Verduurzaming van winkels? 'Dat komt later wel' NIEUWS 15 Zelfs 'dikke vriend' Amerika dreigt met sancties Terwijl het land inmiddels worstelt met een regeringscrisis en de nasleep van de coronapandemie, ligt Polen opnieuw op ramkoers met 'westerse vrienden'. De Europese Commissie waar schuwde Polen gisteren voor het aannemen van de nieuwe en om streden mediawet. Met de wet geeft het land, volgens de commissie, een 'negatief signaal' af. Ook vanuit de VS klinkt afkeuring, die met name de zender TVN treft. Dat is de laat ste kritische nieuwszender die on derdeel is van het Amerikaanse Discovery-concern. Nog meer boosheid was er over een woensdag doorgevoerde wets- wij ziging waarbij eigendomsclaims voor Poolse joden nu plots verjaren na dertig jaar. Dat besluit treft joodse families die tijdens de nazi bezetting van Polen van hun bezit tingen werden beroofd en die nog altijd proberen hun eigendommen terug te krijgen. In zowel de Ver enigde Staten als in Israël viel de wetswijziging slecht. De Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, Antony Blin ken, sprak zijn bezorgdheid hier over uit. Volgens de voorzitter van het Israëlische parlement, Mickey Levy, was er zelfs sprake van 'roof op klaarlichte dag, waarbij de her innering aan de Holocaust wordt bezoedeld'. Volgens een Poolse re- geringswoordvoerder waren beide kwesties 'verkeerd begrepen door onze westerse vrienden'. Kritisch En terwijl heel wat Polen in hun portemonnee nog de gevolgen van de coronapandemie ondervinden, kwam de Poolse president Andrzej Duda (PiS) met een plan om de sa larissen van bestuurders en parle mentariërs, onder wie vooral par tijgenoten, flink te verhogen. Tot wel 60 procent erbij. De verontwaardiging daarover komt slechts mondjesmaat aan de orde op TVP, de publieke omroep van Polen. De zender is een spreek buis geworden van PiS, vinden veel Polen die liever hun nieuws halen bij TVN, een zender die nog wel kritisch durft te zijn. En juist deze zender wil PiS nu aanpakken. Na een chaotische stemming, dinsdagavond in het Poolse parle ment, kan de regering nu verbieden dat een Pools tv- of radiostation nog (in)direct kan worden gecon troleerd door een bedrijf buiten de Europese Economische Ruimte (EER). Onder het mom van het we ren van propaganda uit China of Arabische landen wordt zo feitelijk de hele pers aan banden gelegd. Aan de eigen achterban wordt dat Beide kwesties worden verkeerd begrepen door onze westerse vrienden uitgelegd als het noodzakelijke 'herpoloniseren' van de Poolse me dia maar in een recente peiling van het Pollster-instituut onderschreef twee derde van de ondervraagde Polen de stelling dat ''PiS TVN wil liquideren'. Volgens de Britse his toricus Timothy Garton-Ash is Po len bezig om 'als lidstaat van de EU de democratie te ontmantelen'. Hoewel Polen en Amerika dikke vrienden zijn als het gaat om mili taire samenwerking, ligt dit media- verhaal heel gevoelig. De Poolse wet moet nog door de Senaat waar PiS geen meerderheid heeft. Ook uit de Verenigde Staten klinkt nu de roep om sancties tegen Polen als dat land verder doorgaat met het uithollen van de democratie. Sinds 2015, toen PiS opnieuw aan de macht kwam, is Polen in het ge zaghebbende klassement van pers vrijheid van Reporters Zonder Grenzen afgezakt van de 18de naar de 64ste plaats. Vorig jaar kocht het Poolse staatsenergiebedrijf PKN Orlen twintig regionale kranten over van een Duitse uitgever, waarna prompt het gros van de journalisten werd vervangen. Aan de botsingen met de EU komt onderhand geen einde. De laatste rel draaide om de groeiende macht van een nieuwe Poolse tuchtkamer. Volgens de Poolse regering een middel om corruptie onder rech ters te bestrijden, volgens critici en de EU een uitgekookte manier om de Poolse rechtspraak naar de hand van de partij te zetten. De tuchtka- mer zou namelijk moeten bestaan uit rechters die zijn gekozen door het parlement, waarin PiS de dienst uitmaakt. Onder druk van Brussel - en het dreigement bij wijze van sanctie flink te gaan korten op Europese subsidies - beloofde de Poolse rege ring de tuchtkamer te gaan hervor men. In september wil men met nieuwe voorstellen komen. Minderheidsregering Dinsdag zegde de Poolse premier, Mateusz Morawiecki, de leider van een kleine coalitiepartner dinsdag de wacht aan. De regering verloor sindsdien enkele andere stemmin gen en is dus haar meerderheid in het parlement kwijt. In Polen is de regering pas geval len als het parlement officieel het vertrouwen opzegt. Vooralsnog wil Morawiecki het land met een min derheidsregering besturen. Dat blijkt uit het nieuwste duur zaamheidsrapport van vastgoedad viseur Colliers. De onderzoekers spraken met winkeleigenaren die 15 procent van het winkeloppervlak vertegen woordigen. ,,Bijna 70 procent van alle winkelruimte heeft geen ener- gielabel, terwijl de eigenaar zijn winkel niet zonder dit certificaat mag verhuren of verkopen," zegt duurzaamheidsexpert Jeroen Bloe- mers van Colliers. ,,Het gaat om meer dan 27 miljoen vierkante me ter aan ongelabelde winkelruimte verspreid over het land, vergelijk baar met ongeveer vierduizend voetbalvelden.'' Zaanstad en Utrecht zijn volgens Colliers de groenste winkelsteden van de 25 grootste gemeenten. Daar heeft een derde van het winkelop pervlak een A-label. Winkels in Haarlem en Maastricht doen het juist veel minder goed. In beide ste den heeft slechts 15 procent het hoogste energielabel. Bloemers: ,,Deze steden hebben veel monu- menten, waarvoor geen labelver- plichting geldt.'' Het verminderen van het ener gieverbruik is noodzakelijk om de klimaatdoelen voor Nederland te halen. ,,Voor 2050 moet de con- Twee derde heeft nog geen concrete plannen gemaakt om te verduurzamen sumptie met de helft omlaag. Maar vooralsnog staat verduurzaming niet hoog op de agenda bij winkel eigenaren. Twee derde heeft nog helemaal geen concrete plannen gemaakt om te verduurzamen. De motivatie ontbreekt. De houding is nog steeds 'dat komt later wel', bleek uit onze rondgang langs ne gentien grote winkeleigenaren'', al dus Bloemers. Particuliere eigenaren zijn vol gens de onderzoekers het minst be zig met verduurzaming en hebben nauwelijks vergaande plannen. In vesteringen beperken zich nu vaak tot ingrepen met een korte terug- verdientijd zoals ledverlichting. In stitutionele beleggers zien zichzelf als voortrekker. ,,Zij hebben win kels vaak langer in bezit en kijken verder vooruit.'' Voor kantoren is vanaf 2023 mini maal energielabel C verplicht an ders dreigt sluiting. Voor winkels is zo'n maatregel er niet. ,,Om de ver duurzaming op gang te brengen, is het essentieel dat de overheid snel richtlijnen voor de sector opstelt. Dat schept duidelijkheid, waardoor marktpartijen koers kunnen bepa len", vindt Bloemers. De onderzoekers merken op dat ook winkeliers zelf weinig druk er varen om hun winkel te vergroe- nen. ,,De consument heeft vooral oog voor de duurzaamheid van het product en niet waar ze het aan schaffen. Het verminderen van het energieverbruik voor verwarming en koeling door bijvoorbeeld open staande deuren heeft daarom geen prioriteit.'' Toch is ruim een derde van de winkeleigenaren inmiddels in ge sprek met de huurder over een ge zamenlijke duurzaamheidsaanpak. vrijdag 13 augustus 2021 GO Polen tart de EU met omstreden mediawet Bob van Huët Rotterdam/Warschau - Woordvoerder Poolse regering Protest in Polen tegen de nieuwe me diawet. MDoor een wetswijziging verjaren de eigendoms claims van in WOII bestolen joden na der tig jaar. foto's ap GETTY IMAGES Het vergoenen van winkels in Nederland komt nauwelijks van de grond. Energielabels ontbre ken en het energieverbruik is nog veel te hoog om de afspra ken uit het Klimaatakkoord van Parijs (50 procent minder CO2- uitstoot in 2030) na te komen. Sanne Schelfaut Amsterdam \Uf/éT WYT2iO>R.y

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 15