Boekentip zomerhit Hoe zat het met de Parisiennes? edereen kent hel tf> O) 6 Wat gebeurt er allemaal achter de schermen van een geitenboerderij? Geitenboer en kaasmaker Roy Pollemans uit Kwadendamme heeft een passie voor zijn vak, maar hij kent ook de keerzijde. Heet dat het er was. Parijs kwam weken lang niet onder de veertig graden. Dat was in de zomer van 1772. Precies toen besloot de Zeeuwse regent Johan Steengracht (1727-1785) een uitje naar de Franse hoofdstad te maken. Samen met zijn zoon Nicolaas en vriend Daniel Radermacher. Niet met een simpel valiesje met wat verschoning. Ze ver plaatsten zich in een speciale reiskoets met grote manden voor- en achterop waarin een heel huishouden kon worden meegevoerd. De bemiddelde Johan liet een mooi reisver slag na van zijn zomer in Parijs. Irene Storm van Leeuwen - van der Horst maakte daarvan vorig jaar een verrassend lekker leesboek. Spannend ook. Want naast alle best interessante be zoeken aan paleizen, kerken en theaters hangt het hele boek de vraag boven de markt of de heren vanonder hun prui ken ook oog hadden voor de ongetwijfeld bevallige Parisiennes. Steengracht schreef zijn verslag voor familie en vrienden. Daarin kon hij moeilijk uitwei den over de verlokkingen van Miss du Thee - het eerste domme blondje in de geschiedenis. Maar ze kwamen haar wel degelijk tegen. En nog andere dames die het vast niet zo nauw namen. 'We vonden die charmant', gaf onze regent toe. Leuk, een vakantieboek waarin een vermoeden een vermoeden blijft. In 1995 raken prins Willem-Alexander en zijn toenmalige vriendin Emily Bremer be trokken bij een auto-ongeluk, worden Lim burgse en Gelderse dorpen vanwege hoog wa ter geëvacueerd en wordt Rintje Ritsma we reldkampioen schaatsen. Waarschijnlijk is dat grotendeels uit ons collectieve geheugen ge wist. Op één gebeurtenis na. Een bebrilde stu dent uit Brabant scoort uit het niets een mon sterhit. Hij heet Guus Meeuwis en staat nummer één met Het is een nacht, een liefdesliedje dat hij schrijft na een romantisch weekend in Brugge met zijn vriendin Valérie. Het is een oorwurm die de hele zomer van 1995 je kop weigert te verlaten. Inmiddels kent heel Nederland de tekst uit het blote hoofd, half België ook. Ook na 25 jaar nog. Razend knap is dat. Er zijn liedjes die nooit zullen sterven. Het is een nacht is er zo één. Van zijn vader en moeder leerde Roy Pollemans al vroeg: 'Boer ben je, dat word je niet.' Toch twij felde hij als kind of het boerenleven zijn roeping was. Tij dens een vakantiebezoek aan een geitenboerderij in Frankrijk veran derde dat: samen met zijn moeder runt hij al jaren het familiebedrijf. 06.30 uur Roy woont bij zijn ouders op de boerderij. Daardoor hoeft hij niet te reizen naar 'zijn werk'. Toch gaat iedere morgen vroeg de wekker. Net uit bed gestapt drinkt hij een glas water in de keuken en kijkt naar buiten. De zon komt af en toe te te voorschijn. ,,In de loop van de dag gaat het waarschijnlijk regenen", zegt Roy. Best fijn, wat regen in de zomer, maar de geiten zijn minder gecharmeerd van buien. ,,Geiten hebben een hekel aan regen. Dus vandaag laten we ze vroeg naar bui ten. Mocht het dan gaan plenzen, kunnen ze later snel naar binnen." 07.15 uur Na een douche zit Roy aan het ontbijt. ,,Al van kinds af aan heb ik wat met voeding. De emotionele beleving van geuren en smaken wor den door mensen onderschat, ik neem er graag de tijd voor." Hij perst sinaasappelen, snijdt aardbeien en spreekt over de geur van 'heerlijke aroma's' als hij een kop Engelse thee met een beetje honing drinkt. ,,En niet te vergeten, zelfgeproduceerde yoghurt uit onze eigen opslag." 08.00 uur Tijd om te melken. Roy loopt naar het tanklokaal, waar hij de kar met de melkkannen ophaalt. ,,Deze zijn gisteren allemaal gerei nigd en gedesinfecteerd." Vanwege de kleinschaligheid van het bedrijf wordt de melk niet automatisch naar de tank gepompt, maar opgevangen in melkkannen." Met de kar vol kan nen loopt Roy 100 meter naar de gei tenstal. Hij trekt zijn overall aan en laat een aantal specifieke geiten de melkstal inlopen. ,,Dat zijn de hoog- productieve geiten, zij geven de hoogste melkproductie." 09.00 uur Familiebedrijf Pollehof blijkt meer dan een geitenkaasboer derij, het is namelijk ook een zorg boerderij. Ouderen en mensen met een verstandelijke of lichamelijke be perking kunnen hier terecht voor dagbesteding. De eerste cliënten ko men de stal ingelopen. Roy's moeder vangt ze op en legt uit welke klusjes er moeten gebeuren in de stal. Het voeren van de geiten is daar één van. Roy treft enkele voorbereidingen voor de klusjes. Hij zorgt ervoor dat de juiste hoeveelheid voer afgewogen klaarstaat en de voerhekken dicht zitten. ,,Meestal heb ik twee cliënten bij mij in de stal. Een helpt met het melken en de ander met het voeren." Terwijl de ene cliënt een knuffel geeft aan een geitje, checkt Roy of de tweede melkronde al op zijn einde is. Dit is het geval en Roy vraagt de cliënten om de melkkannen af te ne men. Ze knijpen de klem dicht, waarna het melkstel het vacuüm ver liest en van de uier afvalt. Roy geniet zichtbaar van hun enthousiasme. 10.00 uur Roy loopt door naar de kaasmakerij. De melk zit al in de tank en mag nu overgepompt worden naar de kaastobbe. ,,Daar wordt de melk verwarmd en als het 29 graden is mag het stremsel er bij." Ondertussen appt Roy zijn moeder dat hij er zo aan komt, voor een kop thee. 10.30 uur Pauze in de keuken. Sa men met zijn moeder en de cliënten wordt er gedronken en gekletst. ,,Echt 'stil zitten' doe ik hier niet, want de pauze is gericht op onze cliënten. Mijn eigen frustraties zal ik hier nooit uiten, maar dat is geen probleem. Ik krijg juist energie van de gesprekken met de cliënten." 11.03 uur Na precies 33 minuten stremmen (om de kaas structuur te geven) is het tijd om de kaas te snij den. Roy maakt ondertussen de kaas- vaten schoon en kijkt uit het raam De emotionele beleving van geuren en smaken worden door mensen onderschat - Roy Pollemans, geitenboer en kaasmaker vrijdag 13 augustus 2021 Vakantie: tijd voor boeken en zomerse muziek! Onze redactieleden geven elke dag tips voor boeken en muziek. Deze hele week geeft verslaggever Jan van Damme elke dag een inkijkje in zijn boekenkast. Verslaggever Frank Balkenende kiest de hele week zomerhits uit. Kaas maken tussen de geiten op het Pollehof GO Hans Puik Kwadendamme 75 <u ■u u £#■- Roy Pollemans is zijn geiten aan het melken. Met Maartje van Schijndel in de kaas makerij. Met klanten. ►►►Tussen de voor raad kazen. FOTO'S JOHAN VAN DER HEIJDEN

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 34