4 dagen Kust II 99.- 5 Bennu bedreigt aarde in jaar 2182 wvnv.Zoweg.nl/dagblad of 0900-9693 4 dagen Duitsland 3 dagen Gent (centrum) Gruwelverhalen Ook in haar eigen familie zullen er klappen vallen. ,,Een nichtje van me werkt voor een telecombedrijf. Ze is trots op haar eigen salaris, maar onder de taliban mag ze niet meer werken, stort haar sociale leven in en is haar universitaire opleiding niets meer waard.'' Een vriend van Zarik, journalist en foto graaf, bevestigt gruwelverhalen die rond gaan over de taliban in heroverd gebied. ,,Toen ze voor 2001 aan de macht waren, maakten ze zich schuldig aan verkrach- tingen en moorden; nu worden meisjes van 15 uit hun huis gehaald, misbruikt als seks slaven en daarna in Pakistan verkocht voor hun organen. IS is kennelijk een belangrijke inspiratiebron voor de taliban.'' Minderheden als de sjiitische Hazara's - Zirak is een van hen - zijn helemaal de pi neut. ,,Ik weet nog van mijn kindertijd dat de taliban zeiden dat de Hazara's allemaal naar het kerkhof moesten. Ze hebben woord gehouden. Er zijn er vele duizenden vermoord. Als er de afgelopen jaren in Kaboel een bom ontplofte, was die vaak ge richt tegen Hazara's: op hun meisjesscholen - laatst vielen er bij een aanslag 95 doden - en zelfs op een kraamkliniek.'' Het tekent Zirak dat zij als vrouw, als Hazara en als rijschoolhouder in Kaboel een daad wilde stellen. ,,Er werd me afgeraden zelf in een auto rond te rijden. Maar ik wilde dat per se wel doen, omdat de taliban, veel Afghaanse mannen erop tegen zijn. Ik wilde een voorbeeld zijn voor andere vrou wen. Ik kreeg onderweg verwensingen naar mijn hoofd geslingerd. De derde heb ik af geblaft. Even verderop salueerde een jonge verkeersregelaar voor me. Dat was weer een verademing.'' Maar thuisgekomen overheerst de pijn. ,,Pijn dat meisjes in Afghanistan nu worste len met dezelfde problemen en trauma's die ik had voordat ik naar Nederland kwam. Het houdt nooit op. Ik heb ook schuldge voelens. Ik wil er iets aan doen, maar ik voel me machteloos en ik kom niet tot rust. Tegelijkertijd wil ik niet de hoop verliezen. Daarom geef ik Afghaanse vrouwen, meis jes en lhbti'ers hier een stem, en leg ik uit wat er gebeurt. De strijd tegen onrecht duurt lang, zeker als je tegen een muur op loopt. Maar een stem laat zich niet kooien, die gaat over die muur heen. De wereld moet weten van hun bestaan en van de gevaren die ze lopen.'' De aardappelvorminge ruim terots Bennu vormt op 24 september 2182 een moge lijke bedreiging voor de aarde. Het kan zijn dat de aste roïde dan op onze planeet botst. De waarschijnlijkheid is ongeveer 1 op 2700 (0,037 pro cent). In het algemeen geldt voor de periode tot 2300 een mogelijkheid van 1 op 1750 (0,057 procent). Hoewel de kans dat Bennu de aarde raakt erg klein is, blijft het een van de twee gevaarlijk ste bekende asteroïden in ons zonnestelsel, samen met 1950 DA, aldus de Nasa. Onderzoe kers van de ruimtevaartorgani satie gebruikten bij hun bere keningen gegevens van de ruimtesonde OSIRIS-REx. Die deed de afgelopen jaren on derzoek bij Bennu, die onge veer een halve kilometer door snee heeft. Hij draait in een baan rond de zon en is nu op 306 miljoen kilometer van de aarde. De asteroïde kan iets ver tellen over het ontstaan van ons zonnestelsel en over het ontstaan van leven op aarde. Het is aan 'de kiezer' om te bepalen of Kamerleden integer zijn! Brit opgepakt voor spionage voor Rusland De Duitse autoriteiten hebben een 57-jarige Brit opgepakt die wordt verdacht van spionage voor Rusland. Het gaat volgens aanklagers om een medewer ker van de Britse ambassade in Berlijn. De man wordt ervan verdacht dat hij tegen betaling documenten heeft doorge speeld aan een Russische in lichtingendienst. Het is ondui delijk welk bedrag hij zou heb ben ontvangen voor die infor matie. Rusland heeft nog niet gereageerd op de arrestatie. Hitterecord: 48,8 graden Canada boos om straf China Vertraging voor maanlanding ,,Allereerst aan hun vader, aan hun broer, de buurman en an dere mannen van de gemeen schap. Het is moeilijk voor vrouwen voor zichzelf op te komen. Ik ontmoette een eige naresse met een restaurant. De politie viel haar constant las tig. Ze zei: als ik het bed had gedeeld met een man met macht, was dit mij niet over komen. Maar dat vertik ik. Ik wil op eigen kracht verder.'' En toch, Zarik koestert de vorderingen die ze met eigen ogen in Kaboel heeft gezien. Meisjesscholen en werkende vrouwen zijn er voorbeelden van. ,,Ik was bij Ariana News blij verrast dat de producent daar een vrouw is. Er werken veel vrouwen. Maar als de extremisten te rugkeren, staat meteen het leven van de an- chorvrouw op het spel. Haar portret prijkt overal op reclameborden. Zij is zo dapper. Ze verloor onlangs een collega door een kneedbom onder haar busje. Toch gaat ze elke dag naar haar werk.'' Van der Valk donderdag 12 augustus 2021 Prijs per persoon o.b.v. 2 personen en beschikbaarheid, exclusief reserve rings kosten en toeristenbelasting Luxe 4* Van der Valk tussen de badplaatsen Noordwijk Zandvoort (20 km). 3 nachten incl. ontbijt in 4* V.d. Valk Schiphol A4 (8,5) fj-? Op een Superior kamer met airco en balkon/terras Incl. wellness (zwembad, stoombad, sauna en fitness) Gratis annuleren, gebruik van wifi en parkeren 4* Wyndham Gummersbach (7,9) 3* Monasterium PoortAckere (8,0) 3 nachten incl. ontbijtbuffet en wifi 2 nachten incl. ontbijtbuffet en wifi Incl. zwembad sauna Betaal pas bij aankomst AA Gratis gebruik van wifi wwI Gratis annuleren! #Ue™ Seweta Zirak is net terug van een maand in Afghani stan. FOTO MARCO OKHUIZEN HOUSTON Gideon van Meijeren (FvD) wei gert zich voor het overtreden van coronaregels te verant woorden voor een commissie. BERLIJN ze echt alles' SICILIË In de regio Syracuse op het Italiaanse ei land Sicilië is met 48,8 graden moge lijk een Europees re cord gemeten. De temperatuur moet nog officieel worden bevestigd. In 1977 is in de Griekse hoofd stad Athene en in een stad iets ver derop 48 graden ge meten. Dat geldt nog als officieel Euro pees record. De hui dige hittegolf heeft inmiddels de naam Lucifer gekregen. BEIJING Canadees Michael Spavor kreeg giste ren in China elf jaar cel opgelegd. Maar volgens premier Jus tin Trudeau voldeed het proces niet aan internationale nor men voor eerlijke rechtspraak. WASHINGTON De VS wil in 2024 weer mensen naar de maan en terug brengen, maar de ruimtepakken zijn waarschijnlijk niet op tijd klaar. Er zijn technische proble men met de ruimte- pakken en is er niet genoeg onderzoeks geld beschikbaar. De vertraging komt onder meer doordat onderzoekscentra lang dicht waren en onderzoekers door corona niet naast el kaar konden werken. Voor moor:

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 5