Top-top Weer vier arrestaties voor mishandelingen op Schouwen Vakantiegangers alerter na berichten over geweld 2 OSCAR GARSCHAGEN W Column C'est top-top", grijnst de jonge ober op het Place du Général de Gaulle in Lille. In luttele seconden heeft hij onze pass sanitaire gescand. Helemaal niet het einde der vrije, democra tische tijden of aantasting van onze persoonlijke levenssfeer. Maar dat hadden we al vastgesteld in Messiville, Parijs dus, waar alom om prikbewijzen, s'il vous plait, wordt gevraagd. Onze ober, een student, wil we ten wat al die Hollandais in Frank rijk zoeken. Frankrijk, prachtig land, mooie steden, aardige men sen is ons antwoord. ,,Les Francais sympa? Pfffft", reageert hij met een jullie-nemen-me-in-de-maling- blik. Hebben we die demonstraties van die infantiele, egoïstische anti-vaxxers niet gezien? Frank rijk, de bakermat van de verlich ting en de rede, lijkt werkelijk zijn verstand verloren te hebben! Alsof er geen 120.000 Fransen aan dat smerige Covid-19 zijn gestorven. Alsof de vaccins geen resultaat zijn van formidabele, wetenschappe lijke vooruitgang. complimenteuze vraag verrast ons. Waarom doet Nederland het zo goed met vaccineren? Denken wij dat Nederland het betweterig ste, traagste jongetje van de Euro pese coronaklas is en door die rode zones even zelfs een paria. Nee hoor, antwoordde de ober, jullie zijn bijna allemaal al ingeënt. Kom daar in Frankrijk maar eens om. Inderdaad. Maar 53 procent van de Fransen boven de 18 is tweemaal geprikt, in Nederland is dat 71 pro cent en zelfs 84 procent van de 51- plussers. Onze franken vallen. Vandaar dus dat president Macron in het Fort de Bregan^on aan de Middellandse Zee steeds hardere taal over een algemene vaccinatie plicht uitslaat. Onze oberende stu dent is daar totalement voor. Wij hebben die staatsdwang nodig, jullie niet, denkt hij. Inderdaad. We dwingen immers onszelf en elkaar wel. Alles voor het oude normaal aan reizen, studeren, feesten, eten en drinken al dan niet op een schitterend plein in Lille of in weergaloos Parijs. Wij hebben die staatsdwang nodig, jullie niet, denkt hij DE STELLING Vandaag: Digitaal spreekuur bij de huisarts vind ik ideaal Eens Oneens Toos Henk Paul Kusters Voetganger (21) geschept door auto Extra voorstelling dans in Grote Kerk ZOUTELANDE Potloodventer opgepakt De nieuwe verdachten zijn 14 tot en met 18 jaar oud en komen uit Vlaar- dingen (twee), Gouda en Utrecht. Ze zijn opgepakt op campings aan de Maireweg en aan de Hogeweg in Burgh-Haamstede. Eerder werden twee Schiedam mers (14 en 18), een Vlaardinger (17) en een 16-jarige jongen uit Ab- benbroek aangehouden. Begin deze week werd de vijfde verdachte opge pakt: een 17-jarige j ongen uit Tholen. Van de negen zitten er zeven nog vast, meldt de politie. De andere twee blijven wel verdachten. De negen worden verdacht van betrokkenheid bij mishandelingsza ken op Schouwen tussen 31 juli en 6 augustus. Groepjes jongeren in wis selende samenstellingen vielen uit het niets andere jonge mensen aan. Daarbij vielen gewonden, van wie twee ernstig. Daarnaast werden twee jongeren van hun fiets beroofd. De politie kwam eind vorige week met vier zaken naar buiten. Naar aanleiding van die publiciteit meld den zich daarna nog meer slachtof fers, waardoor het aantal zaken in het onderzoek nu rond de tien ligt. Of de negen verdachten elkaar al lemaal kennen en optrokken als een groep, wil de politie niet zeggen. ,,De verdachten zitten in beperking. Zo lang dat zo is, doen we geen in houdelijke mededelingen." Complexiteit Door de beperking mogen de ver dachten in het belang van het on derzoek alleen met hun advocaat spreken, dus ook niet met hun ou ders. Het OM kan hiertoe besluiten om te voorkomen dat verdachten in formatie op elkaar afstemmen. Het feit dat deze verdachten in beper king zitten is een indicatie voor de complexiteit van het onderzoek. Voor minderjarigen gelden in prin cipe na aanhouding dezelfde regels als voor volwassenen, met één uit zondering: als een minderjarige lan ger wordt vastgehouden geeft de of ficier van justitie dit door aan de Raad voor de Kinderbescherming die in het verdere proces een advise rend rol heeft. Ze hebben ervan gehoord, de mishandelingen door jonge knullen aan de Schouwse westkust. Campinggasten zijn niet bang, maar wel alerter geworden. De familie Fritzche uit Sittard komt al tien jaar op camping Duinrand in Burgh-Haamstede, maar zo veel politie als dit jaar hebben ze nog niet gezien aan de Schouwse westkust. ,,Het voelt wel veilig hoor", zegt Désirée Fritzche. Samen met haar partner Jörgen en hun kinderen Iris en Rick vertoeven ze twee weken aan de Zeeuwse kust. Het gezin fietst veel en dit jaar valt hen de aanwe zigheid van handhavers en agen ten echt op. ,,We zagen ze van morgen nog, hier aan de Hogeweg en ook op de Brouwersdam." De verhalen over geweldpleging heb ben ze gelezen in de krant. ,,Ik zal niet meer zo snel in mijn eentje een rondje op de fiets doen 's avonds", zegt Désirée daarover. Tholenaar Pieter Moerman (51) komt al vijftig jaar vakantie vieren in Westenschouwen. ,,Vanwege de berichtgeving ben ik wel wat aler ter. Gisteravond deed ik een wan deling naar de trap in Westen- schouwen en toen zag ik twee jonge knullen in een auto. Ze ge droegen zich vreemd, dus daar let je dan op, maar verder was er wei nig aan de hand. Je bent het niet gewend dat er hier iets gebeurt, ik probeer me voor te stellen wat voor types het zijn." Dichtbij ,,Het komt best dichtbij. Mijn zusje kent de jongen die van zijn fiets is getrokken in Scharendijke", zegt Julian Paludanus (23) uit Burgh-Haamstede. Bang is Palu- danus niet. ,,Ik ben twee meter plus, maar mijn vader zegt wel: 'Kijk je uit?' Want je weet nooit of ze een mes bij zich hebben." EXTREME HITTE IN ZUI&-EUROPA vrijdag 13 augustus 2021 Zijn tweede, voor Nederland 1 Reageer op pzc.nl Gisteren: Mensen klagen te snel over overlast door jeugd 2285 reacties RENESSE Een automobilist heeft in de nacht van woensdag op donderdag een voet ganger aangereden in Renesse. Het gaat om een 21-jarige man uit Doornenburg. Het onge luk gebeurde net na 02.00 uur op de Roe- landsweg. De voetganger kwam op de voorruit van de auto terecht. Die werd bestuurd door een 47-ja- rige inwoner van de ge meente Goeree-Overflak- kee. Twee ambulances en een traumahelikopter rukten uit. Het slachtoffer is met die helikopter naar het ziekenhuis in Rotter dam gebracht. VEERE De dansvoorstelling van NDT2 in de Grote Kerk in Veere was zo snel uitver kocht dat er nog een tweede is geboekt. NDT staat voor Nederlands Danstheater. Team 2 be staat uit pas afgestu deerde dansers. Ze voe ren in Veere de choreo grafie The Big Crying uit, en ze verzorgen de pre mière van The Most Fas cinating Problem in the World. Beide stukken worden midden in de kerk gedanst. Zaterdag avond 18 september is uitverkocht, de extra voorstelling is een dag eerder. Kaarten te koop via grotekerkveere.nl. De politie heeft woens dagmiddag een Vlissin- ger gearresteerd die kort daarvoor aan twee Duitse meisjes zijn ge slachtsdeel liet zien. De twee kinderen, van 8 en 13 jaar oud, wisten de politie een goed signale ment te geven, waar door agenten de ver dachte even later kon den oppakken op de Westkapelseweg. De politie verdenkt hem er ook van dat hij vorige week vrijdag zijn ge slachtsdeel toonde aan een 11-jarig meisje. De man is, in afwachting van zijn rechtszaak, weer vrijgelaten. De politie heeft de afgelopen twee dagen weer vier jongeren aangehouden voor betrokken heid bij de Schouwse mishande lingszaken van begin deze maand. Daarmee komt het aan tal arrestaties op negen. Martijn de Koning Burgh-Haamstede Valeska Nastaly Burgh-Haamstede M De familie Fritzche uit Sittard: Iris en Rick en hun ouders Désirée en Jörgen ,,Ik ga niet meer 's avonds in mijn eentje fietsen", zegt Dési- rée. foto VALESKA NASTALY JA' MOR HET KNOPJE 'MAK' OP &E AIRCO

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 2