MEDIA CULTUUR 25 tAA>VV dat mijn dochter zei 'je lijkt wel een zwerver'. Ik heb haar rustig uitgelegd dat haar moeder geen dame is. Een tas van meer dan 100 euro, ik ben het gewoon niet waard. Dat kan hè. Ik ga voor dat geld liever lekker uit eten.'' Koningin Witzier was twintig jaar lang de ko ningin van de human interestpro gramma's, met Memories. Dit pro gramma over mensen die met een vroegere (jeugd)liefde werden her enigd, werd haar in 2017 afgenomen. vervolgens verdween het, na één sei zoen met Katja Schuurman, hele maal van de buis, omdat het een te oude doelgroep zou bedienen. ,,Er zijn krachten die sterker waren dan ik'', is het enige wat Witzier er nu over kan zeggen. ,,Het is zonde, want er keken wel meer dan een miljoen mensen naar.'' Witzier is in dergelijke program ma's - waarin van de maker gevraagd wordt met deelnemers mee te leven zonder dat het klef wordt - op haar best. Ze sluit, wat dat betreft, af met goed nieuws: ,,Ik ga binnenkort een proefaflevering maken voor een nieuw programma, waarin ook liefde centraal staat; met mensen die uit ei gen ervaring vertellen. Dat levert - zo weet ik na dertig jaar programma's maken - altijd mooie televisie op.'' erop houden dat je ze dan op een an dere manier leert kennen.'' Dat geldt overigens in de tweede aflevering ook voor Danny de Munk, als we Witzier mogen geloven. De zanger en acteur schijnt met name door het afscheid van de magnetron nogal van de leg te zijn geraakt. Dat het programma is bedacht en uitgewerkt in coronatijd, is geen toe val, denkt Witzier. ,,Mensen waren het afgelopen anderhalf jaar vooral thuis. Dus viel het hun eerder op dat er veel overbodige producten op zol der lagen. Zelf was ik daar al langer mee bezig. Dat kwam, denk ik, door de vele reizen die ik heb mogen ma ken. Dan kom je er vanzelf achter dat wat wij hier vanzelfsprekend vinden, elders helemaal niet vanzelfsprekend is. Er is ook gewoon veel goedkope shit, die je met één muisklik kunt be stellen. Zo worden mensen voortdu rend verleid om spullen te kopen die ze niet nodig hebben.'' Af en toe verhuizen helpt ook. Met haar echtgenoot Michel Nelissen - die ze leerde kennen toen hij produc tieleider was bij het inmiddels ver dwenen tv-programma Memories - Mensen worden voortdurend verleid spullen te kopen die ze niet nodig hebben woont Witzier nu vierenhalf jaar op het zelfde adres. ,,Bij zo'n verhuizing vlooi je overal doorheen. Ik herinner ik me hoeveel spullen je dan tegenkomt, waarvan je vergeten was dat je ze nog had. Die gingen toen allemaal weg. Het was een ontdekking te merken hoeveel rust dat opruimen mij gaf.'' Bij de keuze wat weg te doen en wat niet, wordt lang niet elke beslis sing even rationeel genomen. Zo is kinderspeelgoed iets wat vanaf ze kere leeftijd nooit meer gebruikt zal worden en wat mensen toch niet ge makkelijk wegdoen. ,,Ik heb nog een klein truitje van Bram; en kleiwerk- jes die ik voor Moederdag heb gekre gen. Ja, die blijven nog wel achter de schotten op zolder liggen. Maar dat mag, vind ik. Suffer is het dan dat ik nog een hele kast gevuld heb met schoenen die ik nooit meer draag. Sommige zijn zeker 25 jaar oud. Hak ken bijvoorbeeld, die draag ik niet meer. Je kunt gelukkig tegenwoordig prima sneakers dragen op de rode lo per, dankzij Karl Lagerfeld. Ik zeg: een standbeeld voor deze meneer!'' Ze valt even stil en wijst er nog eens op dat ze echt niet van de spul len is. ,,Heel lang had ik precies één handtas, zo'n non-descript geval, tot- lijk wel, maar het is niet grappig. Je gaat spullen missen die je misschien niet elke dag nodig hebt, maar waar aan je wel gewend was geraakt.'' In de eerste aflevering komt het ge zin van Xander de Buisonjé daar ook snel achter. De popzanger vond ei genlijk dat hij en zijn vrouw Sophie best goed hun best deden om een beetje duurzaam te leven; en ook om hun drie kinderen daarbij te betrek ken. Bij de eerste keuzes die gemaakt moeten worden, is er ook nog niets aan de hand. Van een beetje oprui men en orde scheppen in de chaos knapt het humeur eerder op dan af. Prikken en plagen Witzier: ,,Mijn taak is het dan om een beetje te prikken en te plagen: is dit koffieapparaat jou echt meer waard dan die prachtige foto? Is dat echt wat je wil? Het huis van Xander was echt fantastisch gestyled. En daar blijft dus helemaal niets meer van over nadat de verhuiswagen is langsgekomen om nagenoeg alles in te laden. Het is mooi om te zien wat er dan gebeurt.'' Met een besmuikt lachje, vervolgt ze: ,,Laten we het vrijdag 13 augustus 2021 ,/V A s.V m 100 dingen. Zondag 15 augustus om 21.15 uur op NPO 1 Anita Witzier (mid den) begeleidt de ge zinnen De Buisonjé (links) en De Munk (rechts) bij het leven met maar honderd spullen. FOTO'S KRO-NCRV 44 —Anita Witzier

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 25