PARELTJES M I* NIEUWS 13 V fp*' Hoe hou je iets dat 2000 hectare groot is verborgen voor de massa? Wel, je legt het aan de rand van de bewoonde wereld. Je zet er zware industrie op en laat er enorme schepen afmeren. Van het strookje land dat overblijft, maak je een kilometerslang strand. Het resultaat: de Tweede Maasvlakte. 4 ven voor de goede orde: Rotterdam, waar menig toerist nu vooral 'klein New York' in herkent, is een havenstad. Daar zijn 'wij' groot mee geworden. Alleen, de werkelijke haven werd decennia te rug al verplaatst tot ver buiten het oog van de Rotterdammers. Zo ont stond, ingepast tussen Hoek van Hol land en Rockanje, de Maasvlakte waar containerschepen en bulkcar riers hun lading lossen. Acht jaar geleden kwamen daar nog eens vierduizend voetbalvelden bij om de almaar groter wordende zeereuzen van dienst te kunnen blij ven. Dat is officieel Maasvlakte 2 of in de volksmond dus: de Tweede Maas vlakte. Een industrieel gebied dat wordt bepaald door machtige hijskranen, rokende torens, hoog gestapelde con tainers waarbij het IJzeren Gordijn in de schaduw staat, windmolens en distributiecentra van eindeloze af metingen. - Op die plek, ook nog verscholen achter een opgeworpen duin dat doet denken aan de 'echte' natuur bij bij voorbeeld Lauwersoog in het Hoge Noorden, ligt een hagelwit strand dat zich kilometers langs de Noordzee uitstrekt. Waar op een mooie zomer dag op de populaire 'buurstranden' bij Rockanje en Hoek van Holland de mensen hutjemutje liggen, is het op de Tweede Maasvlakte prima toeven. Er is zand, er is zee. Er zijn vissen en boten. Er zijn zelfs oeroude fossie len. En er is altijd wind. Voor al die zaken zijn er liefhebbers die de lange weg op drie kwartier rijden van de Euromast met plezier afleggen. Het is geen 'Blue Lagoon'. wel een ongerept paradijsje, waar de be zoekers enthousiast over praten maar niet te veel willen vertellen. Stel je voor dat straks iedereen hierheen komt... ,,Je moet dit echt we ten'', zeggen Gerrit en Niels die zich met hun partners Jantine en Willemieke en hun kroost voor een dagje vlak aan zee hebben genesteld. ,,,Het komt door het vissen dat we dit plekje ontdekt hebben.'' Gerrit komt uit Gouda, Niels van Goeree-Overflakkee. Rust Ze hebben halfweg afgesproken. Maar het is de rust en de ruimte, zeg gen ze, woorden die zo'n beetje alle bezoekers herhalen, die hen naar de Tweede Maasvlakte brengt. ,,Er is ook geen strandtent in de buurt.'' Met een grote glimlach: ,,Dus vangen we onze eigen vis. Die gaat straks op de barbecue, zeker weten.'' Het strand van de Tweede Maas vlakte lijkt door de parkeerplaatsen (van Pi tot en met P6) netjes maar in onzichtbare vakjes te zijn opgedeeld. Eerst de (kite)surfers, dan de (ama- t - rr teur-)paleonto- logen en strandlief- hebbers, vervolgens de naturisten, dan de vis sers, vervolgens een stuk niks en tot slot de spotters die genieten van de indrukwek kende schepen die in- en uitvaren. En dan heb je nog de bezoekers die en pas sant naar zeehonden speuren, omdat die weleens voor de kust opduiken en zonnen op het in de havenmond ge legen Zeehonden Beereiland. Maar vandaag is geen dag voor zee honden en evenmin voor fossielen. Daarom wandelt Joram met zijn ou ders gewoon langs de vloedlijn, ter wijl hij anders voor zijn lol het zand zou afspeuren. Wat hij zoal heeft ge vonden? ,,Een keer een kies van een mammoet. En nog wat botjes'', zegt de knul met lichte trots. ,,,Die zijn miljoenen jaren oud, hè.'' De vissers zijn daarentegen goed vertegenwoordigd. ,,Een heerlijke plek'', zegt Bart die uit Tiel komt. ,,Hier kun je lekker je eigen gang gaan. Waar kun je zeggen dat je hon derd vierkante meter op het strand voor jezelf hebt.'' Hij wacht op eb. ,,Dan kunnen we in wat dieper water vissen.'' i-Sti JmT De spotters hebben eveneens een prima dag. Pas nog kwam de Ever Gi ven, het inmiddels wereldberoemde schip dat het Suezkanaal blokkeerde, voorbij. Zij hebben hun auto gepar keerd nabij Smikkel-lnn 'Balkon van Europa', de enige cafetaria die deze hele grote Tweede Maasvlakte rijk is (al staan er ditmaal op twee parkeer plaatsen ook 'snackcontainers'). ,,Je verwacht dit niet, dat hoor je van ie dereen. En met dit weer'', erkennen Ton Böker en Marcel Wulffraat tus sen het patatbakken door, ,,lijkt het of je niet in Nederland bent.'' Veertigjaar Met hun camper komen Jan en Loes Kroon, net als iets verderop Kees en Ingrid Freijer die zich uit de wind en voor hun auto hebben geïnstalleerd, voor de schepen. ,,We komen hier al zeker veertig jaar'', vertelt Jan. En wijzend naar Hoek van Holland: ,,Daar wonen mijn ouders nog. Men sen komen voor het mooie weer als de zon schijnt en voor de storm als het stormt.'' Kees en Ingrid, koffiekan bij de hand, zijn er juist voor de allereerste keer. ,,Echt prachtig, die Tweede Maasvlakte. Wij houden van de zee. Die trekt. Altijd. Als het heet is, maar ook als het stormt. Dan is-ie nog mooier.'' De Tweede Maasvlakte bij Rotterdam werd in vijfjaar tijd aangelegd en in mei 2013 officieel geopend. Het land werd ge wonnen op de Noordzee en is een soort uitstulping ten zuidwesten van Hoek van Holland. Enorme zeeschepen varen dagelijks langsvan en naar de Rotter damse haven. Over land is het gebied be reikbaar via de A15 en vervolgens de N15 die eindigt bij Futureland, het bijzon dere infocentrum. Het gebied biedt strandrecreatie, maar is ook populair bij (kite)sufers, fossielenzoekers, vissers en schepenspotters. ^..V M - - - - V - - - - - - - - - vrijdag 13 augustus 2021 GO Prachtig die zomer, maar wat te doen met onze vrije tijd als het buitenland door corona verder weg lijkt dan ooit? Laten we de blik richten op al die pareltjes in eigen land. In een serie verhalen steeds een nieuwe tip van mensen die het weten kunnen. Vandaag: De Tweede Maasvlakte Het 'geheime' recreatiestrand van Rotterdam Cock Rijneveen m. Sa Het strand biedt veel rust en ruimte, vinden Gerrit, Jantine, Willemieke en Niels, die met hun kinderen op het strand zijn. Weer anderen komen voor de schepen. FOTO'S FRANK DE ROO m -B iiËl 3j= v., f

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 13