkaar leren." 15.30 uur Samen met de stagiaires gaat Roy hoeven bekappen van de geiten. Na een heldere uitleg mogen de jongeren zelf aan de slag. Als Roy ziet dat een stagiaire de fout in gaat, stuurt hij bij. ,,Het allerbelangrijkste is dat ze er voldoening uit halen." Bij het bekappen lig de geit op zijn kop met de poten omhoog en de uier goed zichtbaar. Wanneer de stagiai res even niet opletten straalt Roy wat melk uit de uiers in de richting van de jongeren. ,,Zo, Iedereen is wakker nu." Er wordt gelachen, maar daarna gaat iedereen serieus verder. 18.00 uur Het weer laat het toe om optimaal te ontspannen. Roy spreekt met vrienden af om te gaan kitesur- fen in Vrouwenpolder. Precies om zes uur is het hoog water. ,,Ideaal om freestyle trucjes te oefenen." Tot half tien vermaakt Roy zich prima op het water en nadien drinkt de groep vrienden gezellig een biertje. ,,Het kitesurfen is voor mij belangrijk om werkzaken los te laten. Natuurlijk is het werken met dieren en in de na tuur geweldig, maar er is ook een keerzijde. Ik zit veel op kantoor, heb te maken met juristen, veeleisende klanten en ga zo maar door. Kitesur- fen is de beste remedie om helemaal tot rust te komen." 22.00 uur Bij thuiskomst zit het werk er nog niet helemaal op. Roy doet zijn witte schort aan en haalt de kazen uit de vormen en legt ze een voor een in de pekel. ,,Daar mo gen ze een dag of twee in liggen." Hij strooit zout over de kazen en spoelt daarna de kaasvormen af. Na het schoonmaken van de kaaspers klinkt het moe, maar voldaan: ,,Nu is het echt bedtijd."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 35