Een stokje in je neus en dan hop, door naar Duitsland I r Meer mensen, meer besmettingen Door toerisme loopt het aantal positieve tests in Zeeland op Aron van Lare I I Keeper van Jong PSV legt de lat alweer hoger Even een stokje in je neus laten steken en dan hoppa, in de auto, op naar Duitsland. Duitse toeristen zijn blij dat ze in Renesse terechtkun nen voor een Covidsneltest inclusief reiscertificaat. Speciaal voor toeristen tuigden ondernemers een commerciële test straat aan de Duinzoom in Renesse op. ,,Want we willen onze gasten met een goed gevoel naar huis sturen", zegt Bruno van der Hoek van Ondernemend Renesse aan Zee. Tegen betaling van 37,50 krijgen ze binnen een kwartier uitslag plus een reiscertificaat om over de grens te kunnen. Maar iedereen die wil, kan voor een sneltest aan de Duin zoom terecht. Voorlopig zit Gwen van Adrichem, een Rotterdamse studente be drijfskunde die sinds mei bij Speedcovidtest.nl werkt als tester, op donderdag- en vrijdagmorgen van 9.00 tot 11.00 uur klaar om Covid- sneltesten af te nemen in een tent op het parkeerterrein van BPG Bouwmaterialen in Renesse. De eerste ochtend is het rustig, maar even voor elven krijgt ze bezoek van Yasmina en Josi uit Lüdenscheid. Zij komen om hun dochters Maya (13) en Mara (12) te la ten testen. Zelf zijn ze al twee keer ingeënt. „We komen van camping Julianahoeve en gaan hierna direct door naar huis", zegt Yasmina. Ook Sebastian (24) uit Castrop-Rauxel komt voor een watten staafje in zijn neus. „Anders betaal je 250 tot 500 euro boete aan de Duitse grens." Hij stapt al in de auto voordat hij de uitslag binnen heeft. Die krijgt hij per e-mail. „Als ik positief ben, moet ik di rect door naar huis en in quarantaine gaan." Theo Giele Goes De GGD ziet op Walcheren en op Schouwen-Duiveland clusters van besmettingen in de sectoren toe risme en horeca, laat een woord voerster weten: „Waarschijnlijk speelt het toerisme een rol. Veel mensen gaan op vakantie in Zee land, waardoor het drukker is en men mogelijk meer contacten heeft." De GGD wijst er op dat sprake is van tweerichtingsverkeer: ,,Er gaan nu ook veel Zeeuwen zelf op vakan tie. Daar hebben ze waarschijnlijk meer contacten dan gewoonlijk, bijvoorbeeld tijdens de reis of bij activiteiten. Hierdoor is de kans om besmet te raken groter." Basismaatregelen De GGD Zeeland wijst er op dat het daarom nog steeds belangrijk is en blijft om de basismaatregelen tegen de verspreiding van het coronavirus Er gaan nu ook veel Zeeuwen zelf op vakantie. Daar hebben ze waarschijnlijk meer contacten dan gewoonlijk goed op te volgen. Woensdag maakte de GGD Zee land haar weekcijfers bekend. Wal cheren en Schouwen-Duiveland zijn terug op het besmettingsni- veau van drie, vier weken geleden. Volgens de GGD vormen 16- tot 25- jarigen de grootste groep onder de mensen die de afgelopen tijd posi tief op corona testten. In deze twee Zeeuwse regio's is weer sprake van een toename. In Zeeuws-Vlaanderen en in de ge meente Tholen daalden de cijfers. Op de Bevelanden was de situatie min of meer stabiel. Gevolg is dat Zeeland per 100.000 inwoners meer positieve testen heeft dan het landelijk gemiddelde. Tot dan was Zeeland juist in positieve zin opge vallen. Registratie Bij de registratie van positieve tes- ten gaat de GGD uit van de woon plaats van de geteste persoon, niet van de plaats waar hij of zij getest of besmet is, als dat al bekend is. Wan neer iemand uit bijvoorbeeld Breda bij de GGD in Vlissingen positief getest wordt, wordt deze besmet ting bij de aantallen van de ge meente Breda geteld. Dat geldt ook voor Duitsers die zich bijvoorbeeld in Renesse laten testen. Zij tellen niet mee voor de gemeente Schou- wen-Duiveland. Anderzijds zal een Zierikzeeënaar die op zijn vakantie in bijvoorbeeld Friesland positiefis getest als een besmetting in de ge meente Schouwen-Duiveland tel len in de statistieken van de GGD en het RIVM. ZEELAND 2 It vrijdag 13 augustus 2021 pzc.nl e-mail: walcheren@pzc.nl ZEELAND12 Mara (12) kijkt toe hoe Gwen van Adrichem een Covidsneltest afneemt bij haar vriendin Maya (13). foto marieke mandemaker Valeska Nastaly Renesse In de vakantie zijn meer mensen in Zeeland. En meer mensen be tekent meer kans op besmettin gen. Volgens de GGD Zeeland zijn waarschijnlijk daardoor in Zeeland iets meer inwoners be smet met corona. Zeeland no teerde in de weekcijfers een plusje in tegenstelling tot de rest van land. - GGD Zeeland

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 29