EUWS 11 Sinds Dutroux hebben slachtoffer en nabestaanden in strafprocessen een grotere rol Vandaag precies 25 jaar geleden werd de Belgische kinderverkrachter en -moordenaar Marc Dutroux opgepakt. Een schokgolf ging door het land. Het drama heeft een aantal zaken fundamenteel veranderd, maar is inmiddels weggezakt in het verleden. voeten in de aarde. De aanklager heeft acht jaar nodig om de zaak rond te krijgen (een record), de Akte van Beschuldiging telt liefst zeshonderd pagina's, en er worden 560 getuigen gehoord. Dutroux krijgt levenslang, Martin 30 jaar en Lelièvre 25. Vrijlating Sindsdien komt er af en toe nog wel wat nieuws naar buiten, zoals twee (vergeefse) verzoeken van Dutroux om vervroegde vrijlating. Maar de schaduw die de zaak lange tijd over het land wierp, verdwijnt lang zaam. Wel wordt duidelijk dat er nog iets wezenlijks is veranderd: de rol van slachtoffer en nabestaanden in het strafproces. Voorheen werden die maar lastig gevonden, een sta-in-de- weg, maar door de prominente rol van de ouders in de zaak-Dutroux worden ze nadrukkelijker betrokken bij onderzoeken. Nu, 25 jaar na de arrestatie van Dutroux, heeft de tijd zijn werk ge daan. In de media is maar matig aan dacht voor de zaak. In Vlaanderen bijna niet, daar is het echt een zaak van het verleden. In Wallonië gaat het vooral nog over de vraag of hij vervroegd wil, kan of moet vrijko men. En dat is niet gek, want zijn misdaden pleegde hij vooral in het Franstalige deel van het land. Het is vooral Dutroux' advocaat die hier over aan de bel trekt. Volgens de Bel gische wet heeft zijn cliënt het recht op kwijtschelding van een derde van zijn straf, op voorwaarde dat hij suc cesvol kan re-integreren in de maat schappij. Maar iedereen is het er eigenlijk over eens dat van dat laatste geen sprake kan zijn. „Dutroux is 100 procent een psychopaat'', zegt de deskundige in de zaak. ,,Die man komt echt nooit meer vrij.'' dachten dat Dutroux een eenling was, meenden anderen dat hij slechts een onderdeel van een groter geheel was. Die mensen geloofden in pedo fiele netwerken, een complot van po litiek en politici, hoge pieten die be schermd moesten worden.'' De gemoederen bedaren enigszins als in 2004 de straffen worden uitge sproken in het Proces van de Eeuw. Dat heeft overigens ook nog heel wat Die man, zijn snor, de kelder van zijn huis, de foto's van die arme Ann en Eefje, Julie en Melissa, Laetitia en Sabine, de Witte Mars, de ontsnap ping, de rechtszaak, het vonnis.Het kan niet anders of dit staat allemaal in het collectieve geheugen van de Belgen gegrift. En dan vooral die ene dag, 13 augustus 1996, en de weken erna. Marc Dutroux, Michelle Martin (zijn vrouw) en Michel Lelièvre (een vriend) worden opgepakt op ver denking van ontvoering. Iemand heeft een wit busje, en een half ken teken, gezien op de plaats waar even daarvoor Laetitia Delhez (14) is ont voerd. Het busje blijkt van Dutroux, een veroordeelde pedofiel. Als de po litie zijn huis in Marcinelle binnen gaat, een deelgemeente van Charle roi, vinden ze niet alleen Laetitia, maar ook Sabine Dardenne (12). Zij zat al 77 dagen gevangen in wat al snel bekend wordt als de 'horror kelder'. Dutroux blijkt nog meer huizen te hebben. Op zijn aanwijzingen graaft de politie op 17 augustus de lichamen van Julie Lejeune en Melissa Russo op in de tuin van een huis in Sars-la- Buissière (in de buurt van Charleroi). Ze vinden daar ook het lijk van Ber nard Weinstein, een kennis van Dutroux. Uiteindelijk worden op 3 september in de tuin van Wein- stein in Jumet (gemeente Charleroi) de lichamen van An Marchal (17) en Eefje Lambrecks (19) opgegraven. Pijnlijk België is in shock. Niemand, maar dan ook niemand had ooit gedacht dat dit zou kunnen gebeuren. Zo had ook niemand in de gaten dat al die meisjes die plotseling verdwenen weleens het werk zou kunnen zijn van één man. En de versnipperde politiediensten van het land blijken niet in staat zo'n groot en complex onderzoek goed uit te voeren. De ge rechtelijke politie, de gemeentepoli tie en de rijkswacht werken langs el kaar heen, houden elkaar niet op de hoogte, verzwijgen zelfs dingen. Het is voor veel Belgen een pijn lijke constatering dat al die agenten meer bezig zijn met elkaar dan met Dutroux. Veel mensen denken dat de meisjes nog geleefd zouden hebben als de politie haar werk beter had gedaan. En ze komen erachter dat dit ook speelt in andere dossiers. Het leidt in oktober 1996 tot de beroemde Witte Mars, waarvoor maar liefst 350.000 Belgen naar de hoofdstad trekken (3 procent van de bevolking). Binnen een jaar ligt er een voorstel voor verregaande hervorming van de politiemacht op tafel. Volgens deskundigen is dit een van de be langrijkste uitvloeiselen van de zaak- Dutroux. Een tastbaarder gevolg is dat er een hele generatie kinderen opgroeit die de straat niet meer op kan zonder de waarschuwing 'Pas op, je kunt ont voerd worden'. ,,Ouders zijn voor zichtiger geworden'', herinnert iemand zich die tijd. ,,Het idee dat je zomaar iets kon overkomen, dat was er voorheen niet.'' Enorm wantrouwen Dan volgt een nieuwe schok. In 1998 komt plots het bericht dat Dutroux is ontsnapt. Hij wordt weliswaar bin nen vier uur weer opgepakt, na een tip van een boswachter, maar dan is de schade al aangericht. Minister van Binnenlandse Zaken Johan Vande Lanotte en minister van Justitie Stefaan De Clerck moeten het veld ruimen. Het voedt de afkeer en boos heid jegens de overheid. ,,Er heerste een enorm wantrouwen'', zegt een deskundige die al die jaren alles van nabij meemaakte. ,,Waar sommigen vrijdag 13 augustus 2021 Mark van Assen Brussel chaduw Dutroux is langzaam vervaagt A De geheime kel der in het huis van Dutroux in Marcinelle. FOTO AFP B De Witte Mars in oktober 1996. FOTO COR DE KOCK C De uitvaart van Melissa Russo en Julie Lejeune in Luik. FOTO HH/AFP D Sabine Dardenne, een van de laatste slachtoffers van Dutroux, omhelst haar moeder. Dutroux hield haar twee maanden gevangen. FOTO EPA E Marc Dutroux in augustus 1996 bij het verlaten van de rechtbank van Neufchateau. FOTO GETTY IMAGES

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 11