Rabobank boekt winst en roept op tot woningbouw Ontvang direct een video van jouw club als er is gescoord! ECONOMIE 19 Activeer nu gratis PZC.NL/GOALALERT 'Huizenmarkt is gezond' zo lang aan het lijntje zijn gehou den, dat ze alleen nog voor de uit vaart konden komen. Voor schrij nende gevallen moet zeker een uitzondering worden gemaakt.'' langs. De maatschappij hoopt nu dat dat in september gebeurt. ,,De vliegban is voor alle Euro pese en Amerikaanse luchtmaat- schappijen een probleem'', zegt Marnix Fruitema van brancheor ganisatie Barin. In 2019 waren 17 miljoen passagiers tussen de EU en de VS goed voor een omzet van 20,6 miljard dollar. ,,Het is jammer dat het één kant op geregeld is, en andersom niet. Voor het herstel van de luchtvaart is Noord-Amerika absoluut noodzakelijk, maar ook voor het herstel van de economie en men selijk contact. Laat ze beginnen met mensen die familie en rela ties opzoeken, en mensen die voor hun werk moeten reizen.'' Sociale media Verhalen over de gedwongen co ronascheiding vullen sociale me dia, met hashtags als #liftthetra- velban en #loveisnottourism. Het zijn verhalen als: 'Ik was in Costa Rica met mijn partner. Hij is net teruggevlogen naar de VS, ik naar Europa. Geen idee wanneer we elkaar terugzien.' Twan Laan kent vergelijkbare voorbeelden als secretaris van de stichting Nederlanders buiten Nederland. „Wij krijgen signalen dat mensen wel uit de VS weg konden, maar niet meer terug mogen komen en hun werk drei gen kwijt te raken. Alleen als je met een Amerikaan bent ge trouwd, mag het weer wel. Het kan niet zo zijn dat je mensen op grond van hun nationaliteit uit sluit, zeker als daarvoor geen goede redenen zijn.'' En de VS is nog niet eens het strengst. „Australië verbiedt zelfs uitreizen. Wij krijgen berichten dat mensen die een terminaal ziek familielid willen bezoeken, Voor herstel van de luchtvaart is Noord- Amerika absoluut noodzakelijk Onbegrip De 64-jarige Van der Veeken be grijpt niet waarom Amerika zo streng is. ,,Waarom maken ze geen onderscheid tussen vakan tieverkeer en familierelaties? Mijn vrouw en ik zijn allebei twee keer gevaccineerd, de corona-app klopt en als we ons ook nog moe ten laten testen, dan kan dat ook.'' Nu staat de reis op voorhand gepland voor oktober. ,,Dan is een kleinkind jarig. Maar ik heb geen idee of het zal lukken.'' Lukt het niet, dan overweegt Van der Vee ken een omweg. ,,Vanaf 7 septem ber gaat Canada open voor Euro pese reizigers en is ook de grens tussen Canada en de VS weer open. Wij hebben de tijd en de centen om dat te kunnen doen. Maar vrienden van mijn vrouw hebben een dochter in de VS die op het punt staat te bevallen. Ook daarvoor wordt geen uitzonde ring gemaakt.'' ,,De huizenmarkt blijft gezond functioneren'', zegt directievoor zitter Wiebe Draijer. Zo constateert de Rabobank dat de maandlasten door de lage rente voor grote groe pen nog prima te betalen vallen, er geen problemen zijn bij het aflos sen van de hypotheken en dat het aantal huizen dat wordt verkocht, op peil blijft. Draijer verwacht ook weinig problemen mocht de histo risch lage rente gaan stijgen. Het gros van de kopers zet bij het afslui ten van een hypotheek de rente na melijk tien tot twintig jaar vast. ,,Onze economen verwachten komend jaar een lagere en norma lere groei. Achter de prijsstijgingen zit een nijpend tekort aan huizen, en als we dat niet oplossen blijft die druk op de prijzen bestaan.'' De fiscale maatregelen om de huizenmarkt in rustiger vaarwater te krijgen - het belastingvrij maken van schenkingen tot 100.000 euro van ouders van aan hun kinderen en het afschaffen van de over drachtsbelasting voor starters - hadden een averechts effect. De huizen werden erdoor juist nog duurder, en de extreem lage rente joeg de prijzen nog meer op. Er is volgens Draijer 'maar één oplos sing': „Sneller en meer bouwen.'' Bouwvergunningen Draijer roept gemeenten op om niet de hoofdprijs te vragen voor bouwgrond. Want ook al is dat prettig voor de gemeentekas, de kans dat betaalbare woningen ge bouwd kunnen worden, wordt daarmee klein. Ook zouden ge meenten moet kijken naar snellere procedures om bouwvergunningen te verlenen. Rabobank zelfheeft geen last van de hoge woningprijzen. Haar aan deel in de hypotheekmarkt ligt nu op 23 procent, 1 procent meer dan vorig jaar. Het gaat sowieso goed met de bank. De 2,2 miljard euro winst over het eerste halfjaar is het tienvoudige van de winst in de zelfde periode vorig jaar. De bank profiteerde van het economisch herstel, maar kon ook weer be schikken over een flink deel van het geld dat was apart gezet vanwege het risico op slechte leningen. De bank zag de marktomstandig heden verbeteren, maar waar schuwt wel dat het lage rentetarief een uitdaging blijft. De bank sluit niet uit dat meer klanten op den duur moeten gaan betalen als ge volg van negatieve rente. De oververhitte huizenmarkt leidt inmiddels tot groeiende onvrede in de samenleving. Een coalitie van politieke partijen en belangenver enigingen als de Woonbond, vak bond FNV, ASVA Studentenunie en diverse huurdersverenigingen eist dat de overheid iets doet aan de situatie op de woningmarkt. Zij spreken van een wooncrisis en he kelen de lange wachtlijsten voor so ciale huurwoningen, de hoge huren in de vrije sector en hoge prijzen op de koopmarkt, en het stijgende aantal daklozen. Ze kondigen onder meer protesten aan in Amsterdam (op 12 september) en Rotterdam (op 23 oktober). Hl VRIENDEN LOTERIJ vrijdag 13 augustus 2021 Een lege vertrekhal op John F. Kennedy Airport in New York. FOTO GETTY IMAGES -Marnix Fruitema, Barin Dit jaar stijgen de huizenprijzen andermaal met 11 procent, ver wacht de Rabobank. Toch is er nog geen sprake van een prij- zenbubbel, stelt de grootste hy potheekverstrekker van Neder land, die gisteren een halfjaar winst van 2,2 miljard euro pre senteerde. Ton Voermans Utrecht 2MI Rabobank presenteerde giste ren een halfjaarwinst van 2,2 mil jard euro, tien keer zoveel als in dezelfde periode vorig jaar.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 19