II TIJDSCHRIFT Alle ogen op Tijdschrifl.nl aas (l nu twee weken gratis! Ga snel naar tydschrift.nl 12 NIEUWS Jongeren willen 12 september een volle Dam voor betaalbare huizen Vooreen groep jongeren die noodgedwongen bij hun ouders woont, of antikraak, of voor meer dan 1500 euro voor een appartementje betaalt, is de maat vol. Ze eisen een fundamentele verandering van het woonbeleid en gaan demonstreren. Ze zaten zo'n twee maanden gele den op een terras met z'n zessen, schetst Mieke Megawati Vlasblom (25) uit Rotterdam, toen werd be sloten dat er iets moest gebeuren. ,,We zijn allemaal actief bij linkse bewegingen en demonstreren va ker. En eigenlijk waren we ver baasd dat er niet al eerder protest is uitgebroken. Het is hoog tijd de straat op te gaan en op te staan te gen woningnood'', vindt de Rot terdamse. Het idee ontstond om de Dam in Amsterdam vol te krijgen. Op 12 september staat daar de eerste de monstratie op de planning, ge volgd door een bijeenkomst in Rotterdam op 23 oktober. Gisteren steunden al zeventig belangenor ganisaties en politieke afdelingen het 'woonprotest'. Ze hopen op het begin van een beweging waar zoveel mogelijk mensen zich bij aansluiten. Er is alvast steun van grote belangengroepen zoals de Woonbond. „Wij vinden het heel goed dat huurders en woningzoe kenden nu in actie komen'', aldus woordvoerder Marcel Trip. ,,Ik denk dat het hoog tijd is dat ze van zich laten horen. Ze zijn de dupe van jarenlang slecht woonbeleid, dat heeft gezorgd voor hoge huur prijzen, tijdelijke huurcontracten, een tekort aan betaalbare huurwo ningen, deels veroorzaakt door bij voorbeeld de verhuurdersheffing, een belasting op sociale huur.'' Cynisme bestrijden Sander van der Kraan (21) was er ook bij op het terras, toen het idee van een volle Dam in Amsterdam werd geboren. ,,Ik werk fulltime en woon bij mijn ouders. Met een torenhoge studieschuld heb ik het wel uit mijn hoofd gezet dat ik er gens zelf zou kunnen huren of ko pen. Als ik het met vrienden over onze toekomst en wonen heb, la chen we het cynisch weg. Maar eerlijk gezegd ben ik gewoon woe dend. Het lijkt er soms wel op of mensen zich er bij hebben neerge legd dat wonen alleen maar duur der wordt en de tweedeling groeit. Ik wil het cynisme bestrijden. Er moet verandering aan de horizon komen.'' De beweging 'woonprotest' heeft vier speerpunten: garandeer voldoende en betaalbare huisves ting, herpak grip op de escale rende huur- en huizenprijzen, stop woonbeleid op basis van ras en klasse en pak parasitaire beleg gers aan. Volgens Melissa Koutou- zis (33) uit Amsterdam, die zich bezig heeft gehouden met het ei senpakket van de beweging, heb ben veel mensen niet in de gaten wat het effect is geweest van de financiaMsering van de woning markt. ,,Wonen is een grondrecht, maar huizen zijn een belegging geworden. Het gevolg is dat er een Ik werk fulltime en woon bij mijn ouders. Eerlijk gezegd ben ik gewoon woedend grote groep is die geen enkele last heeft van de woningnood omdat ze op het juiste moment een huis konden kopen, terwijl een andere groep te maken heeft met onze kerheid van wonen, veel te veel betaalt en moedeloos van verhui zing naar verhuizing struikelt. Het erge is dat het van generatie op ge neratie zo doorgaat. De onrecht vaardigheid is een zaak van het collectief, van ons allemaal, niet alleen van de mensen die geen huis kunnen vinden.'' Brede aanpak Het credo 'bouwen, bouwen, bou wen', waar met name de VVD zo op hamert, is volgens de initiatief nemers niet genoeg. ,,Als je al gaat bouwen, zorg dan dat het betaal baar is'', zegt Koutouzis. ,,Maar het kabinet houdt een verhuurders heffing in stand die alleen wordt betaald door verhuurders van soci ale huurwoningen. Die moet eraf en er moet meer gebeuren: hypo theekrenteaftrek afschaffen, ver mogens meer belasten en het re guleren van de vrije huursector. We vragen om een brede aanpak.'' Dat Mieke Megawati Vlasblom inmiddels wel een leuk apparte ment met haar vriend heeft ge vonden, stemt haar nog niet tevre den. ,,We betalen 1530 euro per maand aan kale huur. Dat is niet normaal en er mag nog meer aan dacht naartoe dan er al is zolang er niks fundamenteel verandert. Dat de huurverhoging is gemaximali seerd dit jaar, is niet genoeg. Ik ben zo'n vier jaar geleden verliefd ge worden op demonstreren. Onze generatie moet weten dat je de straat op kunt gaan om aandacht voor je problemen te eisen. Dit is een goed moment. Er wordt een nieuw kabinet geformeerd en ko mend jaar zijn er gemeenteraads verkiezingen. Woningnood moet hoog op de agenda en we moeten laten weten wat we eisen.'' k Alle populaire tijdschriften in een handige app: dat is Tijdschrift.nL vrijdag 13 augustus 2021 'Het is hoog tijd de straat op te gaan tegen woningnood' Stefan ten Teije Rotterdam Sander van der Kraan en Mieke Megawati Vlasblom van de beweging 'woonprotest'. Ze willen voldoende en betaalbare huisvesting en de huizenbeleg gers aanpakken. FOTO FRANK DE ROO - Sander van der Kraan, woonprotest

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 12