r R G? 1 I NIEUWS 17 PSG betaalt Messi deels met eigen virtueel geld 900.000 kilo vuil 'geveegd' CHINA WINTERSPELEN Over een half jaar beginnen in Peking de Winterspelen. Mensenrechtenclub Human Rights Watch stelt dat sport en politiek alles met elkaar te maken hebben, al vindt het IOC van niet. De Olympische Win terspelen van 2022 le ken niet controver sieel te gaan worden. Oslo en Stockholm waren de grootste kanshebbers voor de organisatie. Beide steden trokken zich terug - vanwege fi nanciële en politieke bedenkingen - en het Internationaal Olympisch Comité (IOC) ging toen voor Pe king. Bij voorbaat een controversi ële keuze want de Zomerspelen van 2008 hadden al tot spannin gen geleid met mensenrechtenor ganisaties en sporters die de men senrechten ter sprake brachten. ,,Sindsdien is het alleen maar er ger geworden'', zegt Jan Kooy van Human Rights Watch (HRW). De invloedrijke mensenrechtenorga nisatie hield vorige week een groot online event waarin China alvast de maat werd genomen. Met name vanuit de VS groeit de druk op grote sponsors om de Spelen in China te boycotten of om die te verplaatsen. Canada wordt in dat verband genoemd. Volgens het IOC zal dat niet gebeuren. De Spe len gaan om sport en niet om poli tiek, blijft de huisfilosofie. Fictie ,,Dat dat gescheiden zaken zijn, is echt fictie'', zegt Kooy. ,,Anno 2021 is dat echt niet meer houdbaar. Overal in de wereld heb je regimes die hun verschrikkelijke mensen- rechtenreputatie proberen op te poetsen met sportevenementen. In China is het sinds 1989 nooit meer zo slecht geweest. Je hebt het over een regime dat verantwoor delijk is voor misdaden tegen de mensheid. Er ligt een karrenvracht aan bewijzen. De Chinese presi- dent Xi Jinping wil via de Spelen zijn reputatie pimpen." Vanuit de leiding van de Chi nese Communistische Partij zul len de Spelen als een succes wor den beschouwd als ze 'het land verenigen' en als China's mon diale imago erdoor wordt ver sterkt. Dat wil zeggen dat sporters, begeleiders en ook journalisten zich ver houden van 'binnen landse aangelegenheden' en dat alle regeringsleiders in de vipbox zitten als het evenement wordt geopend, zegt Kooy. De opening van de Spelen in 2008 was overdonderend. ,,En dat straalt af op het regime. Iedereen erkent China dan als belangrijk land dat een prachtig sportevene ment kan organiseren. En twee weken lang staan alle kranten vol over alle mooie sportprestaties, terwijl er dan weinig aandacht is voor wat er gebeurd met meer dan een miljard Chinezen. Niet alleen met de Oeigoeren in Xinjiang, maar ook met de bewoners van Hongkong, de mensen in Tibet en al die anderen van wie de rechten worden geschonden.'' HRW wijst in dat verband ook naar het surveilleren en mond dood maken van Chinese critici die familieleden hebben verloren door de coronapandemie. Journa listen en burgerbloggers kunnen ook niet vrijuit schrijven over de gezondheidssituatie in het land. Sowieso wordt het straks lastig verslag te doen vanuit China. Van wege coronabeperkingen zullen sporters, journalisten en anderen nog meer in een bubbel komen dan in Japan. Die isolatie is ook handig om verhalen van buiten te bubbel te regisseren. De Chinese autoriteiten zijn al van leer getrok ken tegen de 'politisering van sport' en wensen straks geen ne gatieve verhalen over het land dat de Winterspelen organiseert. Hoe dat kan uitpakken bleek re cent bij de overstromingen in China. Buitenlandse verslaggevers werden lastiggevallen door de Communistische Jeugdliga, een tak van de Communistische Partij. In de Chinese sociale media was Wij gebruiken liever het evenement om aandacht te vragen voor wat er mis is opgeroepen buitenlandse verslag gevers te traceren, omdat die 'las ter' zouden verspreiden over het land in plaats van - zoals de staats media plegen te doen - de Chinese autoriteiten te prijzen voor het reddingswerk. Kritische journalis ten van de BBC en de Los Angeles Times zouden anonieme doodsbe dreigingen hebben gekregen. Het IOC werkt al met al mee aan het oppoetsen van het imago van China. Ze verbloemen wat er fout is in dat land'', vindt Kooy. Chinese pr-show Volgens de HRW-woordvoerder worden de Nederlandse atleten straks feitelijk gedwongen mee te doen aan de pr-show van het Chi nese bewind. ,,Het IOC maakt de keuze voor het gastland en dan hebben de atleten zich maar te voegen. Wij zijn nooit voor een to tale boycot van de Spelen. We ge bruiken liever het evenement om aandacht te vragen voor wat er mis is in gastlanden. Precies het tegen overgestelde van wat de autori taire regimes willen laten zien. Wij vinden dat geen enkele Ne derlandse hoogwaardigheidsbe kleder naast Xi Jinping in de vip box moet zitten. Een lege box zou een sterk signaal zijn.'' De betaling met tokens maakt deel uit van het 'welkomstpak ket' voor Messi, laat PSG weten. Hoeveel de speler krijgt, is niet bekendgemaakt. Op virtuele handelssites schommelt de waarde van één fan token van de club nu rond de 35 euro, maar de fluctuaties zijn groot. Tot op heden heeft de voetbal club nog steeds niets bekendge maakt over de bedragen die zijn betaald om Messi over te nemen na zijn vertrek bij Barcelona. In i Volgens Franse media ontvangt Messi jaarlijks rond de 40 miljoen euro de Franse pers wordt gesproken over een netto jaarsalaris van 40 of 41 miljoen euro. Daarnaast zou hij een startpremie van 40 miljoen hebben gekregen. Nadat de eerste geruchten ver schenen over de komst van Messi bij de Parijse club, stegen de PSG-fan tokens enorm in waarde. Er was wereldwijd grote vraag naar bij supporters, waar door de prijs explodeerde van 18 euro vorige week naar 42 euro af gelopen maandag. De eigenaren van de virtuele PSG-munten hebben bepaalde rechten. Ze mogen meestem men over de goal van het jaar en krijgen 'exclusieve' video's van de spelers van het elftal. Het is voor de club lucratief. Het is na melijk PSG die de virtuele mun ten, via een speciale website, uit geeft en er geld voor krijgt. ROTTERDAM Het project Ocean Cleanup heeft in middels bijna een miljoen kilo afval uit zeeën en ri vieren gehaald. De teller staat op meer dan 900.000 kilo, laat initiatiefnemer Boyan Slat weten. Het gaat vooral om plastic, maar ook om organisch afval zo als hout en waterplanten. Ocean Cleanup heeft twee grote veegarmen in de Grote Oceaan. Ook heeft de organisatie drie 'krui meldieven', gebouwd die op rivieren van wereldste den worden ingezet. vrijdag 13 augustus 2021 GO 'President Xi Jinping wil via Spelen reputatie pimpen' Bob van Huët Rotterdam/Peking Oeigoeren en Tibetianen protesteren bij het IOC in Lausanne, nadat de Winterspelen van 2022 aan Peking zijn toegewezen. foto hh/afp -Jan Kooy, HRW Oeigoeren (links) worden volgens de verhalen in China in zwaar bewaakte heropvoedingskampen gestopt (midden). Een van de re denen waarom volgens Human Rights Watch de Winterspelen van 2022 nooit naar China hadden mogen gaan. fotos getty images, afp Lionel Messi is door zijn nieuwe club Paris Saint-Ger main voor een deel betaald met zogeheten 'fan tokens', virtuele munten die eigenlijk zijn bedoeld voor supporters. Met de tokens mogen ze meestemmen over kleine be slissingen binnen de club. Frank Renout Parijs

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 17